Hotele tracą klientów przez koronawirusa. Mniej rezerwacji na grudzień i styczeń
Przez pandemie koronawirusa liczba rezerwacji w hotelach znacznie zmalała. W grudniu 3/4 obiektów ma zajętych mniej niż 30 procent miejsc. W styczniu wolnych miejsc jest jeszcze więcej — podała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Jest to związane głównie z rozwojem pandemii.
Październik był udany dla hotelarzy
Z danych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego wynika, że październik był udanym miesiącem dla branży hotelarskiej. Ponad połowa obiektów miała obłożenie między 40 a 70 procent. Z kolei, w co czwartym z nich frekwencja przekroczyła 70 procent.
W dalszej części raportu możemy przeczytać, że w lokalizacjach poza miastami frekwencję powyżej 70 proc. odnotowało 27 proc. obiektów (hotele miejskie 21 proc.). Jednak w zakresie obłożenia pomiędzy 40 a 70 proc. lepiej wypadły hotele miejskie z udziałem 56 proc. (pozamiejskie odpowiednio 48 proc.) – podała Izba.
Hotele tracą klientów. Powodem koronawirus
Obecnie jednak liczba gości w hotelach zaczęła znacznie spadać. Mniej jest też rezerwacji na grudzień i styczeń. W listopadzie już tylko 29 procent hoteli notuje obłożenie powyżej 40 procent, w tym 19 proc. obiektów deklaruje stan rezerwacji powyżej 50 proc. Z kolei 3/4 hoteli ma na grudzień nie więcej niż 30 procent rezerwacji, w styczniu taki wynik notuje 82 proc. obiektów. Wato zwrócić uwagę, że jest to znacząca różnica w stosunku do lat ubiegłych. Zazwyczaj w okresie świąt i ferii frekwencja w miejscowościach turystycznych była niemalże 100-procentowa.
Widoczny jest dalszy spadek udziału gości wypoczynkowych i krótkie okienko rezerwacyjne, dodatkowo skracające się w efekcie wzrostu dziennej liczby zakażeń w ostatnich tygodniach – wskazał sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński.
Podane dane pochodzą z ankiety online, która została przeprowadzona w dniach 4-10 listopada. W badaniu wzięło udział 165 obiektów ze wszystkich województw. Znalazły się wśród nich zarówno hotele miejskie, jak i te położone poza dużymi skupiskami ludzi. Dominującymi formami biznesu hotelowego wśród ankietowanych obiektów są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Przeczytaj także: Jak zorganizować urlop w czasie pandemii Covid-19?
Opr. red.
Źródło PAP
Zdjęcie główne: pixabay
Ikony społecznościowe