Pielgrzymka do Medziugorie – co zobaczyć w sanktuarium?

28 lipca 2022

Medziugorie to małe religijne miasteczko cudów w Bośni i Hercegowinie, które warto odwiedzić podczas urlopu. Jest to miejsce objawień maryjnych, odwiedzane przez turystów z całego świata. Do tej świętej krainy możecie wybrać się samochodem na własną rękę lub pojechać na zorganizowaną pielgrzymkę. Sprawdźcie jak zorganizować pobyt i jakie miejsca odwiedzić w sanktuarium.

wzgórze-objawień-Medziugorie-pielgrzymka

Medziugorie Bośnia i Hercegowina – położenie

Medziugorie to miasto położone w Bośni i Hercegowinie, w gminie Citluk. Mieści się w południowej części Hercegowiny, 30 km od popularnego Mostaru i liczy około 2265 mieszkańców. Z Chorwackiego Splitu oddalone jest o zaledwie 140 km drogi. Bliskość Chorwacji zachęca turystów do częstych pielgrzymek. Dojazd samochodem jest naprawdę łatwy i większość trasy pokonuje się autostradą. Szczególnie po stronie bośniackiej droga jest mało uczęszczana i nie spotkacie tam korków. Ponadto przejazd przez granicę chorwacko-bośniacką jest wygodny i bezproblemowy. Często kontrola graniczna kończy się na powierzchownym przejrzeniu dokumentów. Wiele osób wybiera się tam również z Dubrownika.

 

Najlepsze okazje na wczasy super last minute

 

Pielgrzymka do Medjugorie – modlitwa i wypoczynek

Parafię w Medziugorie założono w 1892 roku, a jej patronem jest Św. Jakub – opiekun pielgrzymów. Kościół wybudowano w 1897 roku. Jednak ze względu na niestabilność podłoża, jego ściany szybko zaczęły pękać i się zapadać. Dlatego po I Wojnie Światowej odbudowano świątynię ponownie. Prace trwały od 1934 – 1968, a 19 stycznia 1969 kościół został konsekrowany. W takiej postaci służy do dziś. Wieś objawień składająca się pierwotnie z trzech osad stała się miejscem kultu religijnego, które odwiedzają rzesze wiernych z całego świata.

kościół świętego jakuba bośnia i Hercegowina-pielgrzymka

Medziugorie – objawienia i cuda

24 czerwca 1981 r. Matka Boska (Gospa) zaczęła się ukazywać szóstce „widzących” w miejscu zwanym Podbrdo, leżącym u podnóża wzniesienia Crnica. Objawienia trwają do dnia dzisiejszego. Ivan, Vicka, Marija rozmawiają z Matką Boską codziennie. Natomiast Mirjana, Ivanka, Jakov spotykają się z Maryją z różną częstotliwością, tam gdzie przebywają. Objawienia podyktowane są wezwaniem całego świata do modlitwy, nawrócenia, pokuty, pogłębiania życia w wierze i sakramentach.

Miasteczko jako popularny ośrodek pielgrzymkowy w Europie, zachęca do odwiedzenia kościoła Św. Jakuba, Wzgórza Objawień oraz Góry Krzyża.

 

Chorwacja plaże – zobacz najpiękniejsze plaże w regionie

 

Kościół katolicki na dzień dzisiejszy wstrzymuje się z ostatecznym osądem objawień w Medziugorie. Nie zostały one uznane jako prawdziwe ani jako fałszywe.  Jednak celem zbadania sprawy na miejsce wysłano specjalną komisję, której przewodniczył Kardynał Camillo Ruini. Oficjalnie objawienia nie zostały uznane z uwagi na to, iż cały czas trwają. Papież Franciszek wysłał do wioski cudów arcybiskupa Henryka Hosera. Na podstawie jego raportu, papież w 2019 roku wydał zgodę na organizowanie oficjalnych pielgrzymek do Medziugorie.

Figura Matki Boskiej w kościele św. Jakuba

Cuda, jakie doświadczają ludzie z całego świata, są niezwykłe. Zdarza się, że człowiek zostaje uzdrowiony z poważnej choroby, czy też zmienia się jego życie duchowe. To wszystko zależy od wiary i osobistych intencji. Różaniec w tym świętym miejscu może sprawić cuda.

Kościół Świętego Jakuba w centrum

Kościół ten znajduje się w samym centrum miasteczka. Jest to główny punkt życia sakramentalnego, modlitewnego zarówno dla parafian jak i odwiedzających sanktuarium pielgrzymów. Za kościołem znajduje się ołtarz polowy ogrodzony parkiem. W nim odbywają się msze święte – również w języku polskim (terminarz mszy świętych tutaj). Bezpośrednio za parkiem wzdłuż drogi krzyżowej znajduje się Figura Zmartwychwstałego Zbawiciela. Figurę wykonał z brązu słoweński rzeźbiarz. Z posągu Jezusa Zmartwychwstałego niezależnie od pogody i pory roku, wydobywa się ciecz w postaci kropelek. Wierni modlą się i oddają Jezusowi hołd, co buduje ich wiarę, nadzieję i miłość. Podchodząc do figury Pana Jezusa, pielgrzymi modlą się, a za pomocą chusteczki przecierają wydobywające się kropelki. Również na miejscu można przetrzeć wodą chore ciało, co zgodnie z wiarą może czynić moc uzdrowienia. W Medziugorie pielgrzymki są bardzo popularne i potrafią zdziałać cuda.

Figura Zmartwychwstałego Zbawiciela Medziugorie

Pielgrzymka na Wzgórze Objawień w Medziugorie

Na wzniesienie Podbrdo prowadzi kamienisty pagórek, po którym należy się wspinać. Kamienie są już dość mocno wytarte. Dlatego też należy ze szczególną ostrożnością wchodzić po kolejnych schodkach. Na szlaku można napotkać płaskorzeźby przedstawiające tajemnicę radosną i bolesną. Kierunek na Górę Objawień posiada dobre oznaczenia. Dlatego nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem właściwej drogi. Na pewno jest to punkt obowiązkowy podczas pielgrzymki do Medziugorie.

 

wrzgórze objawień krzyz w podróży

Góra Kriżevac pielgrzymka

Kriżevac jest to góra o wysokości 520 m n.p.m. Znajduje się za Górą Objawień. Mieszkańcy wioski objawień w 1934 roku wybudowali betonowy ośmiometrowy krzyż na pamiątkę 1900 rocznicy Męki Pańskiej. Na przecięciu ramion krzyża umieszczono relikwie krzyża Jezusa przekazane przez Watykan. Wzdłuż drogi na górę ustawiono stacje dogi krzyżowej. Będąc na miejscu, można podziwiać niesamowite widoki i przeżywać duchową refleksję.

Niebieski Krzyż

U podnóża Góry Objawień znajdziecie Niebieski Krzyż, który umieszczono tam w 1985 roku. Przy tym Krzyżu od 4 lipca 1982 roku regularnie spotyka się grupa modlitewna jednego z wizjonerów – Ivana. Odwiedzenie tego miejsca to może być niezapomniane przeżycie. Dlatego warto się tam wybrać i zobaczyć je na własne oczy.

Odwiedzając Medziugorie możecie wybrać się do pobliskiej Czarnogóry i zwiedzić Kotor. Miasta ma wiele do zaoferowania, a tamtejsze widoki na pewno was oczarują.

 

widok na miasteczko cudów

Czy warto wybrać się na pielgrzymkę do Bośni i Hercegowiny

Podsumowując pielgrzymki do Medziugorie są bardzo popularne, wśród wiernych z Polski. Miejscowość oprócz walorów religijnych posiada równie inne atuty, dzięki którym można tam spędzić kilka dni urlopu. Dookoła miasteczka znajdują się góry. W okolicy znajdziecie liczne winnice i szlaki turystyczne. Zaledwie 30 kilometrów od miasteczka znajduje się turystyczny Mostar oraz takie atrakcje jak Wodospady Kravica.

Ponadto pielgrzymka do Bośni i Hercegowiny nie powinna być nadmiernie kosztowna. Ceny w regionie są relatywnie niskie. Z pewnością podczas wycieczki nie przepłacicie za jedzenie i hotel. Stawki będą znacznie niższe niż ceny w Chorwacji. Dlatego za śniadanie i obiadokolację nie zapłacicie dużo.

W ostatnim czasie popularna jest również pielgrzymka samolotowa do sanktuarium. Wyjazd w takiej formie pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Niektóre biura podróży dają już taką możliwość. Na pewno podróż do tego miejsca może być wspaniałym przeżyciem. Jednocześnie jest to okazja na tani urlop w ciekawym miejscu.

 

autor: red. 

fot własne


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget