Cypr Skała Afrodyty legenda – jak dojechać, mapa, zdjęcia

13 grudnia 2023

Skała Afrodyty na Cyprze, znana także jako Petra tou Romiou, to jeden z najbardziej znanych symboli wyspy. Legenda głosi, że w tym miejscu urodziła się Afrodyta, grecka bogini miłości i piękna. Miała się ona wyłonić z morskiej piany. Skała to nie tylko punkt na mapie, który przyciąga turystów. To także miejsce o znaczeniu mitologicznym. Dlatego od wieków inspiruje artystów pisarzy i podróżników.

Sprawdź okazje last minute na Cypr

 

Skała Afrodyty Cypr fotografia z plaży

Legendy Skała Afrodyty Cypr

Skała Afrodyty otoczona jest fascynującymi legendami, które dodają temu miejscu mistycznego wymiaru. Według najbardziej znanej z nich, właśnie tutaj z morskiej piany narodziła się Afrodyta, grecka bogini miłości, piękna i płodności. Jest to chyba najpopularniejsza historia o Petra tou Romiou, ale nie jedyna.

Inna z legend o Skale Afrodyty mówi, że każdy, kto przepłynie się wokół skały trzy razy, zostanie obdarzony wieczną młodością i pięknem.

Jest też taka przypowieść, która mówi, że jeśli ktoś znajdzie na plaży kamień w kształcie serca i podaruje go bliskiej osobie, będzie obdarzony wieczną miłością.

Kolejne opowieści o cypryjskiej atrakcji łączą skałę z legendarnym bizantyjskim herosem. Miał on rzekomo rzucić skałę w morze, aby powstrzymać atakującego potwora morskiego.

Te starożytne opowieści, przeplatające się z historią i mitologią, nadają temu miejscu wyjątkowy charakter. Czynią ją nie tylko atrakcją turystyczną, ale również ważnym elementem kulturowym Cypru. Dlatego warto odszukać legendarną Skałę Afrodyty na mapie i wybrać się tam na wycieczkę z Pafos lub Ayia Napa.

plaża zdjęcie Skała Afrodyty

Jak dojechać do Skały Afrodyty – mapa

Miejsce położone jest niedaleko Pafos, na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru. Najwygodniej jest dotrzeć tam samochodem, korzystając z dobrze oznakowanej autostrady A6. Dla tych, którzy preferują publiczny transport, dostępne są lokalne autobusy. Ciekawą opcją są również zorganizowane wycieczki z różnych części wyspy. W pobliżu skały znajduje się parking, a stamtąd krótkim spacerem dojdziecie bezpośrednio do klifu. Tam już czeka na was zapierający dech w piersiach widok na morze.

Jak dojechać do Skały Afrodoty z Pafos lub Larnaki? Petra tou Romiou znajduje się około 25 km od Pafos i 45 km od Limasol. Najwygodniej dojedziecie tam z Ayia Napa lub Larnaki poruszając się autostradą A6. Następnie musicie zjechać z niej w okolicy skały na drogę B6.

jak dojechać do Skały Afrodyty z Pafos droga

Dokładnie naprzeciwko skały znajduje się sklepik z pamiątkami, przy którym jest duży parking. Jest to duży i darmowy parking przy Skale Afrodyty. Dlatego bez trudu pozostawicie tam swoje auto. Miejsce jest dobrze oznaczone na mapie i drogowskazach.

Bezpośrednio przy wejściu do sklepiku z pamiątki znajdują się strome schody prowadzące do tunelu pod drogą B6. Jest to najlepsza opcja, by dostać się na plażę. Nie będziecie musieli przedzierać się przez barierki i schodzić po dość stromej skarpie.

sklepik z pamiątkami i przejście schodami do morza

 

Do Skały Afrodyty dojedziecie autobusem. Kursuje tam autobus linii 631 z Pafos. Jest to dobra opcja do osób niezmotoryzowanych.

Informacje Praktyczne

Najlepszym momentem na odwiedziny tej plaży na Cyprze jest wczesny poranek lub późne popołudnie. Wtedy słońce delikatnie oświetla skały, a na miejscu nie ma jeszcze tłumów turystów. Warto zabrać ze sobą wygodne obuwie do wody, a także aparat fotograficzny, aby uchwycić magiczne widoki. W pobliżu skały znajdują się również punkty gastronomiczne, gdzie można spróbować lokalnych przysmaków. Właśnie rano i po południu zdjęcia Skały Afrodyty wychodzą najpiękniej. Zwiedzając wyspę nie możecie przegapić tego miejsca. Dojazd z Pafos i innych dużych miast jest banalnie prosty, a wstęp darmowy.

Przed podróżą na wyspę sprawdźcie, jakie są gniazdka na Cyprze.

Petra tou Romiou zdjęcie wschód słońca

 

Co zobaczyć w okolicy Petra tou Romiou?

Okolice tego ciekawego miejsca na Cyprze obfitują w atrakcje. Pafos, z jego archeologicznym parkiem, jest obowiązkowym punktem dla miłośników historii. Można tam podziwiać starożytne mozaiki i ruiny. Dla miłośników przyrody, rekomendowane są spacery po Parku Narodowym Akamas. Co prawda miejsce jest oddalone trochę bardziej od skały, jednak oferuje nie tylko piękne widoki, ale i bogactwo flory i fauny. Warto również odwiedzić pobliskie wioski winiarskie np. Lanie, aby posmakować lokalnych win.

Ciekawym miejscem będzie również miasto Limassol. Dość szybko dotrzecie tam autostradą A6. W Limassol czekać na was będzie sporo atrakcji, wśród których na uwagę zasługuje, chociażby bardzo ładna promenada i port. W tym mieście zjecie na Cyprze też jedne z najlepszych Meze.  Podobnie jak Skałę Afrodyty, warto odwiedzić także wspaniałe miasto Limassol.

Czy warto odwiedzić Skałę Afrodyty?

Bez wątpienia, podróż w stronę plaży, przy której leży skała to punkt obowiązkowy wycieczki na Cypr. Jej mityczne pochodzenie, połączone z niezwykłymi krajobrazami i bogatą historią wyspy, tworzy niezapomniane wrażenia. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą połączyć wypoczynek z odkrywaniem kultury i historii. Ponadto pobliskie miasta sprawiają, że dojazd tam jest niezwykle łatwy. Dlatego jest to bardzo popularna atrakcja Cypru. Legenda Skały Afrodyty przyciąga wielu turystów.


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget