Mniej znane Zakopane. Mało popularne atrakcje stolicy polskich Tatr!

20 sierpnia 2024

Zakopanego nie trzeba nikomu przedstawiać – to zdecydowanie najbardziej znana i co za tym idzie, także najczęściej odwiedzana górska miejscowość w naszym kraju. Mogłoby się więc wydawać, że o tym miejscu wiemy już wszystko i nic nas nie zaskoczy. Nic bardziej mylnego! Zakopane to bowiem nie tylko zatłoczone Krupówki, oblegany szlak nad Morskie Oko i najsłynniejsze tatrzańskie doliny Kościeliska i Chochołowska. Miasto to kryje w sobie o wiele więcej atrakcji i ciekawych miejsc, z których wiele pozostaje zupełnie nieznana turystom.

Kopieniec_zdjecie_glowne

Zakopane okiem turysty. W czym tkwi fenomen tego miejsca?

Zakopane to miejsce, które jest tłumnie odwiedzane przez turystów przez cały rok. Nazywane „zimową stolicą Polski”, przyciąga do siebie miłośników sportów zimowych. W cieplejsze miesiące staje się natomiast doskonałą bazą wypadową w góry, za co kochają je miłośnicy długich spacerów, tatrzańskich krajobrazów i niesamowitych widoków, których próżno szukać gdziekolwiek indziej. W okolicach Zakopanego funkcjonuje rozbudowana sieć szlaków turystycznych, które prowadzą m. in. do słynnych dolin Chochołowskiej i Kościeliskiej, nad Morskie Oko, na Czerwone Wierchy, a także na Rysy i Orlą Perć.

To także miejsce, w którym panuje niesamowity, unikalny klimat. Spacerując po Krupówkach lub wybierając na miejsce swojego zakwaterowania w miejscowości Zakopane noclegi w lokalnych pensjonatach, willach, agroturystykach, a nawet hotelach, można osłuchać się z charakterystyczną gwarą góralską, a także obcować z charakterystycznym stylem bycia rodowitych mieszkańców Podhala.

Wizyta w tym miejscu to także doskonała okazja, aby skosztować tradycyjnych oscypków, serów, miodów i innych produktów wytwarzanych na Podhalu, które jak wiadomo, najlepiej smakują na miejscu! Odwiedzając Zakopane, nie jesteśmy przy tym skazani na obcowanie z tłumami innych turystów. W okolicy nie brakuje bowiem mniej znanych i co za tym idzie, zdecydowanie rzadziej uczęszczanych przez przyjezdnych atrakcji. Oto one!

Dolina Olczyska

Toporowa Cyrhla. Wizyta w najwyżej położonej części miasta

Zakopane to nie tylko centrum miasta, które jest najczęściej odwiedzane przez turystów, ale także dzielnice położone na obrzeżach. Jedną z nich jest Toporowa Cyrhla – najwyżej położona część miasta i zaciszne miejsce, w którym z reguły trudno natknąć się na tłumy turystów. Toporowa Cyrhla przed laty słynęła z rozległych krokusowych pól, z których do dziś przetrwały jedynie ich niewielkie fragmenty. Może za to poszczycić się dogodnym położeniem oraz fantastycznymi widokami na Giewont, Kasprowy Wierch i Tatry Wysokie.

Z Toporowej Cyrhli można wybrać się także na dłuższy spacer po okolicy. Na jej terenie swój początek ma szlak zielony prowadzący przez Wielki Kopieniec i Dolinę Olczyską do Jaszczurówki, oraz szlak czerwony na Rusinową Polanę. To piękne, spokojne i klimatyczne miejsce na mapie Zakopanego, które warto odwiedzić!

Dolina Lejowa

Mniej znane tatrzańskie doliny w okolicach Zakopanego

Z Zakopanego można w szybki i łatwy sposób dostać się nie tylko do Doliny Chochołowskiej czy Kościeliskiej, ale także odwiedzić mniej uczęszczane doliny. Jedną z nich jest Dolina Olczyska, do której można dostać się szlakiem z Toporowej Cyrhli. Wejście na jej teren znajduje się w Jaszczurówce, a uroku dodaje malowniczo płynący jej dnem potok. Ze znajdującej się na jej terenie polany można wyruszyć na Kopieniec – jeden z tatrzańskich szczytów w okolicach Zakopanego.

Inną tatrzańską doliną, którą można odwiedzić, jest Dolina Lejowa. Znajduje się ona między Doliną Kościeliską a Chochołowską, lecz jest zdecydowanie mniej uczęszczana przez turystów. To duży błąd, gdyż prezentuje się równie ciekawie, co jej słynne sąsiadki. To piękna, licząca sobie ok. 4,5 km długości dolinka, na terenie której znajduje się wapienna skała o nazwie Między Ściany, a także szczyt Kominiarski Wierch. Przy odrobinie szczęścia, na polankach można napotkać swobodnie wypasające się owce – jeden z charakterystycznych elementów krajobrazu Podhala.

Zabytkowe oblicze Zakopanego i coś dla smakoszy

Na mało znane miejsca można natknąć się także w samym sercu miasta. Na najstarszej ulicy Zakopanego, ul. Kościeliskiej, można podziwiać zabytkowe, wykonane z drewna chałupy. Stanowią one własność znanych góralskich rodów. W willi Atma mieści się muzeum Karola Szymanowskiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów Młodej Polski. Willa Koliba to z kolei pierwszy dom w mieście wybudowany w stylu zakopiańskim i doskonały przykład charakterystycznej dla Zakopanego architektury.

zakopane-muzeum-oscypka

Smakosze coś dla siebie znajdą natomiast na szlaku oscypkowym. Zakopane to bowiem nie tylko stolica polskich Tatr, ale także królestwo oscypka! To właśnie temu lokalnemu przysmakowi dedykowany jest szlak turystyczny, na którym znajduje się 50 obiektów związanych z produkcją najsłynniejszego podhalańskiego sera. Certyfikowane bacówki znajdują się m. in. w Kuźnicach, na Kalatówkach, w Dolinie Chochołowskiej, w Bustryku i w Nowym Targu. W samym Zakopanem warto natomiast odwiedzić Muzeum Oscypka.

fot:  AdobeExpress/Nocowanie.pl


Kontakt

KAKAMANI Katarzyna Gołębiowska Dziankówek 34, 87-840 Lubień Kujawski NIP: 8882969025 REGON: 527448540

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00

Dzięki własnemu doświadczeniu tworzymy dla Was ciekawe oferty na zagraniczne wczasy. Dlatego wybierając z naszej strony tanim kosztem all inclusive, last minute czy hotele, masz gwarancję najwyższej jakości. Dzięki współpracy z popularnymi operatorami twój wyjazd będzie udany i bezpieczny.

Ponadto nasza strona z noclegami pomoże ci wybrać apartamenty i domki letniskowe nad morzem tanio. Z kolei oferta kwater prywatnych w górach będzie idealna na ferie zimowe z rodziną lub letni wypoczynek w Zakopanem.

U nas kontaktujesz się prosto z gospodarzami obiektów noclegowych w Polsce lub Polakami oferującymi sprawdzone kwatery za granicą. Bez pośredników i dodatkowych kosztów. 

Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget