Nowe obostrzenia w Polsce i na świecie! Wydłużona kwarantanna po powrocie z zagranicy i zakaz lotów

29 listopada 2021

Dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział nowe obostrzenia. Wydany został zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich. Jednocześnie została wydłużona kwarantanna po powrocie z zagranicy. Ponadto wiele krajów zdecydowało się zamknąć całkowicie granice.

mężczyzna siedzi na lotnisku i patrzy na samolot

 

Wydłużona kwarantanna po powrocie z zagranicy. Rząd zdecydował się na nowe restrykcje

Polski rząd zdecydował się wprowadzić nowe restrykcje dla podróżnych. Dlatego dzisiaj minister Adam Niedzielski zwołał konferencję prasową. Podczas spotkania z dziennikarzami oświadczył, że od 1 do 17 grudnia wydany został zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich. Chodzi o państwa: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni.

Ponadto drugi element to zmiana zasad dla przyjeżdżających do Polski z krajów non-Schengen. Zostaje wydłużona kwarantanna po powrocie z zagranicy z 10 do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może nastąpić od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR.

Innymi słowy, wydłużona kwarantanna po powrocie z zagranicy dotyczyć będzie krajów spoza strefy Schengen. Co ważne przepis nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych.

Inne kraje zamykają granice

Od kilku dni widoczna jest nerwowość w decyzjach poszczególnych rządów. Przede wszystkim wraz ze wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa i szybkim rozprzestrzenianiem się nowego wariantu – omikron, kolejne kraje zaostrzają restrykcje. Jak już wspomniano, w Polsce jest to wydłużona kwarantanna po powrocie z niektórych krajów. Jednak niektóre państwa zdecydowały się wprowadzić bardziej restrykcyjne kroki tj. całkowity lockdown. Są też przypadki, gdzie podjęto decyzję o zamknięciu granic.

ludzie na statku w maseczkach

Japonia zamyka granice od wtorku

W reakcji na pojawiające się przypadki nowego wariantu koronawirusa Japonia zamyka granice kraju dla cudzoziemców. Nowe przepisy wchodzą w życie praktycznie natychmiast, bo już od wtorku. Informację przekazał premier Japonii Fumio Kishida.

– To środek ostrożności w celu uniknięcia w Japonii najgorszego scenariusza — tłumaczył Kishida. Dodał, że Japończycy powracający z kilku określonych przez rząd krajów będą musieli poddać się kwarantannie w wyznaczonych ośrodkach.

Ponadto premier wezwał obywateli do przestrzegania restrykcji i noszenia maseczek.

Izrael zamknął granice. Monitorują telefony

Izrael zamknął granice jako pierwszy. Zakaz wszedł w życie w niedzielę wieczorem i na razie ma potrwać 14 dni. Podobnie jak w przypadku Japonii nagłe wprowadzenie obostrzeń tłumaczy się pojawieniem omikronu.

Dlatego rząd zdecydował, że obywatele Izraela, powracający z zagranicy zobowiązani są do wykonania testu PCR. Ponadto będą musieli odbyć kwarantannę. Jak wskazano, zaszczepieni przejdą trzydniową kwarantannę. Z kolei niezaszczepieni będą w samoizolacji przez siedem dni, pod warunkiem, że wynik drugiego testu na koronawirusa będzie negatywny.

W piątek Izrael postanowił umieścić wszystkie kraje afrykańskie, z wyjątkiem części północnej kontynentu, na czerwonej liście państw, do których wyjazd Izraelczyków jest zabroniony bez specjalnego pozwolenia.

– korzystając między innymi z antyterrorystycznego monitoringu telefonów komórkowych – lokalizuje wszystkich, którzy przybyli z tych państw w ciągu ostatniego tygodnia, by „poinstruować ich, aby natychmiast udali się na kwarantannę” – przekazał Israel Logistics Service.

Maroko zawiesza połączenia lotnicze

W Polsce jest wydłużona kwarantanna po powrocie z zagranicy. Natomiast władze Maroka ogłosiły wczoraj, że od poniedziałku zawieszają wszystkie połączenia lotnicze na okres minimum 14 dni. Powodem jest nowa mutacja koronawirusa.

W tej sprawie krótki komunikat wydał marokański resort spraw zagranicznych. W przekazanej informacji czytamy, że decyzja została podjęta, by „zachować osiągnięcia Maroka w walce przeciwko pandemii oraz by chronić zdrowie swoich obywateli”.

Ponadto władze Maroka oświadczyły, że 14-dniowy okres zamknięcia może zostać przedłużony. Wszystko zależy od tempa rozprzestrzeniania się omikronu. Innymi słowy, zakaz lotów ma wejść w życie w poniedziałek o godz. 23.59 polskiego czasu.

Podsumowując Maroko, tak jak Izrael, było w okresie pandemii, jednym z najdłużej zamkniętych krajów dla przybyszów z zewnątrz. Ponadto, jak podkreśla agencja AP, kraj ten ma jeden z wyższych współczynników zaszczepienia w Afryce – w pełni zaszczepionych jest na 2/3 populacji tego kraju.

Przeczytaj także: Portugalia przestaje honorować paszporty covidowe

Zakaz lotów z Afryki

Ponadto coraz więcej krajów zakazuje przylotów z krajów południa Afryki, gdzie zgłoszono pierwszy przypadek nowego wariantu koronawirusa. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do pozostawienia granic otwartych, wskazując, że ich zamykanie ma ograniczoną skuteczność.

W oświadczeniu WHO opowiedziała się za solidarnością z krajami afrykańskimi. Zauważyła, że ograniczenia w podróżowaniu mogą odgrywać nieznaczną rolę w zmniejszeniu rozprzestrzeniania się COVID-19, ale stanowią „duże obciążenie dla codziennego życia i źródeł utrzymania”.

 

 

autor: red.

zdjęcie główne: pixabay


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget