Tragiczny wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Zginęli pielgrzymi jadący do Medziugorie

6 sierpnia 2022

Do 12 zabitych wzrósł już tragiczny bilans porannego wypadku na autostradzie w Chorwacji. W zdarzeniu zostało rannych również kilkadziesiąt osób. Wszyscy poszkodowani to obywatele Polski jadący na pielgrzymkę do Medziugorie. Na miejsce już pojechali przedstawiciele polskich władz.

wypadek-pielgrzymów-do-medziugorie

 

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło dziś rano w Chorwacji. Zdarzenie miało miejsce około godziny 5.40 na 62 kilometrze autostrady A4 w kierunku Zagrzebia. Jest to odcinek pomiędzy miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec prowadzący od granicy z Węgrami. Początkowo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Chorwacji poinformowało, że zginęło 11 osób, a 34 trafiło do szpitali. Jednak ostatnie informacje mówią już o 12 zgonach. W szpitalu zmarła kolejna osoba.

 

Medziugorie okiem turysty

 

Jak podaje rzecznik Chorwackiej Policji, autobus na łuku autostrady zjechał z drogi i wpadł do rowu. Na chwilę obecną nie są znane dokładne przyczyny i okoliczności wypadku. W związku ze zdarzeniem autostrada w kierunku Zagrzebia została całkowicie zablokowana.

Na antenie TVN 24 po godzinie 9 rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina potwierdził, zdarzenie i dodał — Wszystkie ofiary to polscy obywatele. Przekazał również, że autokar miał warszawską tablicę rejestracyjną. Na miejsce wypadku udali się przedstawiciele polskiej ambasady, chorwacki wicepremier i minister spraw wewnętrznych — dodał Jasina.

 

Premier Morawiecki o wypadku pielgrzymów jadących do Medziugorie

„Dziś rano w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Varazdin w Chorwacji zginęło 11 osób (red. już 12), a 34 są ranne i hospitalizowane. To pielgrzymi, którzy zmierzali do Medjugorie. Chcę przekazać moje najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar” – napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Ponadto premier Morawiecki dodał, że rozmawiał już z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovicem. W trakcie rozmowy otrzymał on zapewnienie o pełnym wsparciu ze strony Chorwacji i pomocy osobom poszkodowany.

„Do Chorwacji na moje polecenie udają się dziś minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Medycznej” – przekazał Morawiecki.

Przyczyny wypadku będą na bieżąco wyjaśniane przez chorwacką Policję. Funkcjonariusze na miejscu zabezpieczyli ślady. Obecnie trwa przesłuchiwanie świadków. Na razie nie wiadomo czy kierowca jest jedną z ofiar.

 

Wakacje wrzesień i październik 2022

źródło: PAP/tvn24

zdjęcie główne: PAP


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget