Turcja

Turcja jest chętnie wybierana na luksusowe i tanie wakacje all inclusive. To kraj czterech mórz i wielu kontrastów, gdzie łączą się ze sobą kultury zachodu i wschodu. Dla wielu podróżnych to okazja, by zetknąć się z orientem. Wspaniała kuchnia, różnorodność barw i zapachów, ciepłe i krystalicznie czyste morze, czy inspirujący Stambuł, to tylko przedsmak tego, co można zobaczyć i dotknąć w tym magicznym kraju. Dlatego mamy dla was zbiór informacji praktycznych o Turcji

 

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Turcji

kaputas-plaza-turcja-morze-opalanie

Informacje ogólne

  1. strefa czasowa: GMT + 3
  1. Stolica Turcji: Ankara
  1. Liczba Ludności: 78,81 mln
  1. Powierzchnia: 783 562 km2
  1. Język: Turecki
  1. Waluta w Turcji: Lira turecka (TRY). 1 Lira to 100 kuruszy.

 

Położenie geograficzne

Turcja w większości położona jest w Azji południowo-wschodniej, na półwyspie Azja Mniejsza. Jej fragment stanowiący zaledwie 3% powierzchni kraju należy do Europy południowo-wschodniej. Turcja graniczy z Armenią, Azerbejdżanem, Bułgarią, Grecją, Gruzją, Irakiem, Iranem i Syrią. Półwysep oblewają aż cztery morza: Śródziemnomorskie, Czarne, Egejskie i Marmara. Turcja jest krajem wyżynno-górzystym, którego większą część stanowi Wyżyna Anatolijska. Najwyższym szczytem Turcji jest Ararat (5122 m n.p.m.). Niziny zajmują jedynie niewielki fragment państwa i znajdują się głównie w strefach nadmorskich.

istanbul-turcja-miasto-informacje-praktyczne

lamps-lampy-turcja-informacje-praktyczne

Klimat w Turcji informacje praktyczne

Turcja leży w podzwrotnikowej i śródziemnomorskiej strefie klimatycznej. Wybrzeża graniczące z Morzem Śródziemnym i Egejskim charakteryzują się gorącym i suchym latem oraz chłodnymi zimami. Na północy kraju leżącej nad Morzem Czarnym występuje większa ilość opadów przez cały rok oraz proporcjonalnie niższe temperatury. Obszary graniczące z Morzem Marmara charakteryzuje klimat przejściowy.

pool-basen-wakacje

Informacje praktyczne kiedy jechać do Turcji?

Do Turcji najlepiej jechać w okresie od maja do października. Wówczas temperatury na północy wynoszą średnio około 20°C, a na południowym wybrzeżu kraju – ponad 25 °C. Najcieplejszymi miesiącami i najlepszymi na plażowanie są lipiec i sierpień. Temperatury w tym czasie w okolicach Alanyi lub Kas przekraczać mogą nawet 40°C. Pozostałe miesiące będą lepszym wyborem na zwiedzanie tureckich miast i poznawanie kultury.

market-przyprawy-bazar

Najlepsze oferty wakacji last minute znajdziesz tutaj

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

Obywatele RP podróżujący do Turcji nie muszą posiadać wizy, jeżeli jadą w celach turystycznych na okres do 90 dni w okresie półrocznym. Obowiązkowe jest posiadanie paszportu, ważnego jeszcze przez 3 miesiące po dacie powrotu.

alanya-turcja-plaza-piasek

Szczepienia

Przed wyjazdem do Turcji nie ma obowiązkowych szczepień ochronnych. Jak w przypadku większości podróży zaleca się szczepienia przeciwko polio, błonicy i tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Należy przestrzegać zasad higieny. Istnieje ryzyko zatruć pokarmowych, spowodowanych inną florą bakteryjną.

Zobacz aktualne ograniczenia wjazdowe z powodu koronawirusa. Przeczytaj także o podróżach w czasie pandemii koronawirusa 

 

autor: red.

fot. pixabay