Podróżujecie tylko z kartą EKUZ? To może być wielki błąd
Wielu z was na wakacje w Europie zabiera tylko kartę EKUZ, mając przeświadczenie, że będzie wystarczająca w razie nieprzewidzianych wydarzeń. Owszem ten dokument, może pomóc wam zrefundować część wydatków związanych z opieką medyczną. Jednak w wielu przypadkach brak dodatkowego ubezpieczenia może doprowadzić do ogromnych kosztów i zniszczyć wymarzone wczasy. Sprawdź, w jakich przypadkach chroni Cię owa karta.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który teoretycznie pozwala obywatelom UE, korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie wspólnoty (i kilku innych krajów). Oczywiście jest to dokument, który zawsze warto mieć przy sobie podczas wakacji. Jednak nie zawsze daje, on ma gwarancję darmowego leczenia w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia.
Gdzie można korzystać z karty EKUZ?
Karta EKUZ obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w krajach EFTA, czyli w Liechtensteinie, Norwegii, Islandii, Szwajcarii. Dodatkowo można skorzystać z EKUZ karty na terytoriach zamorskich europejskich krajów, czyli np. na Martynice, Gujanie Francuskiej czy Gwadelupie.
Masz prawo tylko do leczenia na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz) – wyjaśnia NFZ.
Wczytując się uważnie w powyższą, oficjalną informację zauważycie, że karta działa NA ZASADACH danego kraju, a nie na zasadach polskiej opieki medycznej. I choć wszyscy narzekamy na polską służbę zdrowia, to może się okazać, że w wielu państwach jej zakres jest uboższy i konieczne będą duże dopłaty.
Znajdź oferty na tanie wakacje 2023
Wiecie, że na przykład we Francji będziecie musieli pokryć 20% kosztów pobytu w szpitalu. A w Szwajcarii musicie dopłacić jednorazowo 50% kosztów przyjazdu karetki? Ponadto konieczne jest opłacenie wizyty lekarza pierwszego kontaktu, czyli ponad 420 złotych. Z kolei w Belgii pomimo posiadania karty EKUZ, będziecie musieli dopłacić 40% kosztów leczenia w placówkach specjalistycznych i 2 euro za wypisanie recepty. Z dodatkowymi wydatkami będzie też wiązał się pobyt w szpitalu (43 euro za pierwszy dzień i 15 euro za każdy następny). W Niemczech, Portugalii, Finlandii itd. również czekają na was dodatkowe wydatki. Tak naprawdę w większości państw, konieczne jest dopłacenie do opieki medycznej i zazwyczaj nie są to małe kwoty.
Co ważne, karta EKUZ nigdy nie obejmuje transportu do kraju i pozwala korzystać tylko i wyłącznie z publicznej opieki zdrowotnej, która w części państw została dość mocno ograniczona.
Pociąg do Chorwacji z Polski – rozkład, ceny biletów, ważne informacje
Karta EKUZ nie działa w Anglii i wielu innych miejscach
Ponadto przypominamy, że karta EKUZ NIE DZIAŁA W WIELKIEJ BRYTANII. To oczywiście jest spowodowane Brexitem. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana również w Watykanie, San Marino i Monako.
Dlatego, nie reklamując to żadnej firmy, zawsze przed wyjazdem na wymarzone wakacje warto, jest zakupić dodatkowe ubezpieczenie. Zazwyczaj nie są to duże kwoty. Jednak często opłacenie takiej polisy może uratować wyjazd.
Autor: red.
zdjęcie główne: pixabay.com
Ikony społecznościowe