Dominikana – mapa. Sprawdź co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Dominikana to kilkaset kilometrów plaż pokrytych śnieżnobiałym piaskiem, krystalicznie czyste i wyjątkowo ciepłe morze. To także tropikalna przyroda oraz lokalne specjały jak czekolada, kawa, rum czy cygara. Na Dominikanie rozkoszujcie się wyborną kuchnią i odkrywajcie zabytki sprzed setek lat. Zaznajcie tropikalnych przygód w parkach narodowych, odwiedźcie Punta Cana i korzystajcie ze wspaniale rozwiniętego sektora turystycznego. Jeżeli się tam wybierzecie, to magia Karaibów sprawi, że wakacje staną się iście bajeczne. W artykule znajdziecie dużo przydatnych informacji takich jak mapa Dominikany, waluta, klimat i wiele innych.

 

Znajdziecie na Dominikanie luksusowe hotele all inclusive oraz kameralne kwatery przy samej plaży. To wszystko sprawia, że Dominikana jest jednym z ulubionych kierunków turystycznych niemal przez cały rok. Gdy u nas pada i mży, w tym kraju zawsze świeci słońce! Mamy dla Was zbiór informacji praktycznych tj. klimat, Dominikana mapa, waluta, atrakcje i jedzenie na  Dominikanie.

 

 

Najlepsze last minute – sprawdź

 

zespol-muzyka-karaiby

Informacje ogólne

  1. strefa czasowa na Dominikanie: GMT – 4
  1. Stolica Dominikany: Santo Domingo
  1. Liczba Ludności: 10,17 mln
  1. Powierzchnia: 48 730 km2
  1. Język na Dominikanie: hiszpański
  1. Waluta na Dominikanie: Peso dominikańskie – 1 DOP to 100 centavo.

 

 

Dominikana mapa – położenie geograficzne Dominikany

Republika Dominikańska, ma powierzchnię ponad 48 000 km2. Jest drugim co do wielkości państwem leżącym na Morzu Karaibskim (większa jest tylko Kuba). Dominikana zajmuje blisko 2/3 powierzchni wyspy Haiti – spójrzcie na Dominikana – mapa. Pozostała część wyspy to właśnie Republika Haiti. Od północy wyspę otaczają wody Atlantyku, a od południa znajduje się Morze Karaibskie. Od wschodu, niedaleko Dominikany znajduje się Puerto Rico. Stolicą państwa jest Santo Domingo, które w 1990 roku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poniżej możecie zapoznać się z mapą Dominikany. Najpiękniejsze plaże znajdziecie w rejonie miast Punta Cana i Puerto Plata.

 

dominikana-mapa

 

Klimat, a położenie i mapa Dominikany

Niezależnie od tego, w który punkt na mapie Dominikany spojrzycie, klimat w tym kraju określa się jako gorący i tropikalny. Pora sucha przypada tu na okres od listopada do kwietnia, a pora deszczowa od maja do października. Bez względu na to, deszcz pojawia się zazwyczaj jako krótkie burze i ulewy. Dzięki temu nawet w porze deszczowej przeważnie świeci słońce, a opady traktuje się jako przyjemną ochłodę. Temperatura na Karaibach przez cały rok średnio mieści się w granicach 25-27°C.  Poza terenami górskimi w całym kraju amplitudy temperatur są niewielkie. Temperatura Morza Karaibskiego to często nawet 27-28 °C.

Ze względu na położenie geograficzne na Karaibach spotykane są huragany. Największe natężenie silnych burz to okres od czerwca do października. Dlatego kierunek cieszy się największą popularnością, gdy u nas zaczyna robić się zimno i jest już po sezonie. Dominikanę cechuje duża wilgotność powietrza, latem dochodząca nawet do 90%. Przeczytajcie więcej na temat pogody na Dominikanie.

 

kolorowy dom w tropikach

Kiedy lecieć na Dominikanę?

Na Dominikanę można lecieć przez cały rok, niezależnie od tego, jaką miejscowość na mapie Dominikany wybierzecie. Największą popularnością wśród turystów na wczasy na Karaibach cieszą się luty, marzec i kwiecień. Jest to idealny czas dla miłośników beztroskiego opalania, kąpieli i sportów wodnych. W grudniu i styczniu temperatury na Dominikanie są niższe i wahają się w granicach 25 °C. Słupki rtęci w kwietniu i kolejnych miesiącach pokazują zazwyczaj około 30 °C. Ze względu na możliwe huragany okres od sierpnia do października nie cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Innym dobrym miejscem na wczasy o różnych porach roku będzie na przykład kurort w Egipcie. Co prawda jest to miejsce o zupełnie innym charakterze. Jednak w Egipcie również znajdziecie piękne morze i idealne warunki do wypoczynku. Fajnym miejscem na egzotyczne wakacje są też tropikalne plaże Zanzibaru.

dominikana-plaza-lezaki-palmy

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

Obywatele Polski mogą przebywać na terenie Dominikany w celu turystycznym do 30 dni bez wizy. Paszport jest konieczny i powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Dominikana – mapa z pewnością wam się przyda na miejscu. Pamiętajcie, że nie wszystkie popularne aplikacje z mapami działają poza Europą.

Zdarza się, że po przylocie pobierana jest na lotnisku opłata w kwocie 10 USD. Jednak najczęściej kwota ta wliczona jest w cenę biletu. Obecnie z Polski na Karaiby bezpośrednio latają tylko czartery biur podróży. Dlatego jeżeli szukacie tanich biletów lotniczych, korzystajcie z wyszukiwarek lotów. Najczęściej bilety w niskich cenach możecie kupić na loty do leżącego na wschodzie wyspy Punta Cana. Rzadziej zdarzają się okazje na przeloty do Santo Domingo. Przy lotach rejsowych z reguły czekać was będzie co najmniej jedna przesiadka.

 

dominikana-mapa

Szczepienia

Wybierając wakacje na Dominikanie, nie musicie posiadać dodatkowych szczepień. Służby medyczne zalecają przyjęcie szczepionki przeciwko żółtaczce pokarmowej, tężcowi, błonicy oraz polio. Jednak na wyspie nie stwierdzono w ostatnim czasie wzrostu zachorowań na którąś z tych chorób. Dlatego decyzja o przyjęciu dawki leży po waszej stronie.

Wybierając plaże na Karaibach, należy zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne. Służba zdrowia nie tylko w Santo Domingo jest dość kosztowna. Dlatego w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń powinniście być przygotowani na dodatkowe wydatki. Szczególnie gdy lecicie w podróż sami.

 

Zobacz aktualne zasady wjazdu

 

dominikana-plaza-pomost

 

dominikana-miasto-rynek

autor: red.

fot. pixabay