Grecja ceny 2024 – Sprawdź czy jest drogo, czy tanio

4 stycznia 2024

Chcecie wiedzieć, jakie są ceny w Grecji? Ile kosztuje obiad w restauracji? Czy jest tanio, czy drogo? Pomożemy wam odpowiedzieć na te pytania. Ten wspaniały kraj od lat stanowi popularny kierunek wśród turystów. W ostatnich latach koszty w wielu kategoriach wzrosły, dlatego warto odpowiednio przygotować budżet na wyjazd. W tym artykule przyjrzymy się cenom w Grecji na 2024 rok. Podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, aby nie przepłacić podczas podróży.

 

Zobaczcie okazje super last minute

 

ceny-grecja-2024

 

Waluta i płatności w podróży

W Grecji obowiązuje waluta euro (EUR, €). Bez problemu możecie na miejscu płacić kartą lub gotówką. Dobrym rozwiązaniem są usługi typu Revolut. Wówczas koszty przewalutowania z PLN są bardzo korzystne, a transakcje bezpieczne.

Czy w Grecji jest drogo?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od punktu odniesienia. Na pewno wciąż jest tam trochę drożej niż w Polsce. Choć trzeba przyznać, że od wielu lat skutecznie gonimy południe Europu. Ceny noclegów w popularnych polskich miejscowościach potrafią przebijać już te greckie. Z drugiej jednak strony ceny w sklepach, restauracjach i na stacjach benzynowych są trochę wyższe w Helladzie.

koszty-życia-w-grecji

 

Ile kosztują wakacje w Grecji – ceny 2024?

Koszt wycieczki do Grecji zależy od wielu czynników. Przede wszystkim pod uwagę musicie brać okres, w którym zamierzacie wybrać się w podróż. Na pewno więcej zapłacicie w szczycie sezonu niż np. za wczasy we wrześniu last minute.

Dodatkowo znaczenie ma forma wyjazdu. Z reguły wakacje all inclusive w Grecji będą droższe niż wyjazd na własną rękę. Jednak w tym przypadku należy wziąć pod uwagę koszty życia na greckich wyspach. Te czasami mogą być dość znaczące. To w połączeniu ze stawkami hoteli w Grecji może w niektórych przypadkach wyjść mniej korzystnie niż fajne last minute all inclusive. Dobrym pomysłem na lasta może okazać się hotel Sunrise na Rodos. Jest to bardzo dobrze oceniany obiekt. Jednocześnie z reguły oferty są akceptowalne.

Uśredniając, za wczasy all inclusive w Grecji zapłacicie średnio od 2500 PLN. Górna granica to nawet 6000 PLN za osobę w najlepszych hotelach. Podróże na własną rękę mogą być tańsze. Szczególnie gdy uda się wam wyszukać tanie loty z Polski.

hotele-all-inclusive-w-grecji-koszty

 

Ile kosztuje obiad w Grecji? Ceny w restauracjach

Jakie są ceny w greckich restauracjach? Na pewno zależą one od miasta oraz lokalizacji. Restauracje w najbardziej turystycznych miejscówkach mogą być nawet dwukrotnie droższe. Taniej będzie poza utartym szlakiem. Ogólnie ceny żywności na wyspach będą wyższe niż na kontynencie. Ceny w restauracjach w Grecji są mocno zróżnicowane.

Za obiad w restauracji w Grecji kontynentalnej (samo danie główne) zapłacimy od 10,00 € do nawet 25,00 €. Za piwo lub inny napój bezalkoholowy dopłacimy kolejne 2,00 € do 6,00 €. Dania z owoców morza są z trochę droższe niż dania mięsne. Najtańsze będą talerzowe odmiany souvlaki.

 

Przeczytaj też: Wyspy Kanaryjskie ceny 2024

 

Greckie wyspy – inna rzeczywistość

Powyższe ceny dotyczą miejsc w Grecji kontynentalnej lub lokalnych tawern na większych wyspach. Trochę inaczej sytuacja wygląda na mniejszych wyspach, które są nastawione wyłącznie na turystów (jak Hydra czy Mykonos). Tam dania z owoców morza mogą kosztować pomiędzy 20,00 € a 30,00 €. Aktualne ceny na wyspach w Grecji na pewno będą wyższe niż na kontynencie. Jednak pamiętajcie, że jedzenie w Grecji jest pyszne, a produkty spożywcze świeże. Szczególnie te pochodzące od lokalnych dostawców.

koszty-w-restauracjach-na-wyspie-rodos

 

Koszty ulicznego jedzenia

W Grecji najpopularniejszym daniem na szybko są souvlaki. Jest to mięso, podawane z frytkami oraz warzywami w chlebie pita. Powinniście bez problemu znaleźć odpowiednio duże porcje w kwocie od 3,60 € do około 6,00 €. Korzystanie z takich miejsc może obniżyć koszty życia i wycieczki do Grecji.

Ceny w greckim McDonald’s

Działa tam również słynna amerykańska sieć fast-food. Poniżej przedstawiliśmy stawki wybranych produktów.

 • Hamburger – 2,25 € 
 • Cheeseburger – 2,65 € 
 • Big Mac – 4,90 €
 • duże frytki – 3,15 € 

jedzenie-koszty-życia-na-wakacjach-last-minute

 

Cena zakwaterowania – ile zapłacimy za nocleg w Grecji?

Grecja ceny 2024 – ile zapłacimy za nocleg w hotelu? Trudno odpowiedzieć na to pytanie w sposób uniwersalny. Sporo zależy od lokalizacji, terminu oraz momentu rezerwacji.

Dobrze jest szukać noclegu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem lub na ostatnią chwilę. Średnio w ostatnim w sezonie, wydatki za dobę za pokój z prywatną łazienką wyglądały tak:

 • Ateny i okolice – 7% noclegów kosztowało do 50,00 EUR. 32% mieściło się w przedziale do 100,00 EUR,
 • Kreta, Rodos, Korfu – 15% noclegów kosztowało poniżej 50,00 EUR. 50% mieściło się w przedziale do 100,00 EUR,
 • Saloniki i Chalkidiki – 9% noclegów kosztowało do 50,00 EUR. 50% mieściło się w przedziale do 100,00 EUR.

ceny-w-grecji-noclegów-na-wakacje

 

Koszty życia w Grecji oraz ceny w sklepach artykułów spożywczych

W sklepach w Grecji ceny żywności nie należą do wyjątkowo niskich. Dlatego czasem koszty mogą was zaskoczyć, zwłaszcza biorąc pod uwagę średnie zarobki Greków. Tu niespodzianka – od pewnego czasu są one trochę niższe niż w Polsce! Poniżej przygotowaliśmy zestawienie wybranych cen z najbardziej popularnych lokalnych supermarketów. Średnie ceny jedzenia i produkty spożywcze wyglądają w ten sposób:

 • Chleb – 2 EUR
 • mleko – 2,5 EUR
 • masło – 3 EUR
 • ser żółty – 12 EUR / kg
 • filet z piersi kurczaka – 12 EUR / kg
 • makaron spagetti – 1,5 EUR
 • banany – 1,8 EUR / kg
 • jabłka – 2 EUR / kg
 • woda mineralna – 0,5 EUR / 1,5 l
 • chipsy Leys – 2 EUR

Tanie sklepy w Grecji

Podobnie jak w Polsce, tak i w Helladzie dużą popularnością cieszy się dyskont Lidl. Tam z reguły zakupy powinny być najtańsze. Oczywiście dostępne są tam również warzywa i owoce oraz pieczywo. Ponadto rozsądne ceny charakteryzują sklepy popularnych sieci: Alfa-Beta Vassilopoulos, czy Veropoulos. Kupicie w tych sklepach w rozsądnej cenie papierosy i alkohol. A jakie są ceny żywności w greckich sklepikach?

 

Przeczytaj także: Najlepsze hotele na Korfu przy plaży

 

Małe sklepy spożywcze

W Grecji funkcjonuje dużo małych sklepów osiedlowych w stylu Żabki. Różnicą jest to, że należą one do prywatnych osób. Bez problemu zaopatrzycie się tam w podstawowe produkty takie jak słodycze, napoje (w tym alkohol). Nierzadko znajdziecie tam świeże owoce i warzywa. Jednak trzeba uważać na ceny. W wielu przypadkach marża może być znacznie wyższa niż w marketach. Jednak i tak czasem warto odwiedzić miały sklepik. Z reguły są tam świeże owoce i warzywa, oliwki lub sery. Sprzedawane tam lokalne produkty mogą być znacznie smaczniejsze i świeższe.

owoce-morza-na-obiad-na-krecie-lub-santorini

 

Ceny alkoholu w Grecji – ile zapłacimy za piwo?

Na co dzień w Helladzie pije się wino. Chociaż coraz częściej młodzi Grecy zaczynają preferować piwo.

Grecja ceny alkoholu? W przypadku wina wydatek zależy od kilku składników. Stawka za kieliszek może wahać się od około 2,00 € do nawet 8,00 €. Najtańsze będzie wino domowe lub popularna retsina. Więcej wydamy na wzmocnione wina słodkie oraz butelki od znanych producentów.

Za greckie piwo półlitrowe w lokalu zapłacicie od 3,00 € do  5,00 €. Wyższe stawki będą w miejscach turystycznych. W sklepie za butelkę lub puszkę lokalnego piwa Mythos zapłacicie około 1,60 €. Jak widzicie ceny alkoholu w Grecji są akceptowalne. Szczególnie gdy zwrócicie uwagę na jakość tamtejszych trunków.

ceny-alkoholu-w-grecji-piwo-i-wino

 

Wydatki na atrakcje w Grecji

Jakie są koszty atrakcji w Grecji? Bilety wstępu do muzeów i ciekawych stanowisk archeologicznych nie są wysokie. Poniżej przygotowaliśmy informacje o cenach zwiedzania w wybranych miejscach.

Pomysły na tańsze zwiedzanie

Podczas sezonu zimowego (od 1 listopada do 31 marca) w zabytkach będących pod opieką rządu obowiązują stawki są obniżone o 50%. Jeśli chcecie odwiedzić najważniejsze stanowiska archeologiczne w Atenach oraz Salonikach warto rozważyć zakup biletu łączonego. Wychodzi on taniej. Pamiętajcie jednak, że cena biletu łączonego jest stała przez cały rok. Dlatego w sezonie zimowym się on nie opłaca.

Studenci oraz osoby poniżej 18. roku życia w Grecji posiadają dodatkowy przywilej. Do wielu atrakcji w Grecji studenci oraz osoby niepełnoletnie wchodzą bezpłatnie. Bezpłatne atrakcje dla studentów to m.in.: ateński Akropol, Stanowisko Archeologiczne w Delfach czy Starożytny Teatr w Epidauros. (Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualny stan i upewnić się, czy ten przywilej dalej obowiązuje).

Jeżeli chcecie dostać darmowy bilet, musicie mieć przy sobie ważną legitymację studencką. Ewentualnie możecie zabrać legitymację potwierdzającą datę urodzenia. To w przypadku osób niepełnoletnich.

wydatki-na-atrakcje-w-grecji-cenowo

 

Ceny paliwa w Grecji

Jak sami wiecie koszty paliwa w ostatnim czasie nieustannie się zmieniają. Stawki w ciągu kilku tygodni potrafią się dość znacząco zmienić. Jednak dla uśrednienia koszty są trochę wyższe niż w Polsce. W 2024 roku przedstawia się to mniej więcej tak:

 • cena benzyny – około 1,6 €
 • cena diesla – około 1,57 €

Uwaga! Ceny paliw różnią się w zależności od miejsca. Najwięcej wydacie na wyspach. Tam ceny mogą być wyższe od średnich podanych przez nas powyżej.

 

Przeczyta także: Ceny w Czarnogórze

 

Wydatki na komunikację – autobusy oraz pociągi

Jakie są ceny w Grecji, jeśli chodzi o podróże? Komunikacja miejska w kraju nie należy do najdroższych. Fakt, że większość taboru w mniejszych ośrodkach należy do mocno wysłużonych. Za bilet jednorazowy przesiadkowy zapłacimy z reguły od około 1,00 € do 1,50 €. Oczywiście w zależności od miasta może się to różnić.

Na przykład w Atenach za jeden przejazd zapłacicie 1,20 €, a za bilet ulgowy 0,5 €. Z kolei w Salonikach 0,90 €.

Najbardziej opłacalne są bilety czasowe, np. 24-godzinne lub kilkudniowe. Zauważcie, że  niektóre karty miejskie do zwiedzania obejmują również bilety komunikacji miejskiej.

Chcecie wybrać się w dalszą trasę autobusem lub pociągiem? Bilety na kolej najlepiej kupujcie z wyprzedzeniem. Wtedy mogą okazać się tańsze. Cały transport kolejowy w kraju obsługiwany jest przez narodowego przewoźnika Hellenic Railways Organisation (określanego skrotem OSE).

Przykładowe ceny pociągów:

 • trasa Ateny – Saloniki pociągiem Pendolino – od około 39,00 € do 51,00 €
 • trasa Ateny – Kalambaka Meteory – od około 15,00 € do 25,00 €

Trochę inaczej sprawa ma się z autobusami. W każdym regionie działa inny przewoźnik. Co prawda wszystkie one mają w nazwie słowo KTEL, jednak posiadają niezależne taryfy.

Przykładowe ceny autobusów:

 • trasa Ateny – Nauplion – 11,00 € lub 23,00 € w dwie strony;
 • autobus Ateny – Przylądek Sunion – 6,80 €;
 • autobus Ateny – Delfy – 15,00 €

koszty-w-grecji-transport

Ile kosztują rejsy w Grecji – wakacje na własną rękę?

Podróże promami to na pewno większy wydatek niż komunikacją na lądzie. Rejsy należą do dość drogich. Dlatego planując jedynie odwiedziny wysp położonych blisko Aten czeka nas niemały wydatek.

 

Zobacz także: Ceny w Bułgarii 2024

 

Chcecie zaoszczędzić? Szukajcie przewoźników oferujących rejsy zwykłymi promami. Będą na pewno wolniejsze, ale też tańsze niż szybkie wodoloty.

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie cen na wybranych trasach.

 • rejs Pireus – Egina – około 14,00 € 
 • rejs Pireus – Poros – około 39,00 €
 • rejs Kyllini – Zakynthos – 14,00 €
 • rejs Pireus – Santorini – 42,00 €

grecja-ceny-i-koszt-życia-na-wyspach

Podsumowanie – jakie są ceny w Grecji 2024

Aktualne ceny w Grecji w 2024 mogą być wyższe niż w Polsce. Jednak odpowiednie przygotowanie oraz korzystanie z praktycznych wskazówek może pozwolić na oszczędności podczas wyjazdu. Pamiętajmy, że warto sprawdzić aktualne ceny przed wyjazdem. Dzięki temu unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek.

To ile kosztują wakacje w Grecji zależy przede wszystkim od was. Możecie spędzić urlop w luksusowym hotelu z aquaparkiem na Krecie lub możecie wybrać okazje last minute. Inną możliwością są greckie wakacje na własną rękę. Wtedy jednak musicie pamiętać o kosztach życia na wyspach. One czasem mogą być wysokie. Dotyczy to szczególnie sezonu letniego. Wtedy ceny jedzenia w sklepach lub restauracjach będą wyższe.

wydatki-jedzenie-w-restauracjach-i-alkoholu-na-santorini

 

Jednak pamiętajcie, że wakacje są raz do roku. Dlatego czasem nie ma co liczyć każdej złotówki i zastanawiać się ile kosztują wakacje na Krecie. Kwoty z reguły będą akceptowane. Dlatego nie martwcie się o koszt życia w Grecji. Pakujcie walizki i lećcie na wakacje do tego wspaniałego kraju.

 

fot: pixabay


Kontakt

Polska,

info@taniewakacje.eu Poniedziałek - Niedziela 08:00 - 16:00
Odkrywanie świata i podróże to nasza pasja. Jesteśmy ludźmi, którzy dzięki własnemu doświadczeniu tworzą dla Was zupełnie za DARMO najlepsze oferty tanich wakacji. Wybierając z naszej strony pakiety all inclusive, loty czy hotele masz gwarancję najwyższej jakości. Nie pobieramy żadnych opłat i prowizji, a dzięki współpracy z największymi operatorami tj. wakacje.pl, booking.com, esky.com twój wyjazd na pewno będzie udany i bezpieczny. Podczas naszych podróży odkryliśmy wiele wspaniałych miejsc. Teraz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z Wami. Chcemy pokazać, że nawet egzotyczne wakacje mogą być tanie. Stworzyliśmy portal Taniewakacje.eu, aby pomóc Wam w realizacji marzeń o podróżach.
Jesteśmy oficjalnym partnerem

Ikony społecznościowe

facebook_widget