Chorwacja przystąpi do strefy euro. Jaki kurs wynegocjowano?

13 lipca 2022

Chorwacja przystąpi do strefy euro już od 1 stycznia 2023 roku. Wczoraj Rada Europy przyjęła niezbędne przepisy, pozwalające przystąpić Chorwacji do strefy euro. Te decyzje kończą procedurę przyjęcia tego kraju do wspólnego systemu walutowego. Sprawdźcie, po jakim kursie przeliczono chorwacką kunę.

chorwacja w strefie euro

Przyjęcie przez Chorwację euro wymagało zgody wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ponadto kraj musiał spełnić szereg wyśrubowanych wymagań gospodarczych. Końcowa procedura trwała kilka miesięcy i właśnie teraz udało się określić ostateczny kształt porozumienia oraz przyjąć właściwe akty prawne. Wczoraj Rada Europy przyjęła niezbędne przepisy, co faktycznie kończy procedurę włączenia Chorwacji do strefy euro.

„Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę” – napisano w raporcie europarlamentu.

Zgodnie z tymi przepisami Chorwacja przystąpi do strefy euro z dniem 1 stycznia 2023 roku. W trakcie negocjacji kurs przeliczenia chorwackiej kuny ustalono w ten sposób: 7,53450 kuny równa się 1 euro.

Chciałbym pogratulować ministrowi Zdravko Mariciowi i całej Chorwacji, która przystępuje do strefy euro jako jej dwudziesty członek. Przyjęcie euro to nie wyścig, ale odpowiedzialna decyzja polityczna. Chorwacja z powodzeniem spełniła wszystkie kryteria gospodarcze i od 1 stycznia 2023 r. zacznie używać euro — oświadczył czeski minister finansów Zbyniek Stanjura. Czechy sprawują obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

 

Przeczytaj także:

Ceny w Chorwacji 2022. Sprawdź ile kosztują wakacje w Chorwacji

Znikną kontrole na chorwackiej granicy? Znamy szczegóły


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget