Chorwacja – morze i góry

Przede wszystkim Chorwacja to morze i 1000 wysp rozsianych po całym Adriatyku. Dlatego znajdziecie tam, urokliwe zatoczki, w których można ukryć się od zgiełku życia codziennego, jedne z najpiękniejszych plaż w Europie, krystalicznie czyste wody, zabytkowe miasta oraz wyśmienitą kuchnię. Owoce morza, grillowane ryby, oliwki, wspaniałe sery i wino, to tylko niektóre specjały jakich można skosztować w tym śródziemnomorskim kraju.

 

Dlatego właśnie Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych wśród turystów z Polski. Można tam dojechać zarówno samochodem jak i tanio polecieć samolotem. Okres letni gwarantuje wspaniałą pogodę i mnóstwo atrakcji, zarówno dla osób lubiących plażowanie, jak i aktywny wypoczynek. Wiosna i jesień to wspaniały czas na eksplorowanie takich miejsc jak Dubrownik, Split, czy też Pula. Dlatego przygotowaliśmy dla Was sporo informacji praktycznych o Chorwacji.

 

Tydzień w Chorwacji z dojazdem własnym już od 649 zł – nie przegap!Chorwacja morze

Informacje ogólne 

 

  1. strefa czasowa: GMT + 2
  1. Stolica: Zagrzeb
  1. Liczba Ludności: 4,14 mln
  1. Powierzchnia: 56 594 km2
  1. Język: chorwacki
  1. Waluta w Chorwacji: Kuna – 1 HKR to 100 lip.

Chorwacja morze i góry. Położenie geograficzne kraju

Chorwacja to morze i wspaniałe krajobrazy gór w tle. Kraj położony jest w basenie Morza Śródziemnego i liczy 56 594 km2. Chorwacja graniczy z Węgrami, Słowenią, Bośnią i Hercegowiną, Serbią i Czarnogórą. Kraj ten jest bardzo popularny, przede wszystkim dzięki możliwości wyjazdu samochodem oraz pięknej i urozmaiconej linii brzegowej, ciągnącej się wzdłuż Adriatyku przez prawie 6 tysięcy kilometrów. Na terytorium Chorwacji leży ponad 1000 wysp i wysepek, z czego zamieszkanych jest tylko około 60. Równolegle do wybrzeża wznosi się łańcuch Gór Dynarskich, ze szczytami takimi jak Biokovo czy Velika Kapela. Dlatego morze w Chorwacji jest jednym z najpiękniejszych w całym regionie.

 

croatia-stare-miasto

Klimat, pogoda, morze Chorwacja

Chorwacja leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, a w głębi kraju kontynentalnego. W styczniu temperatura powietrza nad morzem w Chorwacji wynosi średnio od 3-4°C, a w lipcu i sierpnie około 27-28°C. Lato w Chorwacji jest suche i gorące z minimalną ilością opadów. Zimą temperatura rzadko spada w okolice 0°C, a przymrozki praktycznie nie występują. Często wieje zimny wiatr i zdarzają się opady. W głębi lądu lato nie jest tak gorące i temperatura waha się w granicach 25°C. W górach występuje klimat typowy dla wyżynnego ukształtowania terenu. Zdarzają się nagłe opady. Zimą występują ujemne temperatury. Latem zaś słupek rtęci pokazuje średnio około 17-18°C. Jaka zatem jest temperatura wody w Chorwacja morze? Oczywiście najniższa temperatura wody występuje, w miesiącach zimowych czyli od grudnia do marca i waha się między 11-13 °C. Z kolei latem, w zależności miejsca temperatura wody w chorwackim morzu waha się od 23 do 26 stopni Celsjusza.

 

sunset-wybrzeze-chorwacji-nad-morzem

Kiedy jechać do Chorwacji nad morze?

Do Chorwacji najlepiej jechać w okresie od połowy maja do końca września. Szczyt sezonu turystycznego przypada na lipiec i sierpień. Wtedy morze w Chorwacji jest najcieplejsze. Panują też najlepsze warunki do opalania. Wiosna i jesień w Chorwacji to doskonały czas na zwiedzanie.

 

dubrovnik-daachy-budynkow

morze w chorwacji port

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe Chorwacja

Obywatele Polski, jadący do Chorwacji, powinni mieć ważny dowód osobisty lub paszport. Nie jest wymagana wiza.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Chorwacji nie ma obowiązkowych szczepień ochronnych. Warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i polio oraz żółtaczce pokarmowej.

Zobacz aktualne ograniczenia wjazdowe z powodu koronawirusa oraz artykuł o podróżach w czasie pandemii koronawirusa czytaj dalej…

 

 

island-wyspa-na-adriatyku-morze-chorwacja

Noclegi Chorwacja morze

W Chorwacji najpopularniejszy jest system wypoczynku oparty na kwaterach prywatnych – apartamentach. Nie znaczy to, że brakuje tam luksusowych hoteli, ale na pewno jest ich znacznie mniej niż we Włoszech czy Hiszpanii. Najlepsze oferty hoteli i apartamentów w Chorwacji znajdziesz na popularnych portalach takich jak booking.com. Oczywiście wielu turystom zależy na znalezieniu noclegu jak najbliżej morza w Chorwacji. Jednak by to się udało trzeba odpowiednio wcześnie zarezerwować kwaterę. Szczególnie w szczycie sezonu o dobre i atrakcyjnie położone noclegi nie jest łatwo. Dlatego warto sprawdzać wyszukiwarki, by upolować najlepsze oferty noclegów w rejonie Chorwacja morze.

 

Przeczytaj także: Wakacje samochodem – o czym pamiętać i jak się przygotować?

 

split-stare-miasto

adriatic-morze-turkusowe-chorwacja

 

Chorwacja morze Adriatyckie? Z pewnością warto tam pojechać i zobaczyć to niesamowite miejsce na własne oczy. Na miejscu urzeknie was wspaniała linia brzegowa, krystalicznie czysta woda i wspaniały śródziemnomorski klimat. Turkusowe kolory morza w Chorwacji potrafią oczarować i pozostać w pamięci do kolejnego urlopu. Dlatego jeżeli jeszcze, nie byliście w tym kraju to warto jest się tam wybrać i spędzić urlop w jednej z nadmorskich miejscowości.

 

autor: red.

fot. Pixabay