Nowa stolica Egiptu. To ma być „inteligentne miasto”

4 listopada 2021

W grudniu egipski rząd rozpocznie przenosiny do nowej stolicy administracyjnej kraju. Wybudowane od podstaw miasto położone jest niedaleko Kairu. Aglomeracja została zaprojektowana jako zaawansowane technologicznie „inteligentne miasto”. Ma pomieścić 6,5 miliona mieszkańców.

nowa-stolica-egiptu

Rząd Egiptu rozpoczął przenosiny

Rzecznik egipskiego rządu przekazał do mediów informację, że prezydent Abd al-Fattah as-Sisi „nakazał rządowi rozpoczęcie faktycznego przeniesienia do dzielnicy rządowej w nowej stolicy administracyjnej, począwszy od grudnia, na sześciomiesięczny okres próbny”. Celem stworzenia nowego miasta było odciążenie zatłoczonego Kairu.

Nowa stolica Egiptu „Inteligentne miasto”

Nowa stolica Egiptu została zaprojektowana jako zaawansowane technologicznie „inteligentne miasto”. Aglomeracja ma pomieścić 6,5 miliona mieszkańców. Powstaje od podstaw na pustyni, 45 kilometrów od Nilu. Miasto ma liczyć 700 kilometrów kwadratowych. Mają się tam znaleźć budynki rządowe, dyplomatyczne, liczne parki, ogromny meczet i katedra. Miasto będzie zużywać dziennie około 650 tysięcy metrów sześciennych wody.

Realizacja megaprojektu w praktyce oznacza „narodziny nowej republiki” – zauważa Agencja Reutera.

Co najmniej 6 tys. kamer na ulicach i inteligentne karty

Jak podaje Reuters, mieszkańcy nowej stolicy będą używać inteligentnych kart i aplikacji. Bez ich wykorzystanie nie będzie możliwe otwarcie drzwi i dokonanie, chociażby płatności. Sieć co najmniej 6 tys. kamer zajrzy praktycznie na każdą ulicę. Kamery będą monitorować pieszych i pojazdy, aby regulować ruch i zgłaszać podejrzane zachowania.

 

Przeczytaj także: Egipt znosi stan wyjątkowy. Co to oznacza dla turystów?

 

nowa-stolica-egiptu-plac budowy

W opinii niektórych obywateli Egiptu będzie to miejsce tylko dla elit. Krytykują budowę, przypominając, że prawie jedna trzecia populacji Egiptu żyje poniżej granicy ubóstwa. Inni uważają, że tego typu impuls technologiczny jest spóźniony.

 

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget