Zanzibar

Luksusowe wczasy na Zanzibarze, a może tanie wakacje last minute? Obie opcje są możliwe i obie dostarczą niezapomnianych wrażeń z pobytu na rajskiej wyspie. Niebiańskie plaże Nungwi, turkusowa woda Michamvi, pachnące przyprawami lokalne bazary i życzliwi ludzie to cechy charakterystyczne wyspy. Lecąc do tego miejsca spotkasz się z zupełnie inną kulturą. Mieszkają tam przedstawiciele wielu plemion afrykańskich, ale też Arabowie. Różnorodność i otwartość mieszkańców pozwoli Ci czerpać garściami z tego rajskiego zakątka ziemi. Zanzibar w ostatnim czasie jest jednym z ulubionych kierunków turystycznych Polaków. Dlatego mamy dla was sporo informacji praktycznych o Zanzibarze.

 

Zobacz super oferty last minute na Zanzibar woman-kobiety-ida-plaza

Informacje ogólne (Tanzania) 

 

  1. strefa czasowa Tanzania: GMT + 3
  1. Stolica Tanzanii: Dodoma
  1. Liczba Ludności Tanzania: 49,25 mln
  1. Powierzchnia: 945.7 km2
  2. Język na Zanzibarze: Językiem urzędowym w Tanzanii jest suahili oraz język angielski. Tego pierwszego używa się w szkolnictwie podstawowym, a angielski powszechnie służy do komunikacji na uniwersytetach, w szkolnictwie wyższym i z reguły w urzędach.
  3. Waluta na Zanzibarze: Szyling tanzański – 1 TZS to 100 centów. Warto wiedzieć, że w Tanzanii płatności można bez problemu dokonywać w dolarach amerykańskich.

 

Położenie geograficzne Zanzibar

Leżący na Oceanie Indyjskim Zanzibar to największa wyspa Tanzanii. Wyspa znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Afryki. Wchodzi w skład Archipelagu Zanzibarskiego, do którego należy też, leżąca na północ, wyspa Pemba oraz kilka mniejszych wysepek. Informacje praktyczne – Zanzibar ma powierzchnie 1658 km² i zamieszkuje go około 630 tys. stałych mieszkańców. Do tej grupy doliczyć trzeba liczną grupę pracowników sezonowych, którzy zatrudnieni są przede wszystkim w sektorze turystycznym.

 

zanzibar-ludzie-na-lodzi

sunrise-zachod-slonca-zanzibar

Informacje praktyczne na temat klimatu na Zanzibarze

Zanzibar posiada tropikalny klimat. Jego położenie blisko równika powoduje bardzo małe wahania temperatury pomiędzy zimą i latem – przez cały rok temperatura jest w okolicach 25-30 stopni. Pora deszczowa na Zanzibarze przypada na okres od połowy marca do maja oraz w listopadzie. Pozostała część roku to bardzo stabilna i słoneczna pogoda.

tanzania-zanzibar-hamak

Kiedy lecieć na Zanzibar?

Najlepszym okresem na podróż na Zanzibar jest pora sucha, która występuje od czerwca do października oraz w styczniu i lutym.

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe Zanzibar

Czy na Zanzibarze potrzebna jest wiza? Obywatele RP muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Tanzanii. Wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych, w tym na lotnisku na Zanzibarze oraz przez internet . Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu uzyskanej na przejściu granicznym, ważnej przez 90 dni to 50 USD. Na przejściach granicznych nie można uzyskać wizy wielokrotnego wjazdu.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii.

Zanzibar-informacje-praktyczne-małpa-na-drzewie

Szczepienia Zanzibar

W przeciwieństwie do lądowej części Tanzanii, przy wjeździe na Zanzibar nie są wymagane szczepienia. Wybierając się do strefy tropikalnej, warto zaszczepić się na dur brzuszny, tężec i żółtaczkę – są to dość powszechne schorzenia w tej części świata. Można też rozważyć szczepienie przeciwko żółtej gorączce, szczególnie jeżeli ktoś zamierza udać się do Tanzanii lądowej (tam szczepionka jest obowiązkowa).

Zobacz aktualne ograniczenia wjazdowe na Zanzibar z powodu koronawirusa.

Zanzibar-informacje-praktyczne-kokos

 

Przeczytaj także Jak zorganizować urlop w czasie pandemii Covid-19?

 

Zanzibar-informacje-praktyczne-plaża

Przeczytaj także:

Stone Town – perła i dusza Zanzibaru. Co zobaczyć?

 

autor: red.

fot. pixabay