Metro Dubaj – jak się poruszać po Dubaju?

29 kwietnia 2022

Metro Dubaj to chyba najpopularniejszy i na pewno najszybszy środek transportu w tej rozległej metropolii. W mieście funkcjonują dwie linie, dzięki którym możecie dotrzeć do najważniejszych z punktu widzenia turysty miejsc. Dlatego sprawdźcie mapę oraz ceny dubajskiego metra i przygotujcie się do sprawnego przemieszczania po mieście.

 

 

Dubaj informacje ogólne

Dubaj to miasto wchodzące w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest to miejsce niezwykle nowoczesne, gdzie spotykają się ze sobą kultury całego świata. Władze emiratu od lat dokładają wielu starań, by przyciągnąć turystów oraz biznes. Wspaniałe budowle, luksusowe hotele, nowoczesne rozwiązania, przyjazna infrastruktura oraz otwartość na przyjezdnych to tylko kilka atutów tego miejsca.

Dubaj jest największym miastem w emiratach arabskich. Według danych Wikipedii zamieszkuje tam około 3,48 mln ludzi – to o około 2 razy więcej niż w Warszawie. Jednak nie liczba ludności, a powierzchnia stanowi o ogromie tej aglomeracji. Dubaj ma powierzchnię 3885 km2, natomiast stolica naszego kraju niewiele ponad 500 km2. Ta różnica pokazuje, jak rozległe jest to miasto. Dlatego wybierając się tam, należy dobrze przemyśleć transport oraz wybrać najlepsze środki komunikacji. Pamiętajcie, że nie jest to miejsce, gdzie można spacerkiem poruszać się pomiędzy kolejnymi atrakcjami.

 

 

Dubaj metro, a inne środki transportu

Dubaj metro to z pewnością najszybszy środek komunikacji po mieście. Jednak nie dojedziecie nim do każdego punktu na mapie miasta. Dlatego równie popularne są taksówki, samochody na minuty oraz autobusy. Możliwy jest również transport tramwajem. Kursuje on wokół Mariny i w rejonie Wyspy Palmowej. Inna opcja to transfer taksówkami lub tramwajami wodnymi. Wbrew pozorom ceny w Dubaju nie są przesadnie wysokie.

 

Metro w Dubaju mapa

Metro w Dubaju to dwie linie – zielona i czerwona. Dają one łącznie około 90 km szybkiej, zautomatyzowanej kolejki (bez maszynisty). Wszystkie wagony oraz stacje są klimatyzowane, a perony od przestrzeni torowiska oddzielone są szklanym ekranem. Wchodząc do pociągu, zauważycie wagony typu GOLD, wagony tylko dla kobiet oraz zwykłe przedziały. By skorzystać z pierwszej klasy, musicie zakupić droższy bilet. Drugi typ wagonów, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest dla kobiet i dzieci. W zwykłym przedziale mogą podróżować wszyscy razem.

Dubaj metro

 

Główną linią dubajskiego metra jest linia czerwona. Możecie nią dojechać z lotniska do centrum miasta i dalej w kierunku Mariny oraz byłego już EXPO 2020. Tak naprawdę kolejka jedzie przez całą długość miasta wzdłuż największej ulicy, czyli Sheikh Zayed Road. Z kolei zieloną linią możecie dotrzeć np. do popularnych dzielnic Deira lub Al Fahidi.

 

metro dubaj mapa zdjęcie

Metro Dubaj ceny

By poruszać się metrem po Dubaju, musicie zakupić odpowiedni bilet. Do wyboru macie bilety na przejazdy w jedną stronę, w dwie strony, bilety całodzienne oraz bezgotówkową kartę NOL. Bilety możecie zakupić na każdej stacji w specjalnych automatach.

 

Sprawdź najlepsze oferty super last minute

 

Dla osób, które nie zamierzają się dużo przemieszczać po mieście, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zakupienie wejściówki jednorazowej, w dwie strony lub biletu całodziennego. Ogólnie miasto podzielone jest na kilka stref. Widzicie je na mapce powyżej i to właśnie od tego zależą ceny przejazdów. Przy zakupie biletu wystarczy wybrać odpowiedni sektor lub przystanek, a cena sama się naliczy. Jednak bez względu na odległość koszty nie są wysokie. Jest to najtańszy środek transportu w Dubaju.

Ceny przejazdów dla biletów jednorazowych: 1 strefa: 3 AED, 2 strefy: 5 AED, powyżej 2 strefy: 7,5 AED.

Karta jednodniowa kosztuje 23 AED i nie posiada ograniczeń w ilości przejazdów. Można z niej korzystać również w tramwaju.

Ceny przejazdów w klasie GOLD są wyższe. Jednak w zamian otrzymujecie wygodniejsze siedzenia oraz mniej ludzi w wagonach. 1 strefa: 6 AED, 2 strefy: 10 AED, powyżej 2 strefy 15 AED.

stacja tramwajowa

Metro Dubaj karta NOL

Karta NOL to bilet wielokrotnego użytku, który działa na zasadzie przedpłaty. Dzięki karcie wasze przejazdy w metro Dubaj będą tańsze niż w przypadku standardowych biletów. Koszt karty do 25 AED, z czego 19 AED przeznaczone jest do wykorzystania. Oczywiście ten elektroniczny bilet można wielokrotnie doładowywać, a jego ważność to 5 lat.

Są różne rodzaje kart NOL, jednak najpopularniejszą i najlepszą z punktu widzenia turysty jest karta SILVER. Dzięki niej będziecie mogli korzystać z: metra w Dubaju, tramwajów, a nawet taksówek. Dlatego jest to idealne rozwiązanie dla osób planujących dużo korzystać z komunikacji publicznej.

Ważne: aby zacząć jakikolwiek przejazd, na karcie NOL musi być co najmniej 7,5 AED.

metro dubaj

Godziny pracy – Metro Dubaj

Metro Dubaj funkcjonuje przez cały tydzień. Jednak stacje w zależności od dnia otwarte są w różnych godzinach:

Od soboty do środy korzystać można w godzinach od 5:00 rano do 1:15 w nocy. Z kolei od czwartku do piątku można korzystać w godzinach od 5:00 rano do 2:15 w nocy.

 

metro w dubaju

Metro Dubaj porady praktyczne

Metro Dubaj z pewnością pozwoli wam przemieścić się szybko z jednej części miasta do drugiej. Zatrzymuje się przy większości najciekawszych atrakcji miasta. Dlatego bez problemu dotrzecie w rejon Dubai Mall, Burdż Chalifa lub na Marinę. Jednak metro w żadnym miejscu (z wyjątkiem Mariny) nie zbliża się w okolicę plaży. Dlatego chcąc dostać się nad wodę, będziecie musieli skorzystać dodatkowo z taksówki, autobusu lub tramwaju (to w przypadku Mariny).

Poza tym warto pamiętać, że:

  • Wagony mogą być zatłoczone w godzinach szczytu. Dlatego lepiej unikać przejazdów od 7:00 do 9:00 i od 17:00 do około 19:00. W tych godzinach czasem lepiej jest dopłacić do przejazdu w klasie GOLD;
  • Jedzenie i picie w metrze jest zabronione;
  • Dla ułatwienia, nazwy niektórych przystanków pochodzą od różnych atrakcji położonych w pobliżu;
  • W wagonach dostępne jest darmowe wifi;
  • Metro Dubaj – dzieci do lat 5 mogą korzystać z przejazdów bezpłatnie.

 

Dowiedz się, ile trwa lot do Dubaju

 

Tramwaj w Dubaju

W mieście funkcjonuje zaledwie jedna linia tramwajowa, która posiada łącznie 11 przystanków. Wygodne i nowoczesne wagoniki kursują w rejonie Mariny oraz wzdłuż wybrzeża w kierunku Wyspy Palmowej. By skorzystać z tramwaju, trzeba dojechać metrem na stację Dubai Marina lub Jumeirah Lakes Towers i tam się przesiąść.

Mapa tramwaje Dubaj

tramwaje w Dubaju

Podobną kolejką będziecie mogli również dotrzeć w głąb Wyspy Palmowej.

 

Sprawdźcie, jak tanio dotrzeć do Dubaju z Abu Zabi

 

Taksówki w Dubaju

Taksówki w Dubaju są tanie i wygodne. Dlatego wiele osób korzysta z ich usług. Taksówek jest dużo i bez problemu je znajdziecie. Kierowcy korzystają z taksometrów i co do zasady na ich podstawie wyliczane są opłaty.  Jednak należy pamiętać o tym, aglomeracja jest naprawdę bardzo rozległa. Dlatego pomimo dość niskich stawek, końcowa opłata za przejazd z jednej części miasta do drugiej może być spora. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z połączeń hybrydowych, czyli pokonywanie części trasy dubajskim metrem, a reszty taksówką. Jest to patent na tanie wakacje za granicą.

taksówki w Dubaju

 

Autor: red.

Zdjęcia: własne


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget