Tanie Wakacje

Wakacje samochodem 2022 – o czym pamiętać?

30 stycznia 2022

Wakacje samochodem od lat cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają sporo zaoszczędzić, dają niezależność i swobodę podróżowania. Jednak, by wyjazd był w pełni udany i nie zamienił się w drogę pełną udręk, należy go dobrze zorganizować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz jak się do wyjazdu przygotować. Gdzie na wakacje samochodem 2022? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

wakacje-samochodem-o-czym-pamietac

 

O czym pamiętać jadąc na wakacje samochodem?

Powinniśmy zacząć od kontroli stanu technicznego auta, skompletowania niezbędnych dokumentów oraz weryfikacji zakresu i zasięgu terytorialnego posiadanej polisy ubezpieczeniowej. Inne ważne kwestie to z pewnością wybór najlepszej trasy oraz zapoznanie się z przepisami ruchu drogowego w krajach, przez które będziemy jechać.

Sprawdź najlepsze last minute

gas-pump-stacja-paliw

Jak przygotować samochód przed wyjazdem na urlop?

Dokładny przegląd najważniejszych podzespołów samochodu to punkt obowiązkowy podczas przygotowań. Dlatego wizyta u mechanika pozwoli sprawdzić stan pasków, zawieszenia, wydechu, hamulców, układu chłodzenia, układu kierowniczego. Jeśli czeka nas wymiana filtrów i oleju albo akumulatora – zróbmy to przed wyjazdem na urlop! Uzupełnijmy też płyn do chłodnicy jeśli wskazuje ubytek i płyn do spryskiwaczy. Przygotowując się do wyjazdu autem na wakacje, koniecznie trzeba sprawdzić ciśnienie w oponach. Oczywiście istotną kwestią jest stan klocków i tarcz hamulcowych, które podczas długich tras mogą się szybciej zużywać.winding-road-droga-zachod-slonca-wakacje-samochodem

 

Termin ważności przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC

Brak ważnego przeglądu technicznego lub ubezpieczenia OC może skutkować wysokimi karami i uniemożliwić dalszą podróż. Pamiętajmy, że należy sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie będzie ważne przez całą podróż i czy posiadamy aktualny przegląd techniczny. Przy wyborze lub modyfikacji ubezpieczenia warto pomyśleć o rozszerzeniu zasięgu terytorialnego świadczonych usług. Ubezpieczenie assistrance pojazdu obejmujące swoim zasięgiem również kraj, do którego jedziemy samochodem na wakacje może okazać się naprawdę cenną rzeczą.

Wyposażenie dodatkowe auta – wakacje samochodem

Wybierając się w podróż, pamiętajmy, że niektóre kraje mają szczególne wymagania w zakresie posiadanego wyposażenia dodatkowego auta. Zawsze przed wyjazdem w trasę trzeba sprawdzić przepisy obowiązujące na terytorium wybranego państwa. Na przykład w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Luksemburgu, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgrzech i we Włoszech obowiązkowe jest posiadanie kamizelki odblaskowej. W Polsce takiego obowiązku nie ma, jednak może się ona przydać także na naszych drogach.

navigation-nawigacjaBez względu na specjalne wymagania dotyczące wyposażenia dodatkowego, koniecznie sprawdźcie stan i ważność gaśnicy. Jadąc na wakacje samochodem zabierzcie apteczkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt, koło zapasowe lub zestaw naprawczy. Zaopatrzcie się też w komplet podstawowych narzędzi, który może przydać się w sytuacji kryzysowej i pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów. Niestety nie ma nic gorszego niż prosta usterka w trasie na urlop, której przez brak odpowiedniego klucza nie można samemu naprawić.

Przepisy i limity prędkości

Zwolnij!!! Ograniczenia prędkości na autostradach i drogach ekspresowych w krajach Unii Europejskiej mogą się różnić od tych obowiązujących w naszym kraju. Przed wyjazdem warto zaczerpnąć informacji, ile możemy mieć na liczniku. Różnić się mogą też niektóre znaki drogowe oraz przepisy dotyczące organizacji ruchu w miastach, parkowania czy też zakazów wjazdu. By nie spotkać się z dotkliwą karą od służb porządkowych, warto jest sprawdzić przepisy tutaj.

auto-znak-zakaz

 

Karta EKUZ

Wybierając się na urlop do innego kraju, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta EKUZ gwarantuje nam w trakcie wakacji bezpłatną opiekę zdrowotną w takim samym zakresie jak obywatelom państwa, które odwiedzamy. Można ją wyrobić od ręki w Narodowym Funduszu Zdrowia lub przez internet i może ją mieć każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne.

car-samochod-kobieta

Zielona Karta w podróży samochodem na wakacje

Wybierając się na podróż autem na wakacje, za granicą poza UE, warto wykupić zieloną kartę. Należy to zrobić w firmie ubezpieczeniowej, w której posiadamy zawartą polisę OC. Zdarza się, że ubezpieczyciele wręczają ją całkowicie za darmo. W przypadku kontroli drogowej lub kolizji Zielona Karta może okazać się potrzebna.

Mapy i planowanie trasymap-mapa-lupa-kluczyki

Samochodem na wakacje za granicą 2022? Jeśli samochód posiada wbudowaną nawigację, warto przed wyjazdem na urlop zaktualizować mapy. Aktualizacja pozwoli nam korzystać podczas jazdy samochodem z nowo wybudowanych autostrad, jak również ominąć remontowane odcinki dróg. Nawigacja wbrew pozorom nie zwalnia nas z planowania całego wyjazdu na urlop. Dlatego poświęćmy trochę czasu na przemyślenie trasy wakacyjnego wyjazdu z uwzględnieniem przystanków, ewentualnych atrakcji turystycznych i tras malowniczych. Jeśli Twoje auto jest na gaz LPG lub jest elektryczne, koniecznie sprawdź wszystkie dostępne stacje.

 

Co spakować na wakacje samochodem?

Nie musimy się tak bardzo ograniczać w pakowaniu jak w przypadku podróży samolotem. Najważniejszą zasadą jest pakowanie najcięższych rzeczy na dole bagażnika i jak najbliżej tylnej kanapy. Pamiętajmy przy tym o kwestiach praktycznych – nie chowajmy tam rzeczy, których będziemy potrzebować podczas podróży. Spakowane bagaże nie mogą również wystawać poza wysokość tylnego fotela, ponieważ przy ostrym hamowaniu lub kolizji rzeczy umieszczone ponad fotelami mogą być śmiertelnym pociskiem, uderzając w głowę pasażera. W autach typu kombi można zaopatrzyć się dodatkowo w siatki zabezpieczające przestrzeń ładunkową. Nie należy również zastawiać bagażami rzeczy pierwszej potrzeby w podróży, czyli gaśnicy, trójkąta, kamizelki, apteczki. Te rzeczy warto mieć pod ręką.

highway-autostrada

Ceny autostrad

Ceny za korzystanie z autostrad wprowadziło wiele krajów Europyzobacz dokładne informacje. Natomiast przy wjeździe do Austrii, Słowacji, Czech, Bułgarii, Szwajcarii, Węgier, Słowenii, Rumunii należy zaopatrzyć się w winiety. O tym ile kosztuje winieta i jak długo są ważne można dowiedzieć się tutaj.

 

Gdzie samochodem na wakacje – czyli jakie kierunki wybieramy?

  • Chorwacja 

Chorwacja to kierunek najczęściej wybierany przez Polaków na wakacje samochodem. Na uwagę zasługują piękne wybrzeża będące ewenementem na skalę światową. Chorwacja jest krajem leżącym na pograniczu Europy Południowej i środkowej nad pięknym Morzem Adriatyckim. Wyspy w Chorwacji zachwycają swoim urokiem, a woda przejrzystością. Pogoda w Chorwacji w czasie sezonu urlopowego jest bardzo dobra. Zazwyczaj świeci słońce, a opadów jest niewiele. Najlepiej do Chorwacji jechać w okresie od maja do września. Co warto zobaczyć w Chorwacji? Z pewnością takie miasta jak Zagrzeb, Dubrownik, Split czy Zadar. Atmosfera tych miast sprawia, że każdy zostawia tam kawałek swojego serca.

chorwacja-wakacje-samochodem

Więcej na temat Chorwacji dowiesz się tutaj

  • Słowacja

Słowacja z racji niedużej odległości cieszy się sporą popularnością wśród osób jadących na urlop własnym autem. Będąc w Słowacji warto zobaczyć zamek w Orawie jak również zamek Spiski, który razem ze Spiskim Podzamczem oraz Kapitułą Spiską tworzą Spiskowe Podzamcze. Ten kompleks historyczny ma swój wyjątkowy klimat. W Słowacji warto odwiedzić wioskę Vlkolinec – zachowującą oryginalną zabudowę sprzed setek lat. Można zobaczyć także Dolinę Demianowską, Jezioro Szmaragdowe, Złote Jezioro czy też piękny Słowacki Raj.

bratislava-zamek

  • Litwa

 Z Warszawy do Wilna można dojechać w trochę ponad sześć godzin. Litwa, choć nie jest aż tak popularna wśród podróżujących, ma swoje uroki. Malownicze krajobrazy, historyczna zabudowa wspaniała kultura, robią wrażenie i są wizytówką Litwy. Bardzo kuszące są również litewskie wybrzeża Mierzei Kurońskiej, na której możemy spotkać wędrujące wydmy. Litwa przyjazna jest dla osób lubiących intensywnie spędzać czas jak i poleniuchować.

castle-litwa-wakacje-samochodem

  • Bośnia i Hercegowina

Godne uwagi dla odwiedzających Bośnię i Hercegowinę jest miasteczko Medjugorie. Miejsce to obok Fatimy i Lourdes jest jednym z najpopularniejszych pielgrzymkowych celów w Europie. 24 czerwca 1981 roku Matka Boska objawiła się tam szóstce dzieci. Medjugorie przyciąga do siebie ogrom turystów, w większości z Polski. Przybywając do Medjugorie, trzeba odwiedzić Kościół Św. Jakuba, Górę Objawień i Górę Krzyża. Na uwagę zasługuje też zabytkowe miasto Mostar.

mostar-Bośnia

  • Albania

Gdzie samochodem na wakacje 2022? Albania w ostatnich latach zyskała wśród Polaków ogromną popularność. Przemawiają za tym niskie koszty życia w Albanii, co przekłada się na bardzo atrakcyjną cenę, za wakacyjny wyjazd samochodem. Sezon w tym kraju jest dosyć długi – Albania w maju to już dobry pomysł. Trasa do Albanii jest dosyć długa. Jadąc do Albanii z Polski turyści, decydują się na nocleg na Węgrzech lub w Serbii. Temperatura w Albanii przez niemal cały sezon jest bardzo atrakcyjna. Praktycznie bezchmurne niebo daje gwarancję udanego urlopu. Ten kraj to jednak nie tylko wypoczynek – zabytki Albanii mogą pochłonąć na wiele dni i zrobić ogromne wrażenie – czytaj więcej…

gjirokaster-albania-wakacje-samochodem

autor: red

fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.

Ikony społecznościowe

facebook_widget