Portugalia przestaje honorować paszporty covidowe
Bałaganu koronawirusowego ciąg dalszy. Portugalia przestaje honorować paszporty covidowe. Jest to pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który zdecydował się na takie kroki. Po 1 grudnia wjazd do Portugalii będzie możliwy tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na koronawirusa.
Portugalia przestaje honorować paszporty covidowe przy przekraczaniu granicy
W związku z nasilającą się kolejną falą koronawirusa Portugalia postanowiła wprowadzić stan klęski żywiołowej. Decyzją rządu osoby przylatujące do kraju będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na Covid-19. Podobne zasady będą obowiązywać podczas przekraczania granicy drogą lądową i morską.
Z przekazanych informacji możemy dowiedzieć się, że złamanie tej zasady będzie kosztowne. Dla linii lotniczych będzie wiązało się to z karą w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera bez ważnego testu.
Testy muszą zostać wykonane w okresie 48 godzin przed udaniem się w podróż. Co ważne, testować będą musieli się zarówno turyści, jak i powracający do kraju obywatele Portugalii.
Wprowadzone od 1 grudnia przepisy sprawią, że Portugalia jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej nie będzie honorowała na swoich granicach certyfikatów covidowych. Niezadowolenia z zapowiedzianych obostrzeń nie kryją portugalscy przedsiębiorcy z branży turystycznej i gastronomii.
Paszport covidowy będzie nadal obowiązywał przy wejściu do restauracji, sal gimnastycznych oraz hoteli. Jednak do wejścia na teren barów, dyskotek, stadionów, a także szpitali i domów seniora dopuszczeni zostaną tylko ci, którzy posiadają aktualne negatywne testy na obecność SARS-CoV-2.
Podsumowując, sytuacja związana z ograniczeniami staje staje się coraz bardziej skomplikowana. Przede wszystkim widać, że decyzje niektórych państw są zaskakujące i nieprzewidywalne. Dlatego zawsze przed wyjazdem należy sprawdzić aktualne obostrzenia w kraju do którego jedziemy.
Jak zorganizować urlop w czasie pandemii Covid-19?
Autor: red.
Zdjęcie głównie: pixabay
Ikony społecznościowe