Portugalia chce karać linie lotnicze. 400 procesów za brak certyfikatów COVID-19

3 grudnia 2021

O tym, że Portugalia chce karać linie lotnicze za brak certyfikatów COVID-19 mówi się od dawna. Jednak teraz ukazały się statystyki działań rządu. Od stycznia władze Portugalii zainicjowały ponad 400 spraw karnych wobec linii lotniczych. Powodem jest przewożenie pasażerów bez ważnych certyfikatów lub innych dokumentów sanitarnych. Jakie będą kary?

transport-samolot-portugalia-chce-karać-linie-lotnicze

 

400 procesów — Portugalia chce karać linie lotnicze

Informacje na temat procesów i o tym, że Portugalia chce karać linie lotnicze za brak certyfikatów COVID-19 przekazało wczoraj Radio Observador. Z zebranych przez redakcję danych wynika, że w tym roku (od początku stycznia) wszczęto ponad 400 procesów karnych wobec aż 55 linii lotniczych. Jednak nieprawidłowości dotyczą przeszło 4,6 tysiąca pasażerów. Wszystkie te osoby przyleciały do kraju bez dokumentu potwierdzającego negatywny wynik na koronawirusa, szczepienie lub przebycie COVID-19.

Jak podaje radio, statystyki zostały przygotowane na podstawie danych Państwowego Urzędu ds. Lotnictwa Cywilnego (ANAC) w Lizbonie. Jednak instytucja nie podała kwoty, jaką udało się dotychczas wyegzekwować. Dlatego istnieją wątpliwości co do skuteczności działań w tym zakresie.

W 2020 roku procesów było mniej

Ponadto ze statystyk ANAC wynika, że w ubiegłym roku takich postępowań było znacznie mniej. W 2020 roku wszczęto 254 procesów karnych przeciwko 17 liniom lotniczym. Wówczas samoloty przywiozły do Portugalii blisko 2,7 tys. osób bez ważnych certyfikatów i zaświadczeń.

Te liczby pokazują, że rząd w Lizbonie zaostrzył kontrole wobec przewoźników. Dlatego można się spodziewać, że linie lotnicze będą jeszcze bardziej rygorystycznie sprawdzać posiadane dokumenty.

Mało nieprawidłowości

Dla przypomnienia, od środy w Portugalii obowiązują przepisy o stanie klęski żywiołowej. W związku z wprowadzeniem tych obostrzeń do kraju można przylatywać tylko na podstawie negatywnych testów na COVID-19. Podobnie honorowane będzie zaświadczenia medycznego o przebyciu zakażenia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Certyfikat szczepionkowy nie jest uznawany za ważny dokument.

Według danych lizbońskiej policji obecnie notuje się mało nieprawidłowości wśród dokumentów sanitarnych. W środę na lotnisku w Lizbonie potwierdzono zaledwie 20 takich przypadków.

Podsumowując, zgodnie z nowymi przepisami pasażerowie bez ważnych dokumentów sanitarnych muszą zapłacić karę w wysokości 300-800 euro, zaś linie lotnicze — od 20 tys. do 40 tys. euro.

Przeczytaj także:

Portugalia przestaje honorować paszporty covidowe

 

Oprac. red.

Źródło: polsatnews.pl

Zdjęcie główne: pixabay


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget