Hiszpania

Hiszpania to kraj różnorodności, gdzie warto nie tylko odpoczywać na plaży, ale także podróżować i zbierać nowe doświadczenia. W Andaluzji miesza się Europa z Afryką. Jest to miejsce, gdzie króluje flamenco, pogoda jest niemal gwarantowana, a plaże są złociste. W Barcelonie na każdym kroku spotkacie wyjątkową twórczość Gaudiego i poczujecie klimat jednej ze stolic piłki nożnej. Madryt to majestatyczna stolica i miasto tętniące życiem. W Kraju Basków doświadczycie bogactwa krajobrazów oraz spotkacie ludzi o wyjątkowej historii, a na plażach Costa Brava i Costa del Sol zaznacie błogiego odpoczynku. Dlatego mamy dla was sporo informacji praktycznych o Hiszpanii

Hiszpania all inclusive już od 1299 złpaella-food

 

Informacje ogólne

  1. strefa czasowa: GMT + 1
  1. Stolica: Madryt
  1. Liczba Ludności: 46,72 mln
  1. Powierzchnia: 505 990 km2
  1. Język: hiszpański
  1. Waluta w Hiszpanii: Euro – 1 EUR to 100 centów.

 

Położenie geograficzne

Hiszpania jest jednym z największych państw Europy. Kraj ten leży na Półwyspie Iberyjskim oraz posiada dwa archipelagi – Wyspy Kanaryjskie na Atlantyku oraz Baleary na Morzu Śródziemnym. Hiszpania graniczy z Portugalią, Gibraltarem, Marokiem, Francją i Andorą. W kraju dominuje górzysta i wyżynna rzeźba terenu. Ukształtowanie linii brzegowej sprzyja turystyce. Po południowej i wschodniej stronie plaże w większości są piaszczyste, na północy występuje wybrzeże riasowe, a na Balearach przeważają klify.

W Hiszpanii rozciąga się kilka pasm górskich. Wśród nich Pireneje, Góry Kastylijskie czy Góry Betyckie. Najwyższy szczyt w obszarze Hiszpanii kontynentalnej nosi nazwę Mulhacen i ma wysokość 3478 m n.p.m.

spain-promenada

andalusia-lodka

Klimat w Hiszpanii informacje praktyczne

Hiszpania jest jednym z najcieplejszych krajów w Europie. Jej największy obszar leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się upalnymi i suchymi latami oraz łagodnymi i deszczowymi, ale krótkimi zimami.

Najcieplejsze miesiące w Hiszpanii, to okres od maja do końca września. Wtedy temperatura w dzień raczej nie spada poniżej 23°C. W szczycie sezonu, czyli od czerwca do końca sierpnia regułą są temperatury powyżej 30°C. Deszcz najczęściej pada w okresie między grudniem a lutym, a temperatura rzadko kiedy spada poniżej 6-10°C w dzień. Podróżując do Andaluzji w miesiącach zimowych trzeba być przygotowanym na dość chłodne noce.

Sprawdź co zabrać na wakacje z dzieckiem 

beach-plaza-palmy

Kiedy jechać do Hiszpanii?

Do Hiszpanii kontynentalnej najlepiej jechać w okresie od maja do końca września. Szczyt sezonu przypada na lipiec i sierpień. Najlepsze miesiące na wycieczki objazdowe w Hiszpanii to marzec, kwiecień, maj i październik.

buildings-barcelona

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

Od obywateli Polski, jadący do Hiszpanii, powinni mieć ważny dowód osobisty lub paszport. Nie jest wymagana wiza.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Hiszpanii nie ma obowiązkowych szczepień ochronnych. Warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i polio oraz żółtaczce pokarmowej. Zobacz aktualne ograniczenia wjazdowe z powodu koronawirusa. oraz  o podróżach w czasie pandemii koronawirusa.

 

Najlepsze oferty wakacji last minute znajdziesz tutaj 

spain-samochod-na-ulicy

autor: red.

fot. pixabay