Lockdown dla niezaszczepionych w Austrii. Niemcy i Izrael też zaostrzają przepisy

15 listopada 2021

Austriacki rząd zatwierdził przepisy wprowadzające lockdown dla niezaszczepionych. Jak szacują austriackie media, może on dotknąć nawet 2 milionów osób. Niemcy i Izrael też zaostrzają przepisy.

snowboarding-Austria-wprowadza-lockdown-dla-niezaszczepionych

 

Lockdown dla niezaszczepionych osób w Austrii

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg ogłosił w niedzielę lockdown dla wszystkich niezaszczepionych osób. Zakaz wychodzenia z domów dotyczy wszystkich powyżej 12 roku życia. Obostrzenia weszły w życie dziś o północy na terenie całego kraju.

Przepisy dotyczą osób, które nie zostały zaszczepione ani nie są rekonwalescentami – wyjaśnił minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. Wymagane będzie posiadanie ważnego świadectwo szczepienia lub zaświadczenia o przebytej infekcji koronawirusem w ciągu ostatnich 180 dni.

Wyjątkiem będzie możliwość wyjścia z domu do lekarza lub do punktów szczepień. Mieszkańcy będą mogli też chodzić do szkół, na uniwersytety, a także do kościołów. Władze przyznają, że lockdown w Austrii będzie drastyczny. Jednocześnie zapewniają, że wraz ze zmianą sytuacji epidemiologicznej, będzie można modyfikować wprowadzone ograniczenia. Możliwe jest zarówno zaostrzenia przepisów, jak i lokalne luzowanie obostrzeń.

pociąg, ludzie na peronie w maseczkach

Nawet 2 miliony osób zostanie dotkniętych obostrzeniami

Jak podają austriackie media, każda osoba dotknięta lockdownem będzie mogła być poddana kontroli przez policję. Agencja APA szacuje, że wprowadzone przepisy „dotkną około dwóch milionów osób”. Rozporządzenie obowiązywać ma wstępnie do 24 listopada, z możliwością przedłużenia.

Władze zwracają uwagę, że rozporządzenie nie dotknie szkół i dzieci poniżej 12. roku życia. Aktualny pozostanie nakaz wykonywania w szkołach testów trzy razy w tygodniu oraz noszenia masek w szkołach średnich.

Co lockdown w Austrii oznacza dla narciarzy?

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami, przedstawiciele Izby Gospodarczej (WKOe) zaapelowali o zwiększenie dotacji dla przedsiębiorców, szczególnie dla najbardziej dotkniętych sektorów. Obostrzenia z pewnością negatywnie wpłyną na sektor turystyczny oraz handel. Lockdown dla niezaszczepionych w Austrii oznacza mniejsze zainteresowanie wyjazdami na narty do tego kraju. To z kolei może przełożyć się na spadek cen w największych kurortach. Z pewnością część narciarzy, którzy posiadają odpowiednia certyfikaty, będzie chciało na tym skorzystać.

Niemcy i Izrael też zaostrzają przepisy

Od poniedziałku, w związku ze znacznie zwiększającą się ilością zachorowań w Berlinie, dostęp do restauracji, kin i teatrów będzie wówczas możliwy tylko dla osób z grupy 2G – zaszczepionych i ozdrowieńców. Nie będą już brane pod uwagę testy. Zasada 2G będzie dotyczyć wszystkich dorosłych. Wyjątkiem będą osoby poniżej 18 roku życia i te, które nie mogą być zaszczepione np. z uwagi na stan zdrowia.

– te grupy będą potrzebowały codziennego negatywnego wyniku testu wszędzie tam, gdzie obowiązuje zasada2G. Tylko pod takim warunkiem otrzymają dostęp do tych miejsc — wyjaśnia „Tagesspiegel”.

Z kolei Izrael zapowiada powrót do klasyfikowania krajów jako „czerwone” – zakaz podróżowania. Według izraelskich mediów na liście z zakazem podróżowania znajdzie się Austria, Polska, Bułgaria, Ukraina, Rumunia, Belgia oraz Holandia.

Innym rozważanym scenariuszem jest wprowadzenie wymogu wykonania dodatkowych testów na obecność koronawirusa, który objąłby wszystkich turystów wjeżdżających do Izraela, łącznie z tymi, którzy przyjęli już trzecią dawkę szczepionki.

Decyzje mają zostać podjęte w najbliższym czasie.

autor. red.

zdjęcie główne: pixabay


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget