Znamy najtańsze i najdroższe miasto świata. Niespodzianka na szczycie rankingu

1 grudnia 2021

Tel Awiw to najdroższe miasto świata. Taki wynik to z pewnością niespodzianka na szczycie zestawienia. Z kolei podobnie jak w ubiegłym roku najtańsze miasto świata to Damaszek.  Ponadto twórcy rankingu zwrócili uwagę, że wzrost cen w wielu miastach jest najszybszy od lat. 

beach-tel-awiw-najdroższe-miasto

 

Niespodzianka w rankingu najdroższe miasto na świecie

Globalny portal The Economist tworzy ranking najdroższych miast świata od lat. W ubiegłym roku miano to podzieliły Paryż, Zurych i Hongkong. Jednak w tym roku Paryż spada na drugą pozycję, na której znalazł się także Singapur. Zurich jest czwarty, a Hongkong piąty.

Jak wynika z rankingu najdroższe miasto to Tel Awiw. W zeszłorocznym zestawieniu zajął dopiero 5. miejsce. Drugie największe miasto Izraela po raz pierwszy w historii stało się najdroższym miastem świata.

Ta pozycja odzwierciedla „siłę izraelskiej waluty, szekla, w stosunku do dolara, ponieważ indeks bierze pod uwagę ceny w Nowym Jorku jako podstawę porównania”– dodają twórcy rankingu.

Ponadto zmierzony wzrost cen jest najszybszy od pięciu lat i wynosi 3,5 proc.” Problemy z łańcuchem dostaw przyczyniły się do wzrostu cen, a Covid-19 i ograniczenia społeczne nadal obciążają produkcję i handel na całym świecie” – zauważa The Economist.

najtańsze-i-najdroższe-miasto-świata-2021

 

Najtańsze miasto świata

Podobnie jak w ubiegłym roku Damaszek to najtańsze miasto świata w rankingu The Economist. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim słaba waluta. Pieniądz w Syrii cały czas kruszy się w stosunku do dolara amerykańskiego. Ponadto wojna domowa osłabia lokalną gospodarkę. Dlatego właśnie stolica Syrii to najtańsze miasto świata 2021.

Następnie zauważono, że Damaszek cierpi z powodu bardzo wysokiej inflacji. Podobnie sytuacja ze wzrostem cen wygląda w Caracas, Buenos Aires i Teheranie. Ten ostatni jednak odnotował największy skok w rankingu, z 79. na 29. miejsce. Jak zauważono, sankcje USA prowadzą do niedoborów i wzrostu cen w tym mieście.

„Ogólnie na szczycie rankingu najdroższe miasto świata 2021 dominują miasta europejskie i rozwinięte miasta azjatyckie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie i chińskie utrzymują stosunkowo umiarkowane ceny” – czytamy w badaniu.

Ponadto twórcy dodają, że najtańsze miasta świata znajdują się głównie na Bliskim Wschodzie, w Afryce lub uboższych częściach Azji.

 

Najlepsze okazje na tanie wakacje. Z nami wasz urlop na pewno będzie tani i nie przepłacicie za wczasy.

Oczekiwany wzrost cen

Przede wszystkim wzrost cen paliwa i koszty transportu przyczyniły się do zwiększenia kosztów. W nadchodzącym roku spodziewamy się, że koszty utrzymania wzrosną jeszcze bardziej w wielu miastach. Powodem jest oczywiście wzrost cen energii oraz płac – zauważa Upasana Dutt, autorka badania. Oczekujemy jednak, że banki centralne ostrożnie podniosą kluczowe stopy procentowe, aby ograniczyć inflację. Wzrost cen powinien zatem zacząć się zmniejszać – dodaje.

„Global Cost of Living Index” opublikowany przez The Economist Intelligence Unit (EIU) ocenia 173 miasta na podstawie cen w oparciu o koszyk ponad 200 produktów i usług.

Podsumowując, pierwsze miejsce w rankingu najdroższe miasto świata przypada dla Tel Awiwu, co jest sporą niespodzianką. Jednak pozycja Damaszku nie powinna nikogo dziwić.

 

Przeczytaj także:

Bitcoin City w Salwadorze. To będzie pierwsze takie miasto na świecie

Nowa stolica Egiptu. To ma być inteligentne miasto

 

autor: red.

źródło: PAP

zdjęcie główne: pixabay


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget