Wakacje samochodem 2023 – o czym pamiętać?

30 stycznia 2022

Wakacje samochodem od lat cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają sporo zaoszczędzić, dają niezależność i swobodę podróżowania. Jednak, by wyjazd był w pełni udany i nie zamienił się w drogę pełną udręk, należy go dobrze zorganizować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz jak się do wyjazdu przygotować. Gdzie na wakacje samochodem 2023? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Zobacz najlepsze okazje last minute

 

wakacje-samochodem-o-czym-pamietac

 

O czym pamiętać przed wyruszeniem w trasę?

Powinniśmy zacząć od kontroli stanu technicznego auta. Ważne jest też skompletowanie niezbędnych dokumentów oraz weryfikacji zakresu i zasięgu terytorialnego posiadanej polisy ubezpieczeniowej. Inne istotne kwestie to z pewnością wybór najlepszej trasy oraz zapoznanie się z przepisami ruchu drogowego w krajach, przez które będziemy jechać. Jeżeli zadbamy o te rzeczy, możemy mieć pewność, że podróż samochodem przebiegnie, jak należy.

 

gas-pump-stacja-paliw

Jak przygotować samochód przed wczasami z dojazdem własnym?

Dokładny przegląd najważniejszych podzespołów samochodu to punkt obowiązkowy podczas przygotowań. Dlatego wizyta u mechanika pozwoli sprawdzić stan pasków, zawieszenia, wydechu, hamulców, układu chłodzenia, układu kierowniczego. Jeśli czeka nas wymiana filtrów i oleju albo akumulatora. Koniecznie zróbmy to przed wyjazdem własnym samochodem na urlop! Uzupełnijmy też płyn do chłodnicy, jeśli wskazuje ubytek i płyn do spryskiwaczy. Przygotowując się do wyjazdu autem na wakacje, koniecznie trzeba sprawdzić ciśnienie w oponach. Oczywiście istotną kwestią jest stan klocków i tarcz hamulcowych. Podczas długich tras mogą się szybciej zużywać.

winding-road-droga-zachod-slonca-wakacje-samochodem

 

Wyposażenie dodatkowe auta w drodze na wypoczynek

Niektóre kraje mają szczególne wymagania w zakresie posiadanego wyposażenia dodatkowego auta. Dlatego zawsze przed wyjazdem w trasę trzeba sprawdzić przepisy obowiązujące na terytorium wybranego państwa. Na przykład w Austrii i we Włoszech obowiązkowe jest posiadanie kamizelki odblaskowej. W Polsce takiego obowiązku nie ma. Jednak może się ona przydać także na naszych drogach. Z kolei w Niemczech od niedawna obowiązkowe jest posiadanie w samochodzie dwóch maseczek medycznych. Za ich brak może grozić mandat!

Bez względu na specjalne wymagania dotyczące wyposażenia dodatkowego, koniecznie sprawdźcie stan i ważność gaśnicy. Zabierzcie też apteczkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt i koło zapasowe. Zaopatrzcie się również w komplet podstawowych narzędzi. Mogą się one przydać się w sytuacji kryzysowej i pozwolą uniknąć dodatkowych kosztów. Niestety nie ma nic gorszego niż prosta usterka, której nie można samemu naprawić.

 

Ubezpieczenie i przegląd, a podróż autem

Zawsze przed wyjazdem samochodem sprawdźcie dokumenty. Brak ważnego przeglądu lub OC może skutkować wysokimi karami. Dlatego przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie, czy będą ważne przez całą podróż. Przy wyborze lub modyfikacji ubezpieczenia pomyślcie o rozszerzeniu zasięgu terytorialnego świadczonych usług. Ubezpieczenie assistrance w kraju, do którego jedziemy na wakacje może okazać się naprawdę cenną rzeczą. Szczególnie że koszty pomocy drogowej w wielu państwach są naprawdę wysokie. Czasem lepiej jest zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej za polisę, niż później finansować koszty holownika.

 

navigation-nawigacja

Przepisy i optymalna trasa w drodze do miejsca na wakacje

Zwolnij!!! Ograniczenia prędkości na autostradach i drogach ekspresowych w krajach Unii Europejskiej mogą się różnić. Przed wyjazdem warto zaczerpnąć informacji, ile możemy mieć na liczniku. Różnić się mogą też niektóre znaki drogowe oraz przepisy dotyczące organizacji ruchu w miastach, parkowania czy też zakazów wjazdu. By nie spotkać się z dotkliwą karą od służb porządkowych, warto, jest sprawdzić przepisy.

W podróż samochodem na wakacje za granicą 2023? Jeśli auto posiada wbudowaną nawigację, warto przed wyjazdem na urlop zaktualizować mapy. Aktualizacja pozwoli korzystać z nowo wybudowanych autostrad, jak również ominąć remontowane odcinki dróg. Nawigacja wbrew pozorom nie zwalnia nas z planowania całego wyjazdu na urlop. Dlatego poświęćmy trochę czasu na przemyślenie trasy wakacyjnego wyjazdu. Uwzględnijmy przystanki, ewentualne atrakcje turystyczne i trasy malownicze. Jeśli auto jest na gaz LPG lub jest elektryczne, koniecznie sprawdź wszystkie dostępne stacje.

Ceny za korzystanie z autostrad wprowadziło wiele krajów Europy zobacz dokładne informacje. Natomiast przy wjeździe do Austrii, Słowacji, Czech, Bułgarii, Szwajcarii, Węgier, Słowenii, Rumunii należy zaopatrzyć się w winiety. O tym ile kosztuje winieta i jak długo są ważne, można dowiedzieć się tutaj. Ale jakie są najpopularniejsze kierunki na wakacje własnym samochodem?

auto-znak-zakaz

 

Gdzie samochodem na wakacje – czyli jakie kierunki wybieramy?

  • Chorwacja autem

Chorwacja to kierunek najczęściej wybierany przez Polaków w podróż samochodem. Na uwagę zasługują piękne wybrzeże Chorwacji będące ewenementem na skalę światową. Chorwacja jest krajem leżącym na pograniczu Europy Południowej i środkowej nad pięknym Morzem Adriatyckim. Wyspy zachwycają swoim urokiem, a woda przejrzystością. Pogoda w Chorwacji w czasie sezonu urlopowego jest bardzo dobra. Zazwyczaj świeci słońce, a opadów jest niewiele. Najlepiej samochodem do Chorwacji jechać w okresie od maja do września.

Co warto zobaczyć w Chorwacji? Z pewnością takie miasta jak Zagrzeb, Dubrownik, Split czy Zadar. Atmosfera tych miast sprawia, że każdy zostawia tam kawałek swojego serca. Jestt o kraj, do którego często wybierają się na urlop kobiety w ciąży.

chorwacja-wakacje-samochodem

 

  • Włochy samochodem

Kolejnym popularnym kierunkiem na wyjazd samochodem na wakacje są Włochy. Kraj ten od lat przyciąga turystów z Polski. Miłośnicy wczasów z dojazdem własnym tradycyjnie wybierają północne rejony tego państwa. Dużą popularnością cieczy się Friuli Wenecja Julijska, sąsiednia Wenecja Eugenejska oraz Trydent i Tyrol. Zaletą tych regionów jest relatywnie bliska odległość do pokonania w drodze własnym autem. Znajdziecie tam również wiele atrakcji oraz ciekawych miejsc do wypoczynku.

Nie znaczy to oczywiście, że wyjazd samochodem na wakacje w inne regiony Włoch jest niemożliwy. Oczywiście zdarzają się turyści, którzy jadą autem do Rzymu, a nawet na Sycylię. Jednak z pewnością będą to już bardziej odległe i wymagające kierunki na rok 2023. 

 

car-samochod-kobieta

 

  • Słowacja na szybką podróż z dojazdem własnym

Kraj z racji niedużej odległości cieszy się sporą popularnością wśród osób jadących na urlop autem w 2023. W Słowacji warto zobaczyć zamek w Orawie, jak również zamek Spiski, który razem ze Spiskim Podzamczem oraz Kapitułą Spiską tworzą Spiskowe Podzamcze. Ten kompleks historyczny ma swój wyjątkowy klimat. W Słowacji warto odwiedzić wioskę Vlkolinec – zachowującą oryginalną zabudowę sprzed setek lat. Można zobaczyć także Dolinę Demianowską, Jezioro Szmaragdowe, Złote Jezioro czy też piękny Słowacki Raj.

bratislava-zamek

  • Litwa – mniej oczywiste miejsce

 Z Warszawy do Wilna można dojechać w trochę ponad sześć godzin. Litwa, choć nie jest aż tak popularna wśród podróżujących, ma swoje uroki. Malownicze krajobrazy, historyczna zabudowa wspaniała kultura, robią wrażenie i są jej wizytówką. Bardzo kuszące są również litewskie wybrzeża Mierzei Kurońskiej, na której możemy spotkać wędrujące wydmy. Litwa przyjazna jest dla osób lubiących intensywnie spędzać czas, jak i poleniuchować.

castle-litwa-wakacje-samochodem

  • Bośnia i Hercegowina – w sąsiedztwie popularnej Chorwacji

Godne uwagi dla odwiedzających Bośnię i Hercegowinę jest miasteczko Medjugorie. Miejsce to obok Fatimy i Lourdes jest jednym z najpopularniejszych pielgrzymkowych celów w Europie. 24 czerwca 1981 roku Matka Boska objawiła się tam szóstce dzieci. Medjugorie przyciąga do siebie ogrom turystów, w większości z Polski. Przybywając do Medjugorie, trzeba odwiedzić Kościół Św. Jakuba, Górę Objawień i Górę Krzyża.

Na uwagę zasługuje też zabytkowe miasto Mostar. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie mieszają się ze sobą kultury wschodu i zachodu. Jadąc na wakacje do Bośni, na pewno trzeba odwiedzić to miejsce i poczuć tamtejszy klimat.

mostar-Bośnia

  • Albania – coraz popularniejsza

Gdzie samochodem na wakacje 2023? Albania w ostatnich latach zyskała wśród Polaków ogromną popularność. Przemawiają za tym niskie koszty życia. Przekłada się to oczywiście na bardzo atrakcyjną cenę, za wakacyjny wyjazd swoim samochodem. Sezon w tym kraju jest dosyć długi – Albania w maju to już dobry pomysł. Trasa do Albanii jest dosyć długa. Jadąc do Albanii z Polski turyści, decydują się na nocleg na Węgrzech lub w Serbii. Temperatura w Albanii przez niemal cały sezon jest bardzo atrakcyjna. Praktycznie bezchmurne niebo daje gwarancję udanego urlopu. Ten kraj to jednak nie tylko wypoczynek. Zabytki Albanii mogą pochłonąć na wiele dni i zrobić ogromne wrażenie w czasie wakacji za granicą.

gjirokaster-albania-wakacje-samochodem

Co spakować i o czym jeszcze pamiętać?

Nie musimy się tak bardzo ograniczać w pakowaniu jak w przypadku podróży samolotem. Najważniejszą zasadą jest pakowanie najcięższych rzeczy na dole bagażnika i jak najbliżej tylnej kanapy. Pamiętajmy przy tym o kwestiach praktycznych. Nie chowajmy tam rzeczy, których będziemy potrzebować podczas podróży. Spakowane bagaże nie mogą również wystawać poza wysokość tylnego fotela. Przy ostrym hamowaniu lub kolizji rzeczy umieszczone ponad fotelami mogą uderzyć w głowę pasażera. W autach typu kombi można zaopatrzyć się dodatkowo w siatki zabezpieczające przestrzeń ładunkową. Nie należy również zastawiać bagażami rzeczy pierwszej potrzeby, czyli gaśnicy, trójkąta, kamizelki, apteczki. Warto je mieć zawsze pod ręką.

highway-autostrada

Wybierając się na podróż autem na wczasy za granicą poza UE, warto wykupić zieloną kartę. Należy to zrobić w firmie ubezpieczeniowej, w której posiadamy zawartą polisę OC. Zdarza się, że ubezpieczyciele wręczają ją całkowicie za darmo. W przypadku kontroli drogowej lub kolizji Zielona Karta może okazać się potrzebna.

Za granicą warto mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta EKUZ gwarantuje nam opiekę zdrowotną w takim samym zakresie jak obywatelom państwa, które odwiedzamy. Można ją wyrobić od ręki w Narodowym Funduszu Zdrowia lub przez internet. Istotne, że może ją mieć każdy, kto ma ubezpieczenie zdrowotne.

map-mapa-lupa-kluczyki

autor: red

fot. pixabay.com


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget