Grecja – wyspy i historia

Grecja – wyspy, słońce, oliwki, wino i zorba. Do tego piękne plaże, wiecznie zielone gaje cytrusowe, wyjątkowa historia i przepyszna śródziemnomorska kuchnia – to tylko kilka określeń pasujących do tego wyjątkowego kraju. Grecja, jest kolebką europejskiej kultury. Usiana starożytnymi teatrami i świątyniami, zachwyca swoim dziedzictwem.

 

Jednak w tym wspaniałym kraju znajdziecie nie tylko mityczną historię, ale też tętniące życiem nowoczesne miasta. Z kolei urocze, nieco leniwe, nadmorskie wioski, pozwolą zapomnieć o codziennym pośpiechu. Poznając historię mitycznej Atlantydy zanurz się nie tylko w błękitnych wodach Morza Śródziemnego ale też w helleńskiej kulturze. Dlatego mamy dla was garść informacji na temat greckich wysp i historii.

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na jednej z wysp Grecji greece-grecja-santorini-morze-wyspy

 

Informacje ogólne Grecja i wyspy greckie

  1. strefa czasowa w Grecji: GMT + 2
  1. Stolica: Ateny
  1. Liczba Ludności: 10,72 mln
  1. Powierzchnia: 131 957km2
  1. Język: grecki
  1. Waluta: Euro (1 EUR to 100 centów).

 

Położenie geograficzne Grecji i wysp greckich

Grecja położona jest na Półwyspie Bałkańskim w Europie południowo-wschodniej. Grecję można podzielić na dwie części: kontynentalną z półwyspem Peloponez oraz ogromną ilość wysp i wysepek, których jest blisko 6000. Największą z wysp Grecji jest Kreta, której powierzchnia to 8336 km2. Blisko 80% kraju to teren górzysty. Najwyższym szczytem Grecji jest Mitikas wznoszący się na 2918 metrów n.p.m. – wchodzi on w skład masywu Olimp. Grecja wyspy to wspaniały pomysł na urlop w niezapomnianej scenerii.

Ze względu na położenie Grecja nieodłącznie związana jest z morzem. Kraj oblewa Morze Śródziemne i jego cztery wydzielone akweny: Morze Jońskie, Libijskie, Kreteńskie oraz Egejskie. Ogromna liczba wysp greckich kojarzy się z wypoczynkiem i pięknymi plażami. Znaleźć tam można skaliste klify, malownicze wapienie oraz mięciutki piasek.

 

santorini-waskie-uliczki

greece-grecja-ateny-partenon

Klimat na kontynencie i Grecja wyspy

Grecja leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się gorącym i suchym latem, a także wilgotnymi i łagodnymi zimami. Od kwietnia zimowe opady ustają, a temperatury powietrza wzrastają. Latem termometry w Grecji pokazują miejscami 40 °C. Woda w morzach jest ciepła (od 20 – do ponad 25 °C). Jesień w Grecji przychodzi zazwyczaj w październiku. Temperatury są już niższe, jednak w dalszym ciągu świeci słońce, a opadów jest niewiele.

Grecja wyspy – jaki jest klimat? Najkorzystniejszą porą na wyspy greckie jest okres od maj aż do październik, kiedy to temperatury są przyjemne, a opadów jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura na greckich wyspach osiąga 28°C w sierpień a najniższa 14°C w styczeń. Grecja wyspy temperatura wody? W zależności, którą z wysp wybierzecie, ale średnia temperatura wody wynosi między 17°C a 28°C.

Szukasz tanich lotów do Grecji? Sprawdź

 

grecja-wyspy

Kiedy jechać Grecja wyspy, a kiedy na kontynent?

Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Grecji i jej zabytków są miesiące wiosenne (kwiecień – czerwiec) i jesienne (wrzesień – październik), zaś na plażowanie na greckich wyspach idealne warunki panują latem od czerwca do września.

meteora-gracja-gory

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

Obywatele Polski, jadący do Grecji, powinni mieć ważny dowód osobisty lub paszport. Nie jest wymagana wiza. Dotyczy to również wysp w Grecji.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Grecji nie ma obowiązkowych szczepień ochronnych. Warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i polio oraz żółtaczce pokarmowej.

Zobacz aktualne ograniczenia wjazdowe z powodu koronawirusa oraz artykuł o podróżach w czasie pandemii koronawirusa.

zakynthos-zatoka-wyspy-greckie

 

Najlepsze oferty wakacji last minute znajdziesz tutaj

 

crete-kreta-skaly-morze-Wyspy-grecja

 

autor. red.

fot. pixabay