Dominikana – mapa i informacje

Dominikana to kilkaset kilometrów plaż pokrytych śnieżnobiałym piaskiem, krystalicznie czyste i wyjątkowo ciepłe morze, tropikalna przyroda, a do tego takie specjały jak czekolada, kawa, rum czy cygara. To wszystko może sprawić, że wakacje w tym kraju staną się iście bajeczne. Wybierając się na Dominikanę rozkoszujcie się wyborną kuchnią, odkrywajcie zabytki sprzed setek lat, zaznajcie tropikalnych przygód w parkach narodowych, odwiedźcie Punta Cana i korzystajcie ze wspaniale rozwiniętego sektora turystycznego. W artykule znajdziecie dużo przydatnych informacji takich jak mapa Dominikany, waluta, klimat i wiele innych.

 

Na Dominikanie znajdziecie luksusowe hotele SPA oraz kameralne kwatery przy samej plaży. To wszystko sprawia, że Dominikana jest jednym z ulubionych kierunków turystycznych niemal przez cały rok. Gdy u Nas pada i mży, tam zawsze świeci słonce! Mamy dla Was zbiór informacji praktycznych o Dominikanie tj. klimat, Dominikana mapa, waluta, temperatury i wiele innych.

 

Najlepsze last minute na Dominikanę – sprawdź

 

zespol-muzyka-karaiby

Informacje ogólne 

  1. strefa czasowa na Dominikanie: GMT – 4
  1. Stolica Dominikany: Santo Domingo
  1. Liczba Ludności: 10,17 mln
  1. Powierzchnia: 48 730 km2
  1. Język na Dominikanie: hiszpański
  1. Waluta na Dominikanie: Peso dominikańskie – 1 DOP to 100 centavo.

 

 

Dominikana mapa – położenie geograficzne Dominikany

Republika Dominikańska, ma powierzchnię ponad 48 000 km2 i jest drugim co do wielkości państwem leżącym na Morzu Karaibskim (większa jest tylko Kuba). Dominikana zajmuje blisko 2/3 powierzchni wyspy Haiti – spójrzcie na Dominikana – mapa. Pozostała część wyspy to właśnie Republika Haiti. Od północy wyspę otaczają wody Atlantyku, od południa znajduje się Morze Karaibskie. Od wschodu, niedaleko Dominikany znajduje się Puerto Rico. Stolicą państwa jest Santo Domingo, które w 1990 roku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poniżej możecie zapoznać się z mapą Dominikany.

 

dominikana-mapa

 

Klimat, a położenie i mapa Dominikany

Niezależnie od tego w który punkt na mapie Dominikany spojrzycie, klimat w tym kraju określa się jako gorący i tropikalny. Pora sucha przypada tu na okres od listopada do kwietnia, a pora deszczowa od maja do października. Bez względu na to, deszcz pojawia się zazwyczaj jako krótkie burze i ulewy. Dzięki temu nawet w porze deszczowej przeważnie świeci słonce, a opady traktuje się jako przyjemną ochłodę. Temperatura na Dominikanie przez cały rok średnio mieści się w granicach 25-27°C.  Poza terenami górskimi w całym kraju amplitudy temperatur są niewielkie. Temperatura Morza Karaibskiego to często nawet 27-28 °C.

Ze względu na położenie geograficzne region dotykają huragany, których największe prawdopodobieństwo występowania to okres pomiędzy końcem czerwca a początkiem października. Dominikanę cechuje duża wilgotność powietrza, latem dochodząca nawet do 90%. Więcej informacji na temat pogody na Dominikanie znajdziesz tutaj.

 

 

kolorowy dom w tropikach

Kiedy lecieć na Dominikanę?

Na Dominikanę można lecieć przez cały rok, niezależnie od tego jaką miejscowość na mapie Dominikany wybierzecie. Największą popularnością wśród turystów cieszą się luty, marzec i kwiecień. Jest to idealny czas dla miłośników beztroskiego opalania, kąpieli i sportów wodnych. W grudniu i styczniu temperatury na Dominikanie są niższe i wahają się w granicach 25 °C. Słupki rtęci w kwietniu i kolejnych miesiącach pokazują zazwyczaj około 30 °C. Ze względu na możliwe huragany okres od sierpnia do października nie cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

 

 

dominikana-plaza-lezaki-palmy

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

Obywatele Polski mogą przebywać na terenie Dominikany w celu turystycznym do 30 dni bez konieczności posiadania wizy. Paszport jest konieczny i powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Dominikana – mapa z pewnością wam się przyda na miejscu. Pamiętajcie, że nie wszystkie popularne aplikacje z mapami działają poza Europą.

Zdarza się, że po przylocie pobierana jest na lotnisku opłata w kwocie 10 USD, jednak najczęściej kwota ta wliczona jest w cenę biletu.

 

dominikana-mapa

Szczepienia

Przed wyjazdem do Republiki Dominikany nie ma obowiązkowych szczepień ochronnych. Warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy, polio oraz żółtaczce pokarmowej.

Zobacz aktualne ograniczenia wjazdowe z powodu koronawirusa oraz artykuł o podróżach w czasie pandemii koronawirusa – czytaj dalej…

 

dominikana-plaza-pomost

 

Sprawdź najlepsze oferty last minute all inclusive na Dominikanie 

 

dominikana-miasto-rynek

autor: red.

fot. pixabay