Sveti Stefan – zwiedzanie i plaża

3 września 2023

Atrakcyjna Sveti Stefan, mała skalista wyspa na wybrzeżu Czarnogóry, to miejsce, które zaskakuje swoim kontrastem. Kiedyś była to skromna wioska rybacka, teraz jest luksusowym kurortem dla najbogatszych. Zobaczcie, jak wygląda zwiedzanie Sveti Stefan, plaża oraz jak tam najlepiej dojechać.

Sprawdź okazje na wakacje w Czarnogórze

 

Sveti Stefan zwiedzanie i atrakcje - widok na wyspę

 

Wyspa Sveti Stefan to była kiedyś wioska rybacka

Na samym początku, Sveti Stefan była malutką wioską rybacką, położoną na skalistej wyspie. Położona jest między Budvą a Petrovac na Moru. Wyspa, połączona z lądem wąską, sztuczną groblą. Była domem dla rybaków, którzy żyli z tego, co dawało im morze.

 

Przeczytaj także: Najlepsze hotele w Czarnogórze 

 

Wioska była niewielka, ale jej mieszkańcy żyli zgodnie z rytmem natury. Byli zależni od morza, które dostarczało im ryb i skorupiaków na sprzedaż i do jedzenia. Oczywiście były też trudniejsze czasy, gdy połowy były niewielkie, a morze stawało się niebezpieczne.

Co ciekawe, wioska jednocześnie była twierdzą. Zbudowana w 1442 roku, Twierdza Świętego Stefana była schronieniem dla mieszkańców z okolicznych wiosek przed najazdami Turków i piratów. Mury tej twierdzy przetrwały do dzisiejszych czasów, stanowiąc nieodłączną część krajobrazu Sveti Stefana.

wioska rybacka i twierdza

 

Z wioski rybackiej do luksusowego kurortu Sveti Stefan

W latach 50. XX wieku, życie w Sveti Stefan uległo zmianom. Mieszkańcy wioski zostali przeniesieni do miejsc w głębi lądu, a na ich miejsce powstał hotel.

Na wyspie powstał luksusowy hotel. Szybko stał on się znanym na całym świecie miejscem wypoczynku dla bogatych i sławnych. Hotel funkcjonował do początku lat 90., lecz upadł wraz z rozpadem Jugosławii.

W 2005 roku władze Czarnogóry postanowiły dać miejscu kolejną szansę. Przeprowadzono rewitalizację. Zmiany nie naruszyły jednak architektury starych domków krytych czerwoną dachówką. W 2008 roku otwarto nowoczesny, pięciogwiazdkowy hotel Aman Sveti Stefan.

widok na wyspę i morze - czy na Sveti Stefan można wejść

 

Luksusowa wyspa Sveti Stefan – zwiedzanie

Dzisiaj, wyspa Sveti Stefan to miejsce, które przyciąga najbogatszych turystów z całego świata. Znajduje się tam 59 pokoi i apartamentów. Niektóre z nich zajmują całe domki o powierzchni dochodzącej do 170 m2. Mają nawet swoje baseny i opiewają luksusem.

Jakie są ceny noclegów w Aman Sveti Stefan? Ceny noclegów w hotelu Aman Sveti Stefan robią wrażenie. W sezonie przekraczają 6 000 EUR za dobę. Tak, dobrze czytacie, to równa się 27 000 PLN za dobę.

Atrakcja Czarnogóry

Niestety, prestiż i luksus tego miejsca oznaczają pewne ograniczenia dla zwiedzających. Wyspa jest zamknięta dla odwiedzających, ale istnieje kilka sposobów na dostanie się na nią. Czy można wejść do Sveti Stefan?

czarnogóra jak dojechać do Sveti Stefan z Budvy i Kotoru

 

Możliwości dostępu na wyspę Sveti Stefan

Możliwości dostępu na wyspę to nocleg w średniowiecznym domku (cena pokoju: od 1 300 EUR za dobę). Inna opcja to kolacja w restauracji na wyspie (cena risotto: około 22 EUR). Można zapisać się też na zwiedzanie wyspy z przewodnikiem codziennie o 11:00. Jednak dostępne tylko kilka miejsc każdego dnia (cena wejścia: 20 EUR za osobę). Jak widzicie można zobaczyć Sveti Stefan. Jednak możliwości jest niewiele.

Innym klimatycznym miasteczkiem w Czarnogórze będzie pełen atrakcji Perast. Miasto położone jest nad Boką Kotorską i warto tam spędzić kilka godzin, by poczuć jego klimat.

Plaża Sveti Stefan w Czarnogórze

Przy samej wiosce rozciąga się piękna plaża. Jednak większość z niej należy do hotelu i obsługa niechętnie patrzy na turystów próbujących rozłożyć swoje ręczniki w tym rejonie. Na szczęście są miejsca, gdzie kąpać mogą się wszyscy. Z pewnością plaża Sveti Stefan jest jedną z piękniejszych w okolicy Budvy. Dlatego warto spędzić tam, chociaż kilka godzin. Na miejscu można wypożyczyć także leżaki.

plaża Sveti Stefan czy można wejśc za darmo

 

Praktyczne informacje o Sveti Stefan – jak dojechać?

Jak dojechać do Sveti Stefan? Miasteczko położone jest przy Magistrali Adriatyckiej, głównej drodze E80 między Budvą a Petrovac na Moru. Możecie tam dojechać autobusem z Budvy lub atrakcyjnego Kotoru. Ciekawym wyborem będzie też taksówka wodna z Budvy. Cena w obie strony to około 8 euro. Po drodze czekać was będzie dodatkowa wizyta na wysepce Hawai.

Gdzie spać w Sveti Stefan? Jeżeli nie stać Was na nocleg w Aman Sveti Stefan, możecie zdecydować się na skromniejsze warunki. Polecamy kameralne niedrogie hoteliki w okolicy wioski lub dalej w Budvie.

Będąc w Sveti Stefan, koniecznie odwiedźcie również Monastyr Praskvica położony kilometr pod miasteczkiem. Początki klasztoru sięgają podobno nawet 1050 roku. Jest to ciekawe miejsce, które warto zobaczyć w okolicy Sveti Stefan.

luksusowy hotel w Sveti Stefan ceny

Jakie są ceny na wyspie?

Oprócz cen noclegu czy kolacji warto wspomnieć również o koszcie plażowania. Szczególnie pobyt nad wodą do najtańszych w Sveti Stefan nie należy. Ceny za zestaw 2 leżaków i parasol zaczynają się od 50 EUR. Rzecz jasna im dalej od słynnego hotelu, tym taniej. Na samym końcu po lewej stronie jest darmowa plaża Sveti Stefan.

Podsumowanie – Atrakcje Sveti Stefan i wycieczka

Sveti Stefan jest wizytówką Czarnogóry. Dlatego praktycznie każdy turysta zwiedzający ten kraj odwiedza wioskę. Jednak w praktyce tego nie czuć. Można spokojnie pospacerować, a na brzegu morza Sveti Stefan zawsze znajdzie się miejsce. Nawet na tej darmowej części. Dlatego przemierzając Czarnogórę, warto zjechać do tej ufortyfikowanej wioski rybackiej.

plaża u brzegu wyspy i atrakcje

 

FQA – przydatne informacje?

Jak dojechać do Sveti Stefan z Budvy? Wyspa położona jest przy główne drodze E80. Od Budvy dzieli ją około 15 km. Dlatego bez problemu możecie tam szybko dotrzeć. Na miejscu znajdziecie płatne parkingi, gdzie pozostawicie samochód (godzina około 4 euro). Sprawdź też, czy Czarnogóra jest w Unii Europejskiej.

Czy można wejść do Sveti Stefan? Wejście na wyspę jest mocno ograniczone. Mogą tam przebywać osoby nocujące w hotelu, biorące udział w wycieczce z przewodnikiem lub rezerwujące stolik w tamtejszej restauracji. Innej odpowiedzi na pytanie, czy można wejść do Sveti Stefan nie można się spodziewać.

Czy plaża przy wyspie Sveti Stefan jest darmowa? Kąpielisko oczywiście jest darmowe. Z tym że znaczna jego część należy do hotelu. Turyści mogą przebywać w ogólnodostępnych częściach wybrzeża.

 

fot: taniewakacje.eu/pixabay


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget