Chorwacja

Chorwacja to kraj 1000 wysp rozsianych po całym Adriatyku. Znajdziecie tam, urokliwe zatoczki, gdzie można ukryć się od zgiełku życia codziennego, jedne z najpiękniejszych plaż w Europie, krystalicznie czyste morze, zabytkowe miasta oraz wyśmienitą kuchnie. Owoce morza, grillowane ryby, oliwki, wspaniałe sery i wino to tylko niektóre specjały jakich można skosztować w tym śródziemnomorskim kraju. Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych wśród turystów z Polski. Można tam dojechać zarówno samochodem jak i tanio polecieć samolotem. Okres letni gwarantuje wspaniałą pogodę i mnóstwo atrakcji, zarówno dla osób lubiących aktywny wypoczynek jak i plażowanie. Wiosna i jesień to wspaniały czas na eksplorowanie takich miejsc jak Dubrownik, Split, czy też Pula. Przygotowaliśmy dla Was sporo informacji praktycznych o Chorwacji.

 

Tydzień w Chorwacji z dojazdem własnym już od 649 zł – nie przegap!boat-łodzie na morzu

Informacje ogólne 

  1. strefa czasowa: GMT + 2
  1. Stolica: Zagrzeb
  1. Liczba Ludności: 4,14 mln
  1. Powierzchnia: 56 594 km2
  1. Język: chorwacki
  1. Waluta w Chorwacji: Kuna – 1 HKR to 100 lip.

Położenie geograficzne

Chorwacja jest krajem położonym w basenie Morza Śródziemnego o łącznej powierzchni 56 594 km2. Graniczy z Węgrami, Słowenią, Bośnią i Hercegowiną, Serbią i Czarnogórą. Kraj ten jest bardzo popularny wśród polskich turystów, przede wszystkim dzięki możliwości wyjazdu samochodem oraz pięknej i urozmaiconej linii brzegowej, ciągnącej się wzdłuż Adriatyku przez prawie 6 tysięcy kilometrów. Na terytorium Chorwacji leży ponad 1000 wysp i wysepek, z czego zamieszkanych jest tylko około 60. Równolegle do wybrzeża wznosi się łańcuch Gór Dynarskich, ze szczytami takimi jak Biokovo czy Velika Kapela.

croatia-stare-miasto

Klimat w Chorwacji informacje prkatyczne

Chorwacja leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, a w głębi kraju kontynentalnego. Nad morzem temperatura powietrza w styczniu wynosi średnio od 3-4°C, a w lipcu i sierpnie około 27-28°C. Lato w Chorwacji jest suche i gorące z minimalną ilością opadów. Zimą temperatura rzadko spada w okolice 0°C, a przymrozki praktycznie nie występują. Często wieje zimny wiatr i zdarzają się opady. W głębi lądu lato nie jest tak gorące i temperatura waha się w granicach 25°C. W górach występuje klimat typowy dla wyżynnego ukształtowania terenu. Zdarzają się nagłe opady. Zimą występują ujemne temperatury. Latem zaś słupek rtęci pokazuje średnio około 17-18°C.

sunset-wybrzeze-chorwacji

Kiedy jechać do Chorwacji?

Do Chorwacji najlepiej jechać w okresie od połowy maja do końca września. Szczyt sezonu turystycznego przypada na lipiec i sierpień. Wiosna i jesień w Chorwacji to doskonały czas na zwiedzanie.

dubrovnik-daachy-budynkow

port-w-chorwacji

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

Obywatele Polski, jadący do Chorwacji, powinni mieć ważny dowód osobisty lub paszport. Nie jest wymagana wiza.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Chorwacji nie ma obowiązkowych szczepień ochronnych. Warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i polio oraz żółtaczce pokarmowej.

Zobacz aktualne ograniczenia wjazdowe z powodu koronawirusa oraz artykuł o podróżach w czasie pandemii koronawirusa czytaj dalej…

island-wyspa-na-adriatyku

Gdzie spać w Chorwacji?

W Chorwacji najpopularniejszy jest system wypoczynku oparty na kwaterach prywatnych – apartamentach. Nie znaczy to, że brakuje tam luksusowych hoteli, ale na pewno jest ich znacznie mniej niż we Włoszech czy Hiszpanii. Najlepsze oferty hoteli i apartamentów w Chorwacji znajdziesz na popularnych portalach takich jak booking.com

Przeczytaj także: Wakacje samochodem – o czym pamiętać i jak się przygotować?

split-stare-miasto

adriatic-morze-drzewo

autor: red.

fot. Pixabay