Narty w Polsce – Ranking najlepszych ośrodków narciarskich 2023/2024
Infrastruktura narciarska w Polsce cały czas się rozwija. Z każdym sezonem pojawiają się nowe punkty na narciarskiej mapie Polski, a te już istniejące nieustannie się modernizują. Dzięki temu wybór wśród ośrodków narciarskich jest naprawdę spory. Niezależnie od tego, czy planujesz swój pierwszy wyjazd, czy masz już za sobą kilka sezonów na stoku, warto przyjrzeć się dokładnie ofertom poszczególnych ośrodków i wybrać najlepsze miejsce na ferie zimowe lub urlop na nartach. Narty w Polsce, gdzie pojechać? Przedstawiamy ranking 5 najlepszych ośrodków narciarskich 2023/2024 w naszym kraju.
Sprawdź okazje z z biurem podróży
Kotelnica Białczańska, Białka Tatrzańska – największy ośrodek narciarski na Podhalu
Gdzie na narty w Polsce? Kotelnica Białczańska to największy ośrodek narciarski na Podhalu. Na tej stacji narciarskiej szczególnie zauważalna jest nowoczesna infrastruktura. Ośrodek Kotelnica jest lubiany zarówno przez początkujących jak i doświadczonych narciarzy. Miłośnicy sportów zimowych doceniają zróżnicowanie długości i stopnia trudności tras. Na uwagę zasługują również przemyślane rozwiązania ułatwiające korzystanie ze stoków. Wygodną propozycją są bezpłatne skibusy, które dowożą narciarzy z pobliskich miejscowości.
W Białce Tatrzańskiej do dyspozycji narciarzy jest 25 tras o różnym stopniu trudności. Swoje miejsce znajdą tam osoby zaczynające przygodę ze sportami zimowymi jak i doświadczeni narciarze. Na terenie ośrodka Kotelnica Białczańska są trasy zielone – bardzo łatwe, trasy niebieskie – łatwe oraz trasy czerwone – trudne. Najdłuższa z tras narciarskich w Białce liczy 1900 m i ma kolor niebieski. Łącznie do dyspozycji gości jest około 15 kilometrów przygotowanych stoków. Kotelnica oferuje także 5 dobrze naśnieżonych tras dla narciarzy biegowych.
Na terenie ośrodka znajduje się 9 nowoczesnych kolejek krzesełkowych i 12 mniejszych wyciągów. Dzięki oświetleniu uprawianie sportów zimowych możliwe jest do godzin wieczornych.
Białka Tatrzańska posiada rozbudowaną bazę noclegową. W ofercie są zarówno nowoczesne hotele, pensjonaty jak i kwatery prywatne. Większość obiektów oferuje możliwość wykupienia wyżywienia. Pomimo tego, że baza noclegowa jest dość obszerna, nie warto czekać z rezerwacją do samego końca. W szczycie sezonu narciarskiego znalezienie dobrej kwatery nie jest łatwe. Sprawdź już teraz najlepsze oferty noclegów.
Skipassy w Białce Tatrzańskiej funkcjonuje w ramach Karnetu Tatry SuperSki. Umożliwia on zjazdy nie tylko na Kotelnicy, Bani i Kaniówce. Korzystając z karnetu, będziecie mogli pojeździć na bardziej odległych stokach po polskiej i słowackiej stronie Tatr. Polscy narciarze do dyspozycji mają stacje narciarskie w Litwince, Kozińcu – Czarnej Górze, w Jurgowie, w słowackiej Bachledovej i na szczawnickiej Palenicy. Sprawdź aktualny cennik.
Szkółki narciarskie w Białce Tatrzańskiej: Jak w większości nowoczesnych ośrodków narciarskich w Polsce i za granicą klienci mogą skorzystać ze szkółek narciarskich. Przy ośrodku funkcjonuje ich kilka.
Zieleniec Ski Arena — szusuj w Górach Orlickich. Czołowe miejsce w rankingu tras
Zieleniec Ski Arena to ośrodek narciarski znajdujący się w Dusznikach Zdrój, w Górach Orlickich. Jest to największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej i jeden z najlepiej rozwiniętych w Polsce. Stacja narciarska położona wśród szczytów gór. Z racji specyficznego mikroklimatu ośrodek porównywany jest przez niektórych do alpejskiego. Zieleniec to jedno z najciekawszych miejsc na narciarskiej mapie Polski. Do Zieleńca narciarzy przyciągają świetne warunki, nowoczesne wyciągi i gwarantowany śnieg, który pozwala szusować nawet przez 140-150 dni w roku.
Gdzie pojechać na narty w Polsce? Zieleniec Ski Arena dysponuje 34 trasami zjazdowymi o łącznej długości 23 km. Do dyspozycji są trasy dla początkujących oraz doświadczonych miłośników białego szaleństwa, z czarną trasą włącznie. Najdłuższy zjazd to prawie 3 km. Narciarze biegowi w Zieleńcu mają do dyspozycji bardzo dobrze zorganizowane trasy. Zieleniec zapewnia również oświetlenie stoków do późnych godzin wieczornych.
Ośrodek dysponuje 29 wyciągami, w tym 1 wyciągiem gondolowym i nowoczesnymi wyciągami kanapowymi. Zieleniec to również bogate zaplecze gastronomiczne i noclegowe. Na terenie ośrodka znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu i szkółki narciarskie. Wyciągi działają na wspólnym karnecie Ski Pass Zieleniec.
Baza noclegowa w Zieleńcu: Wokół ośrodka znajduje się sporo miejsc noclegowych. W ofercie są pensjonaty z wyżywieniem, apartamenty oraz hotele o podwyższonym standardzie. Sprawdź najlepsze oferty
Ceny Skipassów: Karnet można kupić zarówno na miejscu jak i przez internet. Kupując karnet w przedsprzedaży, możesz zyskać nawet 25% zniżki!
Szkółki narciarskie w Zieleńcu: Zazwyczaj do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest około 10 otwartych szkółek narciarskich. W szczycie sezonu najlepiej jest wcześniej zarezerwować termin. W okolicy znajdują się również liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.
Czarna Góra Resort – Top ośrodków narciarskich w Polsce
Dokąd warto wygrać się na narty w Polsce? Czarna Góra Resort to bardzo nowoczesny ośrodek położony na Dolnym Śląsku w Masywie Śnieżka. Turyści przyjeżdżają tu chętnie zimą kiedy panują doskonałe warunki do jazdy na nartach, ale też latem. Okolica oferuje wiele atrakcji jak, chociażby najdłuższy w kraju Park Linowy. W 2015 roku ośrodek otrzymał prestiżowe wyróżnienie World Ski Awards. Zimą ośrodki narciarskie stają się rajem dla narciarzy i snowboardzistów. Na pewno jest to jedna z lepszych stacji narciarskich w Polsce.
Czarna Góra Resort to 6 tras o zróżnicowanej trudności i 2 pola narciarskie. Łącznie do dyspozycji dzieci i dorosłych jest około 10 km wspaniale przygotowanych stoków. Na trasy zjazdowe dostać się można 3 kolejkami linowymi i 7 wyciągami talerzykowymi. Ponadto każdym sezonie przygotowane są także 4 wyciągi taśmowe „Baby lift” dla dzieci. Od kilku lat funkcjonuje również 6-osobowa podgrzewana kolejka.
Noclegi Czarna Góra: Wokół ośrodka nie brakuje miejsc noclegowych. W ofercie są kwatery prywatne, pensjonaty oraz luksusowe hotele z ofertą SPA i gabinetami masażu. Sprawdź promocyjne oferty.
Skipassy – sprawdź cennik i promocje stacji narciarskiej tutaj…
Szkółki narciarskie: przy ośrodku znajduje się szkółka narciarska z wykwalifikowanymi instruktorami. Znajdziecie tam również kilka wypożyczalni sprzętu narciarskiego.
Szczyrk ośrodek narciarski — gdzie na narty w Polsce?
Od lat ośrodek narciarski w Szczyrku cieszy się ogromną popularnością. Jedną z zalet Szczyrku jest położenie geograficzne i relatywnie bliska odległość od centralnej Polski. To sprawia, że jest on ciekawym wyborem na krótki wypad na narty. W ostatnich latach mocno poprawiono infrastrukturę, która przez pewien czas kulała. Zmodernizowano wyciągi, trasy połączono jednym karnetem, zainwestowano w restauracje i parkingi. Turyści na stoki mogą być dowożeni darmowymi skibusami. To wszystko sprawia, że miłośnicy białego szaleństwa każdego roku wracają do tego kurortu na ferie z rodziną.
W Szczyrku narciarze i snowboardziści mogą korzystać z ponad 30 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Zjazdy wytyczono na malowniczych stokach gór wokół miasteczka. Łączna długość tras narciarskich w Szczyrku sięga 40 km. Część tras posiada dodatkowo oświetlenie, pozwalające szusować również po zmroku.
Skipassy w Szczyrku: Od kilku sezonów można korzystać ze wspólnych karnetów dla wszystkich ośrodków narciarskich. Opcja pozwala sporo zaoszczędzić i nie nudzić się na stokach. By, skorzystać z najlepszej ceny warto kupić skipass online – Zobacz cennik. Bez wątpienia Szczyrk to jedno z najlepszych miejsc na narty w Polsce dla dzieci i dorosłych.
Baza noclegowa w Szczyrku: W całym miasteczku dostępne są kwatery prywatne, wille, hotele i pensjonaty przystosowane do przyjęcia narciarzy. Część ośrodków oferuje dodatkowe atrakcje takie jak pakiety SPA. Zobacz najlepsze okazje na tani urlop w Szczyrku.
Szkółki narciarskie w Szczyrku: Praktycznie przy każdym stoku znajdują się szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu. Przy Szczyrk Mountain Resort działa Baby Room — pokój, w którym dzieci mogą odpocząć, ogrzać się i napić ciepłej herbaty.
Kasprowy Wierch – dokąd na narty w alpejskich warunkach?
W zestawieniu nie mogło zabraknąć Zakopanego i Kasprowego Wierchu. Chociaż tras jest niewiele, a wyciągi nie są zbyt nowoczesne, ośrodek wynagradza wszystko wyjątkowym, wysokogórskim klimatem. To jedyna góra w Polsce, na której warunki narciarskie trochę przypominają Alpy. Dodatkowo dzięki dużej wysokości, sezon narciarski na Kasprowym Wierchu może trwać aż na wiosny. Atutem jest też bliskość innych ośrodków narciarskich w okolicy Zakopanego takich jak Polana Szymoszkowa, Gubałówka czy Harenda. Łącznie w okolicy znajdziecie blisko 20 kilometrów tras.
Zobacz najciekawsze oferty na urlop w Polsce lub za granicą.
Na Kasprowym Wierchu dostaniemy się kolejką linową. Oprócz tego do dyspozycji miłośników sportów zimowych pozostaje 4-osobowy wyciąg krzesełkowy i stary wyciąg z drewnianymi, dwuosobowymi krzesełkami. Bez wątpienia jest to stok polecany dla doświadczonych narciarzy. Dwie dostępne trasy rozpoczynają się na wysokości ponad 2 tysięcy m n.p.m. i przy dobrych warunkach określane są jako trudne, a przy złych (np. oblodzeniu) – jako bardzo trudne. Wszystkie trasy oferują spektakularne widoki. Niestety tylko czasami i tylko częściowo są wyrównywane ratrakiem.
Skipass na Kasprowy Wierch – sprawdź
Gdzie wybrać się na narty w Polsce – porady
Pamiętaj, aby przed wyjazdem na narty w Polsce sprawdzić pogodę oraz warunki na stoku. Niemal wszystkie ośrodki oferują możliwość korzystania z kamerek na żywo. Dzięki nim możesz zobaczyć, jakie są aktualnie warunki oraz ilość narciarzy. Pamiętaj zabrać gogle, kask oraz bieliznę termiczną. Nie zapomnijmy także o ważnej sprawie, która zapewni spokojny urlop, czyli o ubezpieczeniu narciarskim. Nawet najbardziej wprawieni narciarze miewają wypadki. Dzięki ubezpieczeniu pokrycie kosztów związanych z przetransportowaniem poszkodowanego narciarza ze stoku czy rehabilitacją zajmie się ubezpieczyciel.
Ceny polis narciarskich możemy sprawdzić i porównać na stronie internetowej polisaturystyczna.pl i zakupić przez internet. Ceny zaczynają się już od 3 złotych dziennie, więc jest to jeden z najmniejszych kosztów, jaki musi ponieść narciarz wybierający się na zimowy wypoczynek.
przeczytaj także: Gdzie na tanie wakacje? – Lista top 10 kierunków!
autor: red
fot. stacje narciarskie, pixabay.com
Ikony społecznościowe