Tanie Wakacje

Stone Town Zanzibar – perła i dusza Zanzibaru. Co zobaczyć?

3 stycznia 2022

Stone Town to perła i dusza Zanzibaru. Dlatego będąc na wyspie, nie można przegapić tego miejsca. Kamienne Miasto to mieszanka kultur, która na każdym kroku pozwala odkrywać burzliwą historię wyspy. W stolicy miasta Zanzibar na każdym kroku dostrzeżecie wpływy obecności przybyszów z różnych stron świata. Dlatego jest to fascynujące miejsce, obok którego nie można przejść obojętnie. W takim razie co tam zobaczyć?

stone-town-zanzibar

 

Stone Town, czyli stara część Zanzibaru

Stone Town to historyczna część miasta, która zastała wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce nazywane jest potocznie Kamiennym Miastem, dlatego że właśnie tam powstały pierwsze murowane budowle na wyspie. Obecnie pośród zatłoczonych i gwarnych uliczek mieszają się kultury afrykańska, arabska, indyjska i europejska. Dlatego bez trudu zauważycie ślady obecności przybyszów z Portugalii, Egiptu, Holandii, Anglii, Indii oraz Chin. Ilość wpływów wiąże się bezpośrednio z położeniem wyspy. Przede wszystkim przez bardzo długi okres miejsce to nosiło niechlubne miano centrum handlu niewolnikami pomiędzy Afryką i Azją. Dlatego dziś na każdym kroku odnajdujemy pozostałości tego okresu.

 

Szukasz tanich lotów na Zanzibar? Sprawdź tutaj

 

Pomiędzy gwarnymi bazarami kipiącymi egzotycznymi aromatami, meczetami, kościołami chrześcijańskimi, świątyniami hinduistycznymi i wielokulturowymi domami znajdziecie niezliczoną ilość wspaniałych zabytków. Przede wszystkim do największych atrakcji Zanzibar należy zaliczyć Stary Fort, dawny targ niewolników, Dom Cudów, Dom Freddiego Mercury czy dawny Pałac Sułtanów. Dlatego spacerując po tej części miasta, z pewnością nie będziecie się nudzić i każdy krok będzie niesamowitym i fascynującym przeżyciem. Tego miejsca nie można przegapić podczas urlopu w Tanzanii.

kamienne miasto

Burzliwa historia Zanzibar Stone Town

Wyspa posiada bardzo bogatą historię. Jednak są to trudne wspomnienia, związane głównie z handlem niewolnikami. To wspaniałe miejsce przez setki lat przechodziło w kolejne władania. Z racji atrakcyjnego położenia wyspa była obiektem ciągłych ataków i podbojów. Zanzibar już w X wieku został zaatakowany przez Arabów, którym udało się utrzymać panowanie przez kilka kolejnych stuleci. Dopiero w XVI wieku został skolonizowany przez przybyszów z Portugalii. Jednak rządy Europejczyków nie utrzymały się zbyt długo. Niecałe 100 lat później terytorium dostało się pod władzę Omanu. Następnie archipelag podbili Brytyjczycy, których obecność bez trudu zauważymy już po wyjściu z terminala lotniska – obowiązuje tam ruch lewostronny.

 

Znajdź najlepsze oferty last minute

 

Niepodległość odzyskał w 1963 roku. Jednak pozorna stabilizacja nie potrwała długo. Już 1964 roku wybuchła tam rewolucja. Starcia doprowadziły do połączenia się Zanzibaru z Tanganiką, wskutek czego powstała Zjednoczona Republika Tanganiki i Zanzibaru. Dlatego od tego czasu, z drobnymi zawirowaniami jest to suwerenna część Tanzanii z własnym prezydentem, parlamentem oraz rządem.

katedra-zanzibar

Zanzibar atrakcje

Przylatując na wyspę, chcecie poznać atrakcje Zanzibar Stone Town? Z pewnością zwiedzenie tej historycznej części miasta warto zacząć od swobodnego spaceru wąskimi, zatłoczonymi uliczkami centrum. Będzie to wspaniała okazja, by począć klimat tego miejsca i przy okazji zatrzymać się przy barwnych straganach, gdzie unoszą się aromaty owoców tropikalnych, przypraw oraz pysznej zanzibarskiej kawy. W takim razie, jakie są atrakcje Zanzibar?

Najpopularniejszy plac w Zanzibar Stone Town

Najbardziej popularnym placem w centrum jest Jaws Corner. Jest to najbardziej znane miejsce spotkań wśród mieszkańców. Plac znajduje się w samym środku Kamiennego Miasta. To miejsce, gdzie każdego ranka przychodzą mężczyźni, by przywitać dzień przy kubku bardzo mocnej kawy i toczyć leniwe dyskusje. Jednak jest to też miejsce, w którym coraz częściej spotkać można turystów zaciekawionych życiem mieszkańców miasta.

plac-zanzibar

Stary Fort, czyli Fort Arabski

Na hasło atrakcje Zanzibar, Stary Fort będzie dobrą odpowiedzią. Z pewnością to kawał historii tego miasta. Fortyfikacje zostały zbudowane w XVII wieku przez sułtana Omanu, po zwycięstwie nad Portugalczykami. Przede wszystkim budowa fortu była związana z niespokojną sytuacją polityczną w tamtej części świata. Fort miał chronić Zanzibar przez atakami ze strony innych najeźdźców, dla których był to atrakcyjny kąsek.

Obecnie fort prezentuje się dość okazale. Przede wszystkim obiekt został odnowiony. Dlatego jest to bardzo ciekawa atrakcja turystyczna. Wewnątrz fortyfikacji znajduje się informacja turystyczna oraz restauracja. Zwiedzający mogą podziwiać część murów obronnych oraz wieże. Ponadto kilka lat temu główny dziedziniec został przerobiony na amfiteatr, gdzie czasem odbywają się występy. Są tam też ulokowane sklepiki z pamiątkami oraz lokalnymi wyrobami.

Wejście na teren Fortu Arabskiego jest bezpłatne. Jednak zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się już za opłatą. Na pewne jest to jedna z ciekawszych, historycznych atrakcji Zanzibaru.

stary fort

Dawny Pałac Sułtanów w Zanzibar Stone Town

Dawny Pałac Sułtanów w Stone Town to również miejsce warte odwiedzenia. Oczywiście jest to kolejny ze śladów panowania arabów na tym terenie. Palace Museum znajduje się na nabrzeżu zaraz za Domem Cudów. Dlatego warto tam zajrzeć i zobaczyć pozostałości sułtańskich rządów.

Przede wszystkim to wspaniałe muzeum sułtanów Zanzibaru i atrakcja. Dlatego można tam obejrzeć wspaniałe sułtańskie pokoje oraz galerię portretów władców. Ponadto w budynku znajduje się sala posiedzeń komunistycznego rządu oraz liczne wystawy.

Zwiedzanie tego miejsca możliwe jest tylko z przewodnikiem. Jednak koszt nie jest wysoki. Na pewno jest to atrakcja na Zanzibarze.

muzeum sułtańskie

 

Targ niewolników w Stone Town

Z pewnością obowiązkowym punktem podczas zwiedzania atrakcji Zanzibaru jest dawny targ niewolników. To właśnie tam znajdują się słynne kamienne rzeźby niewolników splątane łańcuchami. Całość składa się na pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia z historii wyspy. Jak się szacuje, rocznie przez te tereny przetaczało się około 50 tysięcy niewolników rocznie. Stone Town było ogromnym punktem przeładunkowym na trasie dalszego transportu. Dlatego do dziś zachowały się podziemne cele, które można zwiedzać i zobaczyć w jak trudnych warunkach przetrzymywani byli ludzie.

targ niewolników

Co ciekawe, w miejscu dawnego targu obecnie stoi katedra anglikańska. Kościół został zbudowany po zniesieniu niewolnictwa. Wznieśli go uwolnieni mieszkańcy.

 

kościół anglikański-zanzibar

Zanzibar Stone Town – Dom cudów

Jednym z bardziej znanych miejsc w Kamiennym Mieście jest Dom Cudów czyli House od Wonders. Budynek został nazwany w ten sposób, ponieważ jako pierwszy na całej wyspie został wyposażony w elektryczność i windę. Dlatego właśnie przez lokalnych mieszkańców został nazwany domem cudów.

Niestety przez wieloletnie zaniedbania w 2020 doszło do zawalenia się konstrukcji. Dlatego teraz trwają prace renowacyjne.

Dom Freddiego Mercurego

Przy Kenyatta Road znajduje się dom Freddego Mercurego. Słynny lider grupy Queen urodził się tam w 1946 roku. Jego rodzinny dom wygląda całkiem zwyczajnie. Wśród innych budynków wyróżnia go jedynie pamiątkowa tabliczka, powieszona tuż przy wejściu do domu. Obecnie w kamienicy mieści się hotel oraz sklep z pamiątkami.

ulica-zanzibar

Ulica Gizenga

Jeżeli będziecie chcieli kupić pamiątki z Zanzibaru to warto jest wybrać się na ulicę Gizenga. Znajduje się ona w sąsiedztwie ulicy Kenatta. Dlatego po zwiedzaniu dom Freddiego Mercurego bez trudu tam traficie. Na ulicy Gizenga znajdziecie wiele urokliwych sklepików i stoisk z pamiątkami i rękodziełem. Możecie tam zakupić drewniane rzeźby, biżuterię, breloki do kluczy, tradycyjne chusty typu kanga lub obrazy. Podobnie jak w innych tego typu miejscach zawsze warto, jest się targować, bo cena początkowa z reguły jest sporo zawyżona. Jednak pamiątki Zanzibar z Gizenga na pewno was nie zawiodą.

gizenga-zanzibar-stone-town

Podsumowując wczasy na wyspie, to wspaniała okazja do wypoczynku w rajskiej scenerii. Jednak znajdziecie tam wiele ciekawych miejsc do zwiedzania takich jak Kamienne Miasto. Dlatego organizując urlop w tym bajkowym zakątku świata, warto jest poświęcić choć jeden dzień na zwiedzanie.

Szukasz więcej informacji na temat Zanzibaru? czytaj dalej…

plaża-zanzibar

 

autor: red. 

zdjęcie główne: pixabay

Dodaj komentarz

  1. Ela pisze:

    Bardzo ciekawe informacje. Niedługo lecimy na Zanzibar to się przydadzą. Na pewno odwiedzimy Stone Town

    1. Administrator portalu "TanieWakacje.eu" pisze:

      dziękujemy opinie i życzymy udanego wyjazdu:)

Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.

Ikony społecznościowe

facebook_widget