Polskie Malediwy atrakcje, czyli Park Gródek zachwyca turystów

20 sierpnia 2022

Atrakcyjne Polskie Malediwy to potoczna nazwa popularnego Parku Gródek w Jaworznie. Miejsce nazywane jest tak przez niesamowite lazurowe jezioro Wydra. Na tafli wody znajdują się kręte kładki, które swoim wyglądem przypominają tropikalne krajobrazy rajskiej wyspy. Dlatego przez wielu ta podgórska miejscowość nazywana jest również Śląską Chorwacją. Jednak to nie jedyne miejsce w Polsce noszące to miano. Osadnik Gajówka również jest tak nazywany. Zobaczcie jakie zalety mają oba ośrodki i czy warto odwiedzić Park Gródek koło Jaworzna, jakie atrakcje?

 

malediwy polskie

Interesujące Polskie Malediwy — miejsce idealne na spacer w atrakcyjnej scenerii

Jeżeli szukacie ciekawego miejsca, to śmiało możecie wybrać w Jaworznie Park Gródek. Miejsce jest w ostatnich latach coraz popularniejsze i dostarcza wielu atrakcji nie tylko dla dzieci. Swój czas chętnie spędzają tam również dorośli. Na terenie Parku Gródek znajdziecie strome klify, góry oraz jeziora (zalew Wydra), które są największą atrakcją. Są to też wspaniałe tereny do pieszych wędrówek i podziwiania piękna przyrody.

 

 

Najlepsze ofert last minute

 

Właściwy Park Gródek w Jaworznie znajduje się 30 km od Katowic i 63 km od Krakowa. Dogodna lokalizacja czyni je dobrym wyborem na weekend. Szczególnie że uroki natury i pobliskie góry potrafią oczarować.

Ale skąd ta nazwa? Otóż w XX wieku znajdowała się tam kopalnia dolomitu, która z czasem została zamknięta. Teraz nie ma tam już praktycznie śladu po wyrobisku. Za to obszar parku skrywa zbiorniki z niesamowitą taflą wody. Miejsce w ostatniej dekadzie przeszło metamorfozę i naszym zdaniem jest warte odwiedzenia. Woda w Zalewie Wydra jest wręcz bajeczna, a kładki na ich tafli dodają niesamowitego uroku. Dlatego są obiektem częstych zdjęć i relacji w mediach społecznościowych. Jednak najlepiej jest tam pojechać i zobaczyć ten niesamowity twór natury i człowieka na własne oczy. Szczególnie że infrastruktura, noclegi i parkingi są w zasięgu wzroku. Pamiętajcie, że wejście popularnego Parku Gródek Malediwów jest całkowicie darmowe zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Z pewnością jest to super argument, za tym, żeby odkryć Park Gródek w miejscu dawnego kamieniołomu. Ale jakie atrakcje mają Polskie Malediwy?

 

park gródek zdjęcie

 

Park Gródek w Jaworznie — piękne atrakcje

To właśnie przez turystów podziwiających Zalew Wydra miejsce określane jest jako atrakcyjne Polskie Malediwy. I może na pierwszy rzut oka trudno doszukiwać się podobieństw z wyspą położoną w zupełnie innej części świata. Jednak w opinii wielu osób tak właśnie jest. Przede wszystkim nazwa bierze się od charakterystycznej kładki, której zdjęcia są zamieszczane na różnych blogach. Dlatego to właśnie kładka Park Gródek jest największa z atrakcji Parku Gródek. Jest to fajne miejsce na np. spacery podczas wakacji w ciąży.

Polskie Malediwy atrakcje na tanie wakacje w Polsce? Na miejscu zachwyca cudowne lazurowe jezioro, idealne na wakacje z dziećmi oraz spacery po terenie rozlewiska. Pozostałości po dawnym kamieniołomie oraz zbiorniki wodne zostały dobrze zagospodarowane przez lokalne władze i dziś cieszą nie tylko mieszkańców pobliskiego miasta. Turyści z całego regionu chętnie przyjeżdżają tam by robić zdjęcia i wędrować urokliwymi ścieżkami. Szlaków w okolicy jest naprawdę sporo i można spędzić tam cały dzień. Dlatego wycieczki wybierają nie tylko miłośnicy pięknych krajobrazów. Spacer z dziećmi kładką przyciąga każdego roku tysiące osób. Drewniana kładka i kolorowe deski zanurzone w płytkiej lazurowej wodzie potrafią oczarować każdego miłośnika wypoczynku na łonie natury.

Jednak jest jeszcze jedno miejsce w Polsce, które swoim krajobrazem przypomina rajską wyspę na Oceanie Indyjskim. To lazurowe jezioro w Osadnik Gajówka. To miejsce zlokalizowane jest blisko granicy województwa wielkopolskiego i łódzkiego. Wybierając się do Osadnik Gajówka z Warszawy będziecie mieli do pokonania około 190 km. Najbliższe miasto to Turek. Z kolei Termy Uniejów oddalone są o zaledwie 15 km.

 

osadnik gajówka fotografia

 

Zbiornik Wydra nie tylko w lato – Malediwy w Polsce to fascynujące miejsce

Polskie Malediwy znajdują się w Jaworznie i są bardzo chętnie wybierane na wakacje lub krótki urlop. Góry w połączeniu z rajskimi widokami przyrody Parku Gródek oraz krystalicznie czystej wody są niewiarygodne. Z pewnością możecie spędzić tam swoje wczasy lub szybki urlop i cieszyć oczy punktami widokowymi.

W Jaworznie Polskie Malediwy są atrakcją i opcją na weekend poza miastem i cudne fotografie. Malowniczy region skrywa Park Gródek i jest idealny na wycieczkę samochodem. Znajdziecie tam dobrą infrastrukturę. W Parku Gródek jest parking i sporo okazji na tanie noclegi dla całej rodziny. Z pewnością zdjęcia kamieniołomu z turkusową wodą, mogą okazać się dobrą pamiątką z wyjazdu na Polskie Malediwy – jakie atrakcje?

Oczywiście najchętniej fotografowany jest wodny Zbiornik Wydra i Zbiornik Orka. Są one uznawane za symbol Parku Gródek. To właśnie na nich utworzone są magiczne kładki z punktami widokowymi. Choć nie można się tam kąpać to i tak jest to wspaniała propozycja na wakacje dla dzieci. Maluchy wręcz uwielbiają zanurzone w krystalicznej wodzie szczeble podestów. Należą one do największych atrakcji w parku.

 

jaworzno atrakcje dla turystów

 

Kiedy jechać na fascynujące Polskie Malediwy w Jaworzynie?

Gródek Park w Jaworzynie najwięcej odwiedzających przyciąga latem. To właśnie wtedy widoki lazurowej wody stawu gródek i pomosty Park Gródek robią największe wrażenie. Dlatego w szczycie sezonu trudniej jest znaleźć miejsca noclegowe. Z pewnością to, że turyści ochrzcili to miejsce Polskimi Malediwami, nie pozostaje bez znaczenia.

 

Zobacz najlepsze winnice w Polsce!

 

Przede wszystkim pomosty Park Gródek to unikalne miejsce na skalę całego kraju. Urlopowicze odwiedzają je o różnych porach roku i niezależnie od pogody. Jednak naszym zdaniem to właśnie wakacje są najlepsze by okolice Stawu Gródek. Dzięki popularności przyciąga turystów również o innych porach roku. Jednak woda na miejscu wydaje się być najpiękniejsza w lipcu i sierpniu. Wówczas promienie słońca dodają niesamowitego uroku temu miejscu i warto zobaczyć je na własne oczy. Piękne widoki spotkacie również jesienią, gdy liście drzew mienią się na złote kolory lub wiosną, gdy przyroda budzi się do życia. Odwiedzając region zimą możecie wybrać się również na narty w Polsce. W okolicy jest sporo ciekawych stoków narciarskich.

 

wycieczka zimą

Jezioro w Jaworzynie to historia kamieniołomu

Park nazwany Polskimi Malediwami czy też Śląska Chorwacja to z pewnością ciekawe miejsce nie tylko ze względu na obecne atrakcje kamieniołomu Park Gródek. Strome klify skrywają w sobie mnóstwo tajemnic ubiegłego wieku. Jak wynika z oficjalnych informacji, przez wiele lat funkcjonował tam duży kamieniołom. Dlatego niektóre zbiorniki skrywają swoje sekrety. Na przykład Staw Gródek jest wykorzystywany przez miłośników nurkowania i stanowi bazę nurkową. Na dnie zbiornika znajdują się zatopione, stare koparki, które są często wykorzystywane podczas ćwiczeń przez nurków. Dlatego jest to jedno z ciekawszych miejsc kamieniołomu Park Gródek, który stanowi również wspomnianą bazę nurkową.

Jak widzicie, atrakcje Polskich Malediwów w Jaworznie skrywają sporo ciekawych historii. Dlatego są dobrą opcją na wakacje z dzieckiem, które na pewno nie będzie się tam nudziło. Kładka na terenie zbiornika z pewnością będzie głównym atutem. Jednak zabierając dzieci na wycieczkę, możecie wzbogacić swoją podróż. Chociażby o opowieści o zatopionych koparkach i wydobyciu dolomitu na terenie kamieniołomu Park Gródek.

 

 

Egzotyczne wakacje

Jak dojechać z Krakowa do parku i do popularnego Zbiornika Wydra

Do popularnego zbiornika Wydra Park Gródek w Jaworzynie bez problemu dojedziecie z Krakowa. Na miejscu jest sporo parkingów dla samochodów osobowych. Informacje na ich temat są widoczne już na wjeździe. Jednak parkingi w weekend nie zawsze są w pełni dostępne. Jak już wspomnieliśmy, lazurowe jezioro cieszy się dużą popularnością w sezonie urlopowym. Dlatego czasem lepiej jest przyjechać odrobinę wcześniej i spokojnie zająć odpowiednie miejsce.

Ogólnie pobliski Beskid i góry to miejsce dobre na noclegi z dziećmi. Podobnie jest również w okolicy wspomnianych zbiorników wodnych. Na terenie parku znajduje się dobrze rozwinięta infrastruktura. Jest to ciekawe miejsce w Polsce na weekend i nie tylko. Wolicie wypoczynek tylko we dwoje? Zobaczcie najlepsze hotele dla dorosłych w Polsce.

 

jezioro po którym przebiega kładka

Ciekawy Osadnik Gajówka to mocny konkurent do tytułu

Naszym zdaniem Osadnik Gajówka to miejsce o zbliżonych urokach. Ma równie turkusowy kolor wody, jak słynny Zalew Wydra. Dlatego jest to ciekawe rozwiązanie dla osób z centralnych rejonów Polski, które nie zamierzają jechać z Beskid. Przede wszystkim tamtejsze lazurowe jezioro jest sztucznie utworzone. Podobnie jak Zbiornik Gródek wziął się z dawnej kopalni. Jednak w tym przypadku było to wyrobisko węgla brunatnego.

Podczas całodniowej wycieczki, będziecie mogli odpocząć i nacieszyć oczy wspaniałymi punktami widokowymi. Roślinność i piasek wyglądają tam naprawdę rajsko. Dlatego momentami można mieć wrażenie, że jest się w zupełnie innej części świata. Choć Osadnik Gajówka oddalony jest od Beskidów o kilkaset kilometrów, to ma równie niebiańskie widoki do zaoferowania. Co prawda w okolicy nie napotkacie pagórków i malowniczych szlaków. Jednak bez wątpienia jest to lokalizacja warta uwagi na wakacyjny wyjazd. To miejsce w Polsce cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem w okresach dobrej pogody i w weekendy. Wówczas spotkacie tam naprawdę sporo osób, szukających ciszy, spokoju i chcących podziwiać rewelacyjne Polskie Malediwy.

 

lazurowe jezioro w wielkopolsce

Podsumowując atrakcje w parku

Park Gródek Jaworzno to na pewno unikalne miejsce w Polsce na podróż z dziećmi. Bez wątpienia pobliskie góry w Beskidzie są piękne i dodają uroku temu niezwykłemu tworowi. Dzięki dobrze przygotowanej infrastrukturze warto odwiedzić malowniczy Park Gródek. Pomysł na pomosty Parku Gródek i punkty widokowe z pewnością jest strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu przyjeżdża jeszcze więcej osób, nie tylko z okolicy, ale również z bardziej odległych rejonów. Wszyscy chcą zobaczyć atrakcje Polskie Malediwy. Dlatego jeżeli szukacie iście rajskich widoków i kontaktu z naturą warto, jest tam pojechać i spędzić choć jeden dzień. Co ważne, wejście na teren kompleksu jest darmowe i nie nadszarpnie waszego budżetu. Infrastruktura w okolicy została dobrze przemyślana i znajduje się tam wszystko, czego potrzeba.

 

rajskie jezioro po kopalni

wyprawa do beskidu jesienią

staw powstały z wyrobiska

 

fot: @parkgrudek / @osadnik-gajówka

nie jest to artykuł sponsorowany, o cechach komercyjnych


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget