Stone Town – co zobaczyć na atrakcyjnym Zanzibarze?

3 stycznia 2022

Stone Town co zobaczyć? Miejsce to perła i dusza Zanzibaru. Dlatego będąc na wyspie, nie można przegapić wycieczki w tym kierunku. Kamienne Miasto to mieszanka kultur, która na każdym kroku pozwala odkrywać burzliwą historię wyspy. W stolicy na każdym kroku dostrzeżecie wpływy obecności przybyszów z różnych stron świata. Dlatego jest to fascynujące miejsce, obok którego nie można przejść obojętnie. W takim razie jak zaplanować zwiedzanie Stone Town i co zobaczyć?

 

Najlepsze okazje na wakacje last minute na Zanzibarze.

 

stone-town-zanzibar-jak-zwiedzać

 

Stara część miasta Zanzibaru

Planując podróż na atrakcyjny Zanzibar plaże na pewno was urzekną. Jednak to nie jedyna zaleta na wyspie. Na pewno na uwagę zasługuje stolica wyspy i leżąca tam unikalna na skalę światową dzielnica. Stone Town co zobaczyć podczas podróży?

Ta część stolicy zastała wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce nazywane jest potocznie Kamiennym Miastem, dlatego że właśnie tam powstały pierwsze murowane budowle na wyspie. Obecnie pośród zatłoczonych i gwarnych uliczek mieszają się kultury afrykańska, arabska, indyjska i europejska. Dlatego bez trudu zauważycie ślady obecności przybyszów z Portugalii, Egiptu, Holandii, Anglii, Indii oraz Chin. Ilość wpływów wiąże się bezpośrednio z położeniem geograficznym. Przede wszystkim przez bardzo długi okres miejsce to nosiło niechlubne miano. Nazywano je centrum handlu niewolnikami pomiędzy Afryką i Azją. Dlatego dziś podczas podróży na każdym kroku odnajdujemy pozostałości tego okresu.

 

Pomiędzy gwarnymi bazarami, meczetami, kościołami chrześcijańskimi, świątyniami hinduistycznymi i wielokulturowymi domami znajdziecie niezliczoną ilość wspaniałych zabytków. Przede wszystkim do największych atrakcji Zanzibaru należy zaliczyć Stary Fort oraz dawny targ niewolników. Na uwagę zasługuje także Dom Cudów, Dom Freddiego Mercury oraz dawny Pałac Sułtanów. Dlatego spacerując po tej części miasta, z pewnością nie będziecie się nudzić. Każdy krok będzie niesamowitym i fascynującym przeżyciem. Tego miejsca nie można przegapić podczas urlopu w Tanzanii. Pamiętajcie, że często w promocyjnej cenie można kupić tanie bilety lotnicze. Dlatego wszystkie atrakcje turystyczne niebiańskiej wyspy są w zasięgu ręki.

 

kamienne-miasto-co-zwiedzić-na-wyspie

Burzliwa historia Zanzibaru. Stone Town co zobaczyć?

Wyspa posiada bardzo bogatą historię. Jednak są to trudne wspomnienia, związane głównie z handlem niewolnikami. To wspaniałe miejsce przez setki lat przechodziło w kolejne władania. Z racji dogodnego położenia wyspa była obiektem ciągłych ataków i podbojów. Zanzibar już w X wieku został natarty przez Arabów. Ich panowanie trwało przez kilka kolejnych stuleci. Dopiero w XVI wieku został skolonizowany przez przybyszów z Portugalii. Jednak rządy Europejczyków nie utrzymały się zbyt długo.

Niecałe 100 lat później terytorium dostało się pod władzę Omanu. Następnie archipelag podbili Brytyjczycy. Ich obecność bez trudu zauważymy już po wyjściu z terminala lotniska. Obowiązuje tam ruch lewostronny.

Zanzibar niepodległość odzyskał w 1963 roku. Jednak pozorna stabilizacja nie potrwała długo. Już rok później wybuchła rewolucja. Starcia doprowadziły do połączenia się z Tanganiką. Wynikiem tych działań było powstanie Zjednoczonej Republiki Tanganiki i Zanzibaru. Dlatego od tego czasu, z drobnymi zawirowaniami jest to suwerenna część Tanzanii. Dzięki zachowanej niezależności, posiada własnego prezydenta, parlament oraz rząd.

 

katedra-zanzibar-zwiedzanie-co-zobaczyć

Atrakcje turystyczne na wyspie

Poza plażowaniem zwiedzanie Stone Town to jedna z głównych atrakcji na wyspie. Z pewnością zwiedzenie tej historycznej części miasta warto zacząć od swobodnego spaceru wąskimi uliczkami centrum. Będzie to wspaniała okazja, by począć klimat tego miejsca. Przy okazji można zatrzymać się przy barwnych straganach. Poczujecie tam aromaty owoców tropikalnych, przypraw oraz pysznej zanzibarskiej kawy. W takim razie, jakie są urozmaicenia Zanzibaru, co zobaczyć w Stone Town?

Zwiedzanie Stone Town – od czego zacząć?

Wycieczki warto rozpocząć od odwiedzin centralnego placu Jaws Corner. Jest to najbardziej znane miejsce spotkań wśród mieszkańców. Plac znajduje się w samym środku Kamiennego Miasta. Każdego ranka przychodzą tam mężczyźni. Spotkanie jest okazją, by przywitać dzień przy kubku bardzo mocnej kawy i toczyć leniwe dyskusje. Jednak jest to też punkt, w którym coraz częściej spotkać można turystów zaciekawionych życiem lokalnej społeczności.

 

plac-zanzibar-atrakcja-dla-turystów

Stary Fort, czyli Fort Arabski

Na hasło magnesy Zanzibaru, Stary Fort będzie dobrą odpowiedzią. Z pewnością to kawał historii tego miasta. Fortyfikacje zostały zbudowane w XVII wieku przez sułtana Omanu, po zwycięstwie nad Portugalczykami. Przede wszystkim budowa fortu była związana z niespokojną sytuacją polityczną w tamtej części świata. Fort miał chronić Zanzibar przed atakami ze strony innych najeźdźców, dla których był to interesujący kąsek.

Nawet teraz fort prezentuje się dość okazale. Przede wszystkim obiekt został odnowiony. Dlatego jest to bardzo ciekawa atrakcja turystyczna. Wewnątrz fortyfikacji znajduje się informacja dla podróżnych oraz restauracja. Zwiedzający mogą podziwiać część murów obronnych oraz wieże. Ponadto kilka lat temu główny dziedziniec został przerobiony na amfiteatr, gdzie czasem odbywają się występy. Są tam też ulokowane sklepiki z pamiątkami oraz lokalnymi wyrobami. W okolicy znajdziecie także kilka dobrych hoteli.

Wejście na teren Fortu Arabskiego jest bezpłatne. Jednak zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się już za opłatą. Na pewne jest to dobra odpowiedź na pytanie: Zanzibar – co zobaczyć w Stone Town, w trakcie wakacji all inclusive.

 

stary-fort-warto-zobaczyć-w-stone-town

Dawny Pałac Sułtanów. Kamienne Miasto co zwiedzić?

Dawny Pałac Sułtanów to również miejsce warte odwiedzenia i odpowiedź na pytanie Stone Town – co zobaczyć. Oczywiście pałac jest kolejnym ze śladów panowania arabów na tym terenie. Palace Museum znajduje się na nabrzeżu zaraz za Domem Cudów. Dlatego warto tam zajrzeć w trakcie wycieczki z przewodnikiem i zobaczyć pozostałości sułtańskich rządów.

Przede wszystkim to wspaniałe muzeum sułtanów Zanzibaru Stone Town. Dlatego można tam obejrzeć piękne sułtańskie pokoje oraz galerię portretów władców. Ponadto w budynku znajduje się sala posiedzeń komunistycznego rządu oraz liczne wystawy.

Zwiedzanie tego miejsca możliwe jest tylko z przewodnikiem. Jednak koszt nie jest wysoki. Na pewno jest to atrakcja na Zanzibarze. Jeszcze co zobaczyć w Stone Town?

 

muzeum-sułtańskie-warte-odwiedzenia-w-kamiennym-mieście

 

Targ niewolników w Stone Town – co zobaczyć?

Z pewnością obowiązkowym punktem podczas zwiedzania atrakcji Zanzibaru jest dawny targ niewolników. To właśnie tam znajdują się słynne kamienne rzeźby niewolników splątane łańcuchami. Całość składa się na pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia z historii wyspy. Jak się szacuje, rocznie przez te tereny przetaczało się około 50 tysięcy niewolników. Wyspa była ogromnym punktem przeładunkowym na trasie dalszego transportu. Dlatego do dziś zachowały się podziemne cele, które można zwiedzać. Zobaczycie tam w jak trudnych warunkach, przetrzymywani byli ludzie.

 

targ-niewolników-w-zanzibarskim-starym-mieście

 

Co ciekawe, w miejscu dawnego targu obecnie stoi katedra anglikańska. Kościół został zbudowany po zniesieniu niewolnictwa. Wznieśli go uwolnieni mieszkańcy.

 

kościół-anglikański-zanzibar-kiedy-na-wycieczkę

Zanzibar Stone Town – Dom cudów i Dom Freddiego Mercurego

Jednym z bardziej znanych miejsc w Kamiennym Mieście jest Dom Cudów, czyli House od Wonders. Budynek został nazwany w ten sposób z prostego powodu. Jako pierwszy na całej wyspie został wyposażony w elektryczność i windę. Dlatego właśnie przez lokalnych mieszkańców został nazwany domem cudów.

Niestety przez wieloletnie zaniedbania w 2020 doszło do zawalenia się konstrukcji. Dlatego zwiedzanie teraz jest praktycznie niemożliwe. Trwają tam prace renowacyjne.

Przy Kenyatta Road znajduje się dom Freddego Mercurego. Słynny lider grupy Queen urodził się w stolicy wyspy w 1946 roku. Jego rodzinny dom wygląda całkiem zwyczajnie. Wśród innych budynków wyróżnia go jedynie pamiątkowa tabliczka, powieszona tuż przy wejściu do domu. Obecnie w kamienicy mieści się hotel oraz sklep z pamiątkami.

 

ulica-zanzibar-jak-zwiedzać

Ulica Gizenga – miejsce warte zobaczenia w Kamiennym Mieście

Jeżeli będziecie chcieli kupić pamiątki z Zanzibaru to warto jest wybrać się na ulicę Gizenga. Znajduje się ona w sąsiedztwie ulicy Kenatta. Dlatego po zwiedzaniu dom Freddiego Mercurego bez trudu tam traficie. Na ulicy Gizenga znajdziecie wiele urokliwych sklepików i stoisk z pamiątkami i rękodziełem. Możecie tam zakupić drewniane rzeźby, biżuterię, breloki do kluczy, tradycyjne chusty typu kanga lub obrazy. Podobnie jak w innych tego typu miejscach zawsze warto, jest się targować. Cena początkowa z reguły jest sporo zawyżona. Jednak pamiątki Zanzibar z Gizenga na pewno was nie zawiodą.

Innym ciekawym miejscem na egzotyczne wakacje będzie wspaniała Dominikana. Tam również czekać na was będzie wiele ciekawych miejsc i równie piękne plaże.

 

gizenga-zanzibar-stone-town-co-zobaczyć

 

Podsumowując wczasy na wyspie, to wspaniała okazja do wypoczynku w rajskiej scenerii. Znajdziecie tam wiele ciekawych miejsc. W Zanzibar Stone Town jest co zobaczyć. Dlatego organizując tanie wakacje w tym bajkowym zakątku świata, warto, jest poświęcić choć jeden dzień na zwiedzanie. Na pewno taka wycieczka będzie przyjemną przerwą w plażowaniu.

 

plaża-zanzibar-wypoczynek-po-podróży-i-zwiedzaniu

 

autor: red. 

zdjęcie główne: pixabay


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget