Wakacje, a sytuacja na Ukrainie. Jak wojna wpłynie na ceny wycieczek?

9 marca 2022

Ostatnie tygodnie przez inwazją Rosji na Ukrainę to był prawdziwy bum w sektorze turystycznym. Sprzedaż wycieczek osiągała rekordowe wskaźniki. Widoczny był znaczny wzrost zainteresowania zagranicznymi wjazdami i wzrost cen. Wielu turystów chciało wykorzystać luzowanie obostrzeń po pandemii koronawirusa. Teraz sytuacja się zmienia. Jak wojna wpłynie na ceny wycieczek w tym sezonie?

teneryfa plaża pogoda

 

Rekordowy początek roku

Na początku roku 2022, po trudnym okresie spowodowanym pandemią koronawirusa sektor turystyczny zaczął łapać oddech. Większość biur podróży notowała rekordowe zainteresowanie wycieczkami. Turyści chętnie decydowali się na zakup wczasów zagranicznych. To oczywiście wpływało na ceny, które także zaczęły szybować. Jednak wszystko zmieniły ostatnie wydarzenia – wakacje, a wojna na Ukrainie.

 

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje

 

Zdaniem Macieja Szczechura, członka zarządu biura podróży Rainbow – ostatnie 3 tygodnie przed inwazją Rosji na Ukrainę, były lepsze pod względem sprzedaży niż w przedpandemicznym 2019 roku. Obserwowane trendy zapowiadały rekordowy sezon. Jednak teraz popyt mocno spadł. Jak zaznacza – na chwilę obecną ciężko jest mówić o dużym kryzysie. Kluczowe będą najbliższe tygodnie – dodaje. W takim razie jak wojna wpłynie na ceny wycieczek?

 

Wakacje, a sytuacja na Ukrainie – jak wpłynie na ceny wczasów?

Zdaniem ekspertów, kluczowe dla sytuacji w turystyce będą najbliższe tygodnie. Sytuacja na Ukrainie już teraz mocno wpływa na portfele Polaków. Dlatego wiele wskazuje, że przełoży się to również na sytuację sektora turystycznego i ceny wycieczek. Niestety, ale bardzo słaby Polski Złoty oraz droga ropa naftowa mogą sprawić, że pomimo spadku zainteresowania koszty wczasów mocno wzrosną.

Ponadto eksperci zaznaczają, że już teraz widoczny jest wzrost ceny kontraktowej hoteli. Dodają, że widoczna jest duża presja na podniesienie kosztów. Nie jest to jednak przesądzone i na pewno nie będzie kluczowym czynnikiem warunkującym ostateczną cenę wycieczki. Touroperatorzy od dawna mocno konkurują na rynku sprzedażowym, a w przypadku mniejszego zainteresowania z pewnością będą robić to jeszcze mocniej.

 

Najlepsze oferty Last Minute

 

Jednak nie ma co się łudzić: z powodu obecnej presji gospodarczo-politycznej, wakacje w 2022 roku będą droższe. O ile? To się okaże w najbliższym czasie. Zdecydują kursy walut, cena ropy naftowej i dalszy rozwój inwazji. Jeśli obecna sytuacja utrzyma się dłużej, wzrost cen będzie proporcjonalny do wzrostu cen paliwa i osłabienia wartości złotego – zaznaczają eksperci

W chwili obecnej biura podróży nie wykonują jeszcze bardzo nerwowych ruchów. Jednak pierwsze reakcje na obecną sytuacje są już widoczne. Na przykład niektórzy zrezygnowali z gwarancji niezmiennej ceny. Inni z kolei zamierzają wprowadzić dodatkowe opłaty w związku z wahaniami kursów walut i trudnymi do przewidzenia zmianami kosztów operacyjnych. Wszyscy są zgodni, że z powodu wojny i sytuacji na Ukrainie, wyjazdy mogą być trudne pod względem finansowym.

 

Wakacje za granicą – Lista top 10 kierunków!

Ceny wycieczek już zaczynają rosnąć

Wzrost cen widzimy nawet teraz, choćby patrząc na dane Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Z najnowszego raportu wynika, że średnia cena wycieczki w biurach podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia wzrosła w ciągu tygodnia o 46 PLN. Co ciekawe – w skali roku ceny wzrosły zaś aż o 423 PLN. Z najnowszych danych wynika, że w ciągu tygodnia najmocniej wzrosły średnie ceny wyjazdów do Portugalii o 219 PLN). Najmocniej potaniały zaś wyjazdy do Maroka, na Majorkę i do Szarm el-Szejk.

Podsumowując, zdaniem ekspertów, by uniknąć jeszcze większych strat, warto jest rozważyć zakup wycieczki już teraz. Oczywiście wiąże się to z pewnym ryzykiem. Jednak z czasem zainteresowanie wyjazdami zacznie się odbudowywać, a niekorzystna sytuacja ekonomiczna może doprowadzić do jeszcze większych wahań dolara amerykańskiego. Konsekwencją będą kosztowne wyjazdu na wakacje.

 

opr. red.

zdjęcie główne: pixabay

Źródło: fly4free

 


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget