Ile będzie ważny certyfikat covidowy? Czeka nas ważna zmiana

22 grudnia 2021

To ile będzie ważny certyfikat covidowy, ulega właśnie zmianie. Komisja Europejska zdecydowała o skróceniu ważności tego dokumentu. Od 1 lutego zmienią się przepisy i certyfikat będzie ważny już tylko 9 miesięcy. Dlatego by go wydłużyć potrzebna będzie dawka przypominająca.

ile będą ważne certyfikaty covidowe

 

Ile będzie ważny certyfikat covidowy? Ważne zmiany

O tym ile będzie ważny certyfikat covidowy, dyskutuje się już od dawna. Wśród przedstawicieli Komisji Europejskiej pojawiały się różne pomysły. Zdaniem niektórych certyfikat powinien być ważny tylko 6 miesięcy. Z kolei inni politycy byli zdania, by aż tak radykalnie nie skracać ważności certyfikatów. Szczególnie że od początku były wydawane na 12 miesięcy.

Ostatecznie we wtorek Komisja Europejska przygotowała nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 lutego 2022 r. Co ważne, nowe wytyczne mają dotyczyć wszystkich 27 krajów Wspólnoty. Z przepisów wynika, że bez dawki przypominającej certyfikaty covidowe będą ważne 9 miesięcy i tego okresu nie będzie można wydłużyć ani skrócić.

Ponadto zgodnie z przygotowanymi regulacjami, jeśli data pełnego szczepienia przypadnie po 1 lutego i minie od niego więcej niż 270 dni, to system służący do weryfikacji certyfikatów covidowych wskaże, że dokument wygasł. Dlatego, żeby go przedłużyć, potrzebna będzie dawka przypominająca.

Jednak po zastrzyku przypominającym ważność certyfikatu COVID zostanie przedłużona bez określonego z góry terminu. Dlatego, że obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed COVID-19 po dawce wzmacniającej — podała Komisja.

Nowe przepisy decydujące o tym ile będzie ważny certyfikat covidowy, mogą teoretycznie zostać zablokowane przez Parlament Europejski. Jednak komisarze są przekonani, że mają wystarczające poparcie.

dłoń trzymająca paszport i bilet

 

Ile będzie ważny certyfikat covidowy w Polsce?

W związku z przepisami przygotowany przez Komisję Europejską również polski rząd zdecydował się podjąć zdecydowane kroki. Dlatego dzisiaj podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział zmiany również w polskim prawie. Jak oświadczył, Minister Zdrowia podjął decyzję o skróceniu ważności certyfikatu covidowego do 9 miesięcy. Podobnie jak w przypadku przepisów unijnych zmiany wejdą w życie od 1 lutego 2022 roku. Jednak będą pewne różnice.

W takim razie ile będą ważne certyfikaty covidowe w Polsce? Otóż zarówno po podstawowym cyklu szczepień jak i po dawce przypominającej certyfikat covidowy będzie ważny 9 miesięcy.

Jak podają media, w Unii Europejskiej wydano 807 milionów certyfikatów covidowych. W Polsce zrealizowanych zostało 45,72 mln szczepień, a w pełni zaszczepione jest około 20,86 mln obywateli.

Przeczytaj także:

Prohibicja w Norwegii. Powodem koronawirus

Portugalia chce karać linie lotnicze. 400 procesów za brak certyfikatów COVID-19

 

Opr. red.

źródło: PAP

zdjęcie główne: pixabay


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget