Ceny w Chorwacji 2023. Sprawdź ile kosztują wakacje w Chorwacji

Ceny w Chorwacji 2023. Sprawdź ile kosztują wakacje w Chorwacji

10 stycznia 2023

Sprawdźcie, jakie są w euro ceny w Chorwacji 2023 i zaplanujcie budżet na najbliższy urlop. Z artykułu dowiecie się, ile kosztują chorwackie wakacje. Sprawdziliśmy, ile musicie wydać na obiad w restauracji i ile trzeba zapłacić za zakupy w sklepie. Z pewnością taka wiedza pomoże wam zaplanować wczasy nad Adriatykiem. W trakcie urlopu bez obaw będziecie mogli cieszyć się urokami popularnych regionów.

 

seafood-owoce-morza-ceny-w-chorwacji-2023

Ceny w Chorwacji w 2023 roku – czy jest drogo na wakacje

Czy jest drogo w Chorwacji? Wszystko zależy od was i od tego, w jaki sposób planujecie swój urlop. Oczywiście, wiele kosztów takich jak paliwo, autostrady muszą ponieść wszyscy (chyba że ktoś leci samolotem). Jednak sporo wydatków możecie zniwelować lub ograniczyć. Wystarczy stosować się do prostych zasad. Najdrożej zawsze będzie w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Jak wszędzie, więcej zapłacicie w sklepach zlokalizowanych w nadmorskich miejscowościach, niż w należących do znanych sieci. Więcej będzie was kosztować jedzenie w Dubrowniku niż w małym miasteczku.

 

 

Sprawdź oferty super last minute do Chorwacji

 

Pojęcie drożyzny jest dość subiektywne. Ogólnie można stwierdzić, że nad Adriatykiem jest drożej niż w Polsce. Jednak jeżeli weźmiemy na „tapetę” stawki nad polskim morzem i ceny w Chorwacji to już ta różnica nie będzie taka znacząca. Dlatego wydatki, jakie poniesiecie podczas wyjazdu, zależą głównie od was i waszego pomysłu na urlop. Inne koszty poniesiecie planując wypoczynek tylko na chorwackich plażach, a inne zwiedzając Dubrownik.

Pamiętajcie, wakacje są raz w roku. Czasem nie warto tracić czasu na liczenie każdej złotówki (euro) i szukanie super promocji w sklepach lub restauracjach. Dlatego poniżej przygotowaliśmy dla was zestawienie cen na przykładzie kilku marketów średniej wielkości w regionie Dalmacji. Są to miejsca, gdzie będziecie spędzać urlop. Oczywiście szukając promocji w najpopularniejszych marketach, z pewnością możecie kupić te rzeczy w niższej cenie.

Ale czy w Chorwacji jest drogo po wprowadzeniu euro? Wbrew pozorom ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Faktem jest, że koszty mocno rosną i działo się tak jeszcze przed zamianą kuny na euro. Problemy z inflacją dotykają niemal każde państwo. Teraz na pewno razem z nową walutą pojawił się kolejny impuls do wzrostów. Dlatego ten sezon wiąże się z wyższymi kosztami. Jednak nie zrażajcie się. Nadal da się spędzić tam urlop w rozsądnej cenie.

 

Koszt winiety i wjazdu na autostradę

Zacznijmy od początku, czyli od przejazdu samochodem i przekroczenia granicy. Otóż jadąc z Polski, najczęściej wybierane są dwie trasy. Pierwsza prowadzi przez Słowację i Węgry, a druga przez Czechy, Austrię i Słowenię. Oczywiście możliwe są jeszcze inne warianty. Jednak te dwie drogi są najpopularniejsze i mają najlepsze komentarze.

Na pytanie, czy w Chorwacji autostrady są płatne, oczywiście należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Tak są płatne i system poboru opłat wygląda podobnie jak w Polsce. Dlatego wjeżdżając do tego kraju, nie będziecie musieli kupować winiety. Płatność za przejazdy kolejnymi odcinkami odbywa się na bramkach. Zapłacić za przejechany odcinek możecie gotówką w euro lub kunach oraz poprzez system ENC. Działa on podobnie jak w Polsce e-Toll.

 

 

informacje-o-kosztach-wyjazdy-autostrady

 

Dla przybliżenia kosztów chorwackich autostrad przygotowaliśmy kilka popularnych tras. Te drogi najczęściej pokonujecie, jadąc z Węgier lub ze Słowenii:

Jadąc od Budapesztu pierwsze bramki spotkacie na wysokości miejscowości Goričan. Jest to punkt początkowy naliczania odpłatności za przejazd autostradą. Jeżeli będziemy liczyć od tego miejsca, to za trasę do Zadaru zapłacicie 21,8 €. Z kolei bilet do popularnego Splitu kosztować was będzie prawie 30 €. Jednak jeżeli chcecie wybrać się do Dubrownika, to za autostradę zapłacicie 35,4 €.

W przypadku podróży samochodem od strony Słowenii najczęściej granicę przekroczycie w miejscowości Macelj. Jadąc tą trasą, za autostradę do Zadaru zapłacicie 22,4 €. Natomiast przejazd samochodem do Splitu to będzie już koszt rzędu 30,4 €. Najdrożej wyniesie was bilet do ostatnich bramek na trasie do Dubrownika. W tym przypadku koszt wyniesie 36 euro. Na szczęście dzięki otwarciu nowego mostu Pelješac, na południe Dalmacji dojedziecie szybciej

Oczywiście wszystkie wyżej podane bilety autostradowe dotyczą aut kategorii I, czyli samochodów do 3,5 T. Pamiętajcie, że kraj przystąpił do strefy Schengen i przekraczanie granicy staje się łatwiejsze.

 

Wydatki na hotel lub apartamenty

Nocleg, jakie są ceny w Chorwacji 2023 w euro? Najpopularniejszą formą pobytu jest korzystanie z ofert prywatnych najemców. Tego typu obiektów na całym wybrzeżu jest bardzo dużo i ceny kształtują się różnie. Przede wszystkim koszt noclegu w Chorwacji w euro jest uzależniony od odległości apartamentu od morza oraz udogodnień. Oferty zawierające w cenie wyżywienie, dostęp do basenów i innych atrakcji z oczywistych względów będą wyższe. Kolejną kwestią, od której zależą opłata, jest termin podróży.

Generalnie Chorwaci przyjmują, że sezon wakacyjny trwa od 15 czerwca do 15 września. Jednak jego szczyt przypada na lipiec i sierpień. Właśnie wtedy noclegi będą najdroższe, a dostępność ograniczona. Poniżej przykładowy apartament dobrej klasy w Dalmacji.

 

willa-apartament-pobyt-w-ciekawym-mieszkaniu

Zobacz apartament

 

Inną możliwością na spędzenie urlopu nad Adriatykiem są oferty na wakacje all inclusive w hotelu. Wówczas odchodzi sporo kosztów związanych z organizacją wyjazdu i wyżywieniem. Szczególnie w okolicy Makarskiej znajdziecie wiele hoteli oferujących tego typu pakiety. Ponadto możecie skorzystać z ofert biur podróży i lecieć na wczasy samolotem. Wówczas nie będziecie musieli martwić się o koszty transferu z lotniska oraz wyżywienia. W tym miejscu znajdziecie najlepsze oferty na wczasy z biurem podróży.

 

Ile kosztuje obiad w Chorwacji w euro – ceny w restauracjach 2023

Chorwackie ceny 2023, czyli ile kosztuje obiad w restauracji w euro? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Koszt zależy od klasy restauracji, renomy i jej lokalizacji. Dlatego postaramy się dla was uśrednić ceny na przykładzie kilku restauracji w Dalmacji. Wybrane przez nas lokale nie były szczególnie wykwintne i drogie. Są to raczej zwykłe restauracje w okolicy atrakcji turystycznych. Na pewno w Dubrowniku będzie drożej, a poza szlakiem taniej.

 • Piwo w restauracji 3 – 3,5 EUR
 • Kawa 2 – 3 EUR
 • Zupa pomidorowa – 3 EUR
 • Pizza 8 – 12 EUR
 • Spaghetti 9 – 14 EUR
 • Risotto z owocami morza 10 – 13 EUR
 • Ryba z grilla  5 – 6  EUR (za 100g)
 • Cevarpi 6 – 8 EUR
 • Burger z frytkami 9 – 12 EUR
 • Gałka lodów 1,5 – 2 EUR

 

 

koszt-wyjazdu-zależy-od-stylu-życia-w-Chorwacji

 

Koszt zakupu w Chorwacji ryb, owoców morza, oliwy

Ceny w Chorwacji 2023 ryb i owoców morza zależą od miejsca transakcji i jakości artykułów. Produkty lokalne najlepiej jest kupować u miejscowych dostawców. Dlatego jeżeli chcecie kupić owoce, warzywa, ryby, czy owoce morza wybierzcie się na pobliskie targowisko. Wówczas będziecie mieli pewność, że produkty, pochodzą od Chorwatów. Jest to ważne, bo w sklepach typu Konzum częstym zjawiskiem są importowane towary z Hiszpanii lub Turcji. Jeżeli macie taką możliwość to ryby i owoce morza kupujcie od razu w porcie. Wtedy kwota do zapłaty może być bardzo korzystna i będziecie mieli gwarancję jakości artykułów. W sklepach nie zawsze tak jest.

 

 

wakacje-nad-adriatykiem-i-ceny-żywności

 

Mając w planie pobyt w Istrii lub Dalmacji zastanawiacie się, ile trzeba wydać na oliwę? Ceny oliwy są bardzo różne. Oczywiście nieco taniej będzie w marketach Konzum lub Lidl. Tam bez jakiejś mega promocji za litr oliwy zapłacicie od 6 do 11 EUR. Jednak pamiętajcie, że te produkty niekoniecznie muszą pochodzić z chorwackich upraw. Jak wszędzie, mogą to być oliwy importowane. Dlatego znacznie lepszym wyborem będzie zakup oliwy na targowisku lub w lokalnych manufakturach. Jednym z takich miejsc jest np. położony w okolicy miejscowości Omiś zakład Orgula. W takich wytwórniach możecie spróbować różnych rodzajów chorwackiej oliwy i kupić ją wprost od producenta. Oliwa ceny w Chorwacji u producenta wahają się od około 7 do 11 € za litr. Jednak wówczas będziecie mieli gwarancję pochodzenia i jakości produktu.

Zobacz także: Ceny w Czarnogórze 2023

 

orgula-gdzie-kupić-oliwę-w-chorwacji-koszt-w-euro

 

Ceny żywności w Chorwacji w EUR

Ceny żywności w Chorwacji w 2023 roku przygotowaliśmy na przykładzie kilku średniej wielkości marketów. Świadomie wybraliśmy te w okolicy miejscowości turystycznych. Dlatego w zależności od regionu kraju oraz sieci, kwoty mogą się różnić nawet o kilka procent. Celowo nie wybieraliśmy też produktów spożywczych, które akurat są w promocji. Chcecie dowiedzieć się, jakie są ceny w sklepach w euro? Zapoznajcie się z poniższym zestawieniem artykułów spożywczych w Chorwacji. Z pewnością pomoże wam to oszacować przybliżony koszt podróży do Chorwacji.

 • Piwo – 1 – 2,5 €
 • Mleko – 1,5 – 2 € /litr
 • Ser Gouda – 7,5 € /kg
 • Woda mineralna – 0,75 € /1,5l
 • Coca-cola – 2 € /2l
 • Herbata smakowa – 2 € /25 saszetek
 • Kawa sypana Lavazza – 6 € /250 g
 • Banany – 1,5 € /kg
 • Crossant maślany – 0,6 €
 • Chleb – 1,6 – 2 €
 • Bagietka – 0,65 €
 • Jajka – 2,5 € /10 szt.
 • Baton kit-kat – 0,9 €
 • Czekolada milka – 1,2 €
 • Olejek do opalania – 5 – 9 €
 • Oliwa w sklepie – 6 – 11 € /1l
 • Makaron opakowanie – 1,3 – 2,3 €

 

jakie-są-wydatki-na-żywność-w-chorwacji

 

ceny-jedzenia-w-sklepach

 

Chorwacja jest droższa w euro, ale bez przesady

To jakie są koszty wyjazdu na wakacje nad morze w Chorwacji? Wszystko zależy od tego, na ile dni się wybieracie i jaki nocleg preferujecie. Z pewnością są to kluczowe kwestie, od których zależy to, ile kosztują wakacje. Pobyt w Chorwacji zapewne będzie droższy niż w latach ubiegłych. Już sama podróż samochodem z powodu ceny paliw jest znacznie droższa. Z pewnością wpłynie ona na końcowe koszty wyjazdu. Ale podróż do Chorwacji to nie tylko ogromna odległość do pokonania.

Ceny jedzenia w Chorwacji w euro również są wyższe niż w latach ubiegłych. Chociaż ta różnica względem naszego kraju trochę się zaciera. Dlatego może się wydawać, że ceny w marketach nie są już tak znacząco różne. W wielu sklepach znajdziecie korzystne promocje.

Kolejna sprawa to ceny noclegu i apartamenty. Oczywiście Chorwację również dotyka inflacja, więc ceny noclegu także poszły w górę. Średnio będzie to kilka procent. Końcowa kwota zależy przede wszystkim długości wyjazdu.

Na koniec chcemy wam przypomnieć, że wakacje są raz w roku, a Chorwacja jest piękna. Dlatego czasem nie ma co, aż tak mocno patrzeć na pieniądze. Najważniejsze jest, aby urlop był udany. Ceny jedzenia rosną wszędzie i trzeba się z tym pogodzić. Mierzycie się z tym na co dzień. Nie tylko w czasie wyjazdu do Chorwacji.

Jakie są ceny w restauracjach w EUR? Komentarze wielu osób w Polsce są wręcz druzgocące. Paragony grozy to już standard. Jednak trzeba pamiętaj o tym, że w naszym kraju również nie jest bardzo tanio. Jeżeli ktoś chodzi do restauracji, to doskonale wie, iż obiad swoje kosztuje. Na dodatek, jeżeli są to popularne miejscowości nad Bałtykiem, to cena rośnie jeszcze bardziej. Więc warto jest podchodzić do takich spraw z dystansem i świadomością, że ceny wakacyjne zawsze są wyższe. Jednak piękne miejsca w Dubrowniku lub w Makarskiej potrafią zrekompensować wiele.

Chcecie wiedzieć, jakie są ceny na popularnej Malcie? Będziecie zaskoczeni, że kraj leżący w strefie euro nie musi być drogi. Ceny w marketach i hotele są do zaakceptowania. Szczególnie gdy jest już po wysokim sezonie.

 

fot: własne/pixabay

 

 

 

Dodaj komentarz

Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget