Wakacje w ciąży – samochodem czy samolotem?

10 sierpnia 2021

Wiele przyszłych mam zastanawia się jak zaplanować urlop w ciąży. Te dziewięć miesięcy to wspaniały czas oczekiwania. Przygotowania się do cudownego wydarzenia, jakim jest przyjście na świat dziecka. Jednak zanim to nastąpi, mamy propozycję dla przyszłych mam. Oderwijcie się na chwilę od rzeczywistości i codziennych obowiązków. Odpoczynek i błogi relaks będzie tu najodpowiedniejszym wyborem. Szczególnie że wakacje w ciąży nie są trudne do zorganizowania. Nie ma tu znaczenia, czy ma się ochotę odpocząć nad polskim morzem, czy na egzotycznej wyspie.

beautiful-young-kobieta-w-ciazy-na-plazy

 

Co zabrać na wakacje w ciąży?

Jest wiele dylematów, pytań, co zabrać, czego nie zabierać. Co się przyda na wakacjach w ciąży, a co nie? Kobieta w ciąży powinna pamiętać, aby zabrać ze sobą to, co jest jej niezbędne w codziennym życiu i funkcjonowaniu. Po pierwsze na urlop w ciąży zabieramy ubrania, w których czujemy się komfortowo oraz wygodne buty. Wakacje to nie czas wybiegów i pokazów mody dla przyszłych mam, tylko czas odpoczynku i relaksu. Przyszła mama musi zadbać o nakrycie głowy i filtry SPF. Nie stosowanie filtrów w czasie wakacyjnego wyjazdu, kiedy słońce otula nas swoim blaskiem, może powodować przebarwienia na skórze, które później trudno zniwelować.

navigation-nawigacja

Dlatego pamiętajmy – Na wczasy w ciąży ochrona przeciwsłoneczna na pierwszym miejscu!!! Zabieramy także apteczkę domową. Powinny się w niej znaleźć te leki, które można zażywać w ciąży podczas przeziębienia, czy też jakichkolwiek dolegliwości trawiennych, a także lekarstwa przepisane przez lekarza.

woman-kobieta-siedzi-na-walizce

 

Wczasy w ciąży samochodem – jak się przygotować?

Jeśli przyszła mama wybiera się na wakacje autem, powinna pamiętać, że zalecane są częste przystanki. Oczywiście ważne jest nawadnianie organizmu. Wyprawa do Chorwacji, Albanii, Czarnogóry wiąże się z długim dystansem do pokonania. Jeśli przyszła mama nie ma choroby lokomocyjnej oraz minęły dolegliwości pierwszego trymestru, śmiało może pomyśleć o takiej podróży. Jeśli wyjazd wakacyjny zaplanujemy odpowiednio wcześniej, ustalając trasę przejazdu, hotel, ewentualne przystanki, miejsca do zwiedzania, mamy pewność, że unikniemy stresu. Możemy na taką podróż przygotować sobie kocyk i ulubioną poduszeczkę. Podczas kilkunastogodzinnej podróży kobieta w ciąży powinna dużo odpoczywać.

 

shoes-buty-z-samochodu-ciężarna

Wakacyjna podróż autem daje nam wiele możliwości i swobody podróżowania. Ważne jest, aby kobieta przestrzegała podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zapięte pasy, wyłączona poduszka powietrzna to niezbędne elementy bezpieczeństwa. Można również maksymalnie odsunąć fotel, aby rozprostować nogi. Oparcie należy tak ustawić, aby plecy miały stabilne podparcie na całej długości. A głowa oparta była o zagłówek. Zalecana jest także poduszka w kształcie rogala, którą zakłada się na szyję. Gwarantuje to prawidłowe podparcie głowy i szyi w czasie wakacyjnej podróży.

Zatrzymaj się – ruch w trakcie podróży w ciąży poprawi krążenie. Warto o tym pamiętać szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. Wówczas zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Warto mieć przy sobie pończochy uciskowe lub też specjalne skarpety. Ubranie w czasie wakacyjnej podróży powinno być luźne i przewiewne dla większego komfortu i wygody.

Wakacje w ciąży samolotem – wszystko, co musisz wiedzieć

Podróżowanie w ciąży samolotem nie powinno wiązać się z ograniczeniami. Jednak szczegółowe zasady są ustalane indywidualnie przez linie lotnicze. Niektóre linie wymagają, aby kobieta miała przy sobie potrójną kopię zaświadczenia od swojego ginekologa. Chodzi o dowód potwierdzający, że została zbadana w ciągu 72 godzin (24 godziny są preferowane) przed wylotem.

Najlepszym okresem do podróżowania w ciąży samolotem jest II trymestr. Wtedy mijają mdłości, a u dziecka rozwinięte są już wszystkie najważniejsze organy. Wykupując lot, kobieta w ciąży dostaje specjalne miejsce na skrzydle z większą ilością przestrzeni wokół siebie. Zaleca się, aby skonsultować się z lekarzem przed podróżowaniem lotniczym. Ważne jest również, aby mieć ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty i zaświadczenia medyczne dotyczące ciąży. Podczas lotu bardzo ważne jest picie dużej ilości wody. Przerwy między lotami należy dostosować do stanu zdrowia kobiety w ciąży.

Ubranie powinno być wygodne i miękkie, aby zapewnić komfort podczas lotu. Przed lotem warto skontaktować się z lekarzem, aby uzyskać poradę dotyczącą wizyt w innych krajach. Także trzeba być gotowym dostarczyć dokumentację medyczną, potwierdzającą stan ciąży na wniosek personelu pokładowego. Jeśli to możliwe, należy stosować przepisy dotyczące bezpieczeństwa na pokładzie samolotu.

Przyszłe mamy powinny zaopatrzcie się w butelkę wody na pokład samolotu. Jest to ważne, bo wewnątrz jest niska wilgotność. Najlepiej jest kupić wodę mineralną niegazowaną w sklepie bezcłowym. Wówczas nie będzie problemu z zabraniem jej ze sobą.

Najlepiej, aby czas lotu nie przekraczał czterech godzin. Pasażerka w stanie błogosławionym powinna od czasu do czasu spacerować po pokładzie. Dobrze jest też zginać i prostować nogi, aby zapobiec problemom z krążeniem. Dla bezpieczeństwa pamiętajmy o tym, że należy również zapinać pasy podczas startu i lądowania – zapinamy je na wysokości miednicy tak, aby nie uciskały brzucha, a podróż przebiegła spokojnie i bezpiecznie w przypadku turbulencji.

 

stones-kamienie-morze-kobieta-w-2-trymestrze

 

Czego nie zapomnieć w czasie wyjazdu

Zastanawiasz się co zabrać w ciąży na wakacje? Przede wszystkim, należy zabrać ze sobą odpowiednie akcesoria. Przydadzą się odpowiednie buty do chodzenia po  plaży, aby zmniejszyć ryzyko upadku. Pamiętaj o kapeluszu i okularach przeciwsłonecznych na słoneczne dni, a także o czapce i sweterku na wieczornym powietrzu. Środki higieniczne to inna ważna sprawa – schronienie się przed deszczem może być trudne podczas pobytu na świeżym powietrzu – warto więc mieć parasol albo pelerynkę przeciwdeszczową. Ponadto bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniego ubrania na każdą pogodę i wygodnych butów. Dobrze jest również zabrać ze sobą ładowarki do urządzeń elektrycznych, a jeśli planujemy podróżować samochodem – warto mieć przy sobie narzędzia awaryjne oraz apteczkę. Pamiętajmy również o ważnych dokumentach takich jak paszport lub dowód osobisty; ubezpieczenia na czas wyjazdu też może być konieczne.

Podsumowując, na wczasy w ciąży weź:

pregnant-buciki-dzieciece-dziewczyna-ciężarna

 • Ubrania;

 • Obuwie;

 • Leki;

 • Środki higieniczne i dezynfekcyjne;

 • Filtry SPF;

 • Okrycie głowy;

 • Dowód osobisty, paszport, kartę ciąży, ostatnie badania, zalecenia;

 • EKUZ;

 • Polisę ubezpieczeniową;

 • Książkę;

 • Relaksacyjną muzykę;

 

autor: red.

fot. pixabay


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget