Atrakcje Perast – Co warto zobaczyć w mieście?

4 grudnia 2023

Czarnogóra to wspaniały kraj na wakacje, a atrakcje Perast są tego potwierdzeniem. To piękne miasteczko w Zatoce Kotorskiej jest jedną z wizytówek regionu. Wieku turystów przyjeżdża tam, aby zobaczyć sztuczną wyspę Matki Boskiej na Skale. Inni szukają wspaniałych widoków oraz luksusowych hoteli. Z pewnością starówka ciągnąca się wzdłuż wybrzeża Adriatyku to również wspaniały punkt na mapie miasta. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w Perast w czasie wakacji.

Sprawdź okazje last minute do Czarnogóry

 

Perast atrakcje miasteczka w Czarnogórze

Zwiedzanie Perastu – co warto zobaczyć i od czego zacząć?

Perast to niewielkie miasteczko nad Zatoką Kotorską. Widoki na ciągnącą się wzdłuż wybrzeża starówkę to jeden z charakterystycznych punktów na mapie Czarnogóry. Charakterystyczną wieżę kościoła Świętego Mikołaja znajdziecie na wielu widokówkach znad Zatoki Kotorskiej. Innym charakterystycznym miejscem na mapie będzie Wyspa Świętego Jerzego. To niesamowite miejsce należy do największych atrakcji Czarnogóry.

 

Samo miasteczko obecnie zamieszkuje zaledwie kilkuset stałych mieszkańców. Dlatego poza sezonem letnim życie toczy się tam dość leniwie. Miejsce odwiedza niewielu turystów, a niektóre restauracje są zamykane na zimę. W takim razie co warto zobaczyć w Perast latem?

Jednak gdy tylko rozpoczyna się sezon wakacyjny miasto ożywa. W luksusowych hotelach w Czarnogórze robi się gwarnie, a w restauracjach ciężko o wolne stoliki. Na ciągnącej się wzdłuż wybrzeża promenadzie spotkacie wielu turystów, którzy szukają najlepszy ujęć do zdjęć. Miejscowi z kolei chętnie zapraszają na rejsy statkiem po Zatoce Kotorskiej i atrakcjach bałkańskiego regionu. W takim razie sprawdźmy co zobaczyć w Perast i czy warto tam jechać na wycieczkę?

 

spacer promenadą nad zatoką kotorską

Miasto portowe w Czarnogórze Perast – największe atrakcje

Zwiedzanie Perast najlepiej zacząć od spaceru wzdłuż wybrzeża. Wówczas będziecie mogli poczuć niesamowity klimat tego bałkańskiego miasteczka. Spacerując nad Zatoką Kotorską zobaczycie w oddali Wyspę Świętego Jerzego oraz Wyspę Matki Boskiej na Skale. Ponadto niemal z każdej strony otaczać was będą niesamowite góry oraz wody Boki Kotorskiej. Wzdłuż brzegu Adriatyku czekać na was będą łodzie chętne, by zabrać was w rejs po okolicy.

Sprawdźmy: ciekawe Perast co zobaczyć? Zwiedzanie miasteczka zacznijcie od zobaczenia barokowej starówki. Czekać tam na was będą przepiękne pałace dawnych mieszczan. Niektóre z nich przetrwały w bardzo dobrym stanie. Dlatego warto jest się zatrzymać w ich okolicy i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć.

 

Przeczytaj także: Ceny w Czarnogórze — Sprawdź czy jest drogo!

 

W jednym z nich – Pałacu Bujović powstało Muzeum Miejskie. Miejsce przypomni wam historię Persat z okresu rozkwitu. Całość muzeum oczywiście nawiązuje do tematyki morza, z którym miasto jest nieodłącznie związane. To właśnie działalność stoczniowa przyniosła lokalnym mieszkańcom największe przychody i pozwoliła na rozkwit. Dlatego Perast to miejsce, które musicie zobaczyć nad Zaktoką Kotorską.

Perast co zobaczyć? Kościół św. Mikołaja

W czarnogórskim miasteczku znajdziecie kilka kościołów. Jednak najbardziej charakterystycznym z nich jest Kościół Świętego Mikołaja Perast. Świątynia znajduje się na placu o tej samej nazwie. Bez trudu traficie tam idąc wzdłuż Bulwaru Persat.

Zabytkowy Kościół św. Mikołaja został zbudowany w XVIII wieku. Dysponuje on przepiękną dzwonnicą, która jest jednym z charakterystycznych punktów na mapie Perestu. Dzwonnica mierzy około 55 metrów wysokości i znajdziecie ją na wielu widokówkach z Czarnogóry. Podczas zwiedzania świątyni, warto wejść do środka. Zabytkowe wnętrze kościoła i znajdujący się tam skarbiec z pewnością przypadną wam do gustu. Co jeszcze zobaczyć w Perast w wakacje?

Dzwonnica kościoła św. Mikołaja – okno na Zatokę Kotorską i atrakcje

Wspomniana dzwonnica kościoła św. Mikołaja to wspaniały zabytek. Mieszkańcy miasteczka są dumni, że jest to największa dzwonnica po tej stronie Adriatyku. I jest to w pewnym sensie prawdą. Chociaż w rzeczywistości odrobinę wyższa będzie wieża w Splicie.

Rozmiar tego miejsca ma jednak jeszcze jedną zaletę. Jest to doskonały punkt widokowy na Zatokę Kotorską. Warto jest zapłacić kilka euro za możliwość wejścia na dzwonnicę i podziwiania ciekawych atrakcji Perastu w Zatoce Kotorskiej.

Jeśli jednak nie chcecie wchodzić na dzwonnicę możecie skorzystać z innego punktu widokowego. Otóż rewelacyjne miejsce do podziwiania okolicy znajdziecie na wysokości drogi przebiegającej nad miasteczkiem. Będzie tam też kilka darmowych parkingów Persat w Czarnogórze.

 

widok na Perast z szosy, Kościół św. mikołaja, Boka Kotorska, Wyspa Św. Jerzego

 

Atrakcje Czarnogóry – Wyspa Gospa od Škrpjela

A może wybierzcie w małą podróż łódką na Wyspę Matki Boskiej na Skale? Dla wielu osób jest to nie lada atrakcja. Dlatego turyści chętnie korzystają z usług lokalnych mieszkańców i wypożyczają łódki, by popłynąć na tę sztuczną wyspę. Taka wycieczka będzie odpowiedzią na to, co zobaczyć w Perast w czasie wycieczki.

Jakie są w Perast – największe atrakcje? To wręcz niewiarygodne, ale wyspa została usypana już w średniowieczu. Stworzyli ją bogobojni mieszkańcy miasta. W tym celu zatopiono tam zdobyte statki oraz przez wiele lat nawożono skały. Po usypaniu wyspy rozpoczęła się budowa kościoła. Obecnie znajduje się tam muzeum z niesamowitym wnętrzem. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze. Dlatego jest to ciekawa atrakcja, co warto zobaczyć w Perast. W kościele znajduje się cudowny obraz i niesamowite wota.

 

co zwiedzić w Perast na wkacje

 

Wyspa św. Jerzego – podróż w kierunku historii Kotoru i okolic

Gospa od Škrpjela to popularny kierunek na jednodniowe podróże łódką. Jednak niejedyny. Po sąsiedzku znajduje się jeszcze jedna wspaniała wysepka. Jest nią wyspa św. Jerzego. Znajduje się na niej historyczny klasztor benedyktyński oraz cmentarz. Historia tego miejsca sięga XII wieku. Na wyspie chowano przedstawicieli największych rodzin z okolicy.

Zwiedzanie wyspy św. Jerzego nie jest oficjalnie możliwe. Turyści podczas rejsu statkiem mogą jedynie podpłynąć w jej okolicę i z wysokości łodzi podziwiać zabytki. Wyspę widać też z miejskich bulwarów. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji w Perast.  Dlatego warto jest zorganizować tam krótką podróż łodzią.

 

Wyspa Matki Bożej na Skale góry i morze

 

 

Parkingi w Peraście – gdzie zostawić auto w zabytkowym mieście i jak dojechać?

Ciekawy Perast w Zatoce Kotorskiej to miasto historyczne. Dlatego nie uda się wam wjechać autem do zabytkowego centrum (chyba że jesteście gośćmi jednego z hoteli i macie nocleg). Parkingi w Perast znajdują się na wjazdach do miasta z obu stron. Są one jednak płatne. Dlatego podróżni chcący zwiedzić miasto często zostawiają auta wzdłuż głównej drogi. Jest tam trochę miejsc parkingowych. Ponadto wiele osób pozostawia samochody zwyczajnie wzdłuż drogi. Stąd również szubko dotrzecie zobaczyć Perast i największe atrakcje.

Jak dojechać do Perast i zobaczyć ciekawe miejsca?

Miasto znajduje się przy głównej drodze prowadzącej wzdłuż Boki Kotorskiej. Najwygodniej tam dotrzeć własnym samochodem. Jednak możliwy jest też transfer autobusem. Możecie tam dojechać z Budvy, Risan lub Tivatu. Jest to ciekawe miejsce w Czarnogórze na jednodniową wycieczkę np. z atrakcyjnego Kotoru.

 

co zobaczyć w Perat wieża kościoła, restauracje łodzie

 

Czy są plaże w Persat?

Miasto nie posiada własnych plaż. W okolicy są góry, wspaniałe widoki, fiordy, ale niestety typowej plaży tam nie znajdziecie. Istnieje możliwość kąpieli po bezpośrednim zejściu do morza z betonowego nadbrzeża. Jednak nie będą to zbyt wygodne kąpieliska. Dlatego wiele osób, które wybiera noclegi w mieście, na plażowanie udaje się gdzie indziej. Na przykład sporo pięknych plaż znajdziecie w okolicy ciekawego miasta Budva lub Trivat.

Podsumowanie – atrakcje co warto zwiedzić w Perast?

Bałkany to różnorodny region, a klimatyczny Perast w Zatoce Kotorskiej jest tego doskonałym przykładem. W tym niewielkim miasteczku czekać na was będą różne ciekawostki. I choć nie znajdziecie tam pięknych plaż to nie będziecie się nudzić. Rejsy łódką, luksusowe noclegi, góry w tle oraz niesamowita Boka Kotorska. To tylko niektóre z argumentów przemawiających za tym, że wycieczka do Persatu to strzał w dziesiątkę. Jeśli zastanawiacie się, czy jechać i co zobaczyć w Persat, mam nadzieje, że już znacie odpowiedz. To fascynujące miasteczko nad Adriatykiem warte jest wyprawy. Zwiedzanie Perastu to punkt obowiązkowy wycieczki na Bałkany!

 

co zjeść w czarnogórze obiad atrakcje

fot: własne


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget