Grecja

Słońce, oliwki, wino i zorba. Do tego urokliwe wyspy, piękne plaże, wiecznie zielone gaje cytrusowe, wyjątkowa historia i przepyszna śródziemnomorska kuchnia – to tylko kilka określeń pasujących do tego wyjątkowego kraju. Grecja, jest kolebką europejskiej kultury. Usiana starożytnymi teatrami i świątyniami, zachwyca swoim dziedzictwem. Znajdziecie tam nie tylko mityczną historię, ale też tętniące życiem nowoczesne miasta. Z kolei urocze, nieco leniwe, nadmorskie wioski, pozwolą zapomnieć o codziennym pośpiechu. Poznając historię mitycznej Atlantydy zanurz się nie tylko w błękitnych wodach Morza Śródziemnego ale też w helleńskiej kulturze. Dlatego mamy dla was garść informacji praktycznych o Grecji.

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Grecji greece-grecja-santorini-morze

 

Informacje ogólne

  1. strefa czasowa w Grecji: GMT + 2
  1. Stolica: Ateny
  1. Liczba Ludności: 10,72 mln
  1. Powierzchnia: 131 957km2
  1. Język: grecki
  1. Waluta: Euro (1 EUR to 100 centów).

 

Położenie geograficzne

Grecja położona jest na Półwyspie Bałkańskim w Europie południowo-wschodniej. Grecję można podzielić na dwie części: kontynentalną z półwyspem Peloponez oraz ogromną ilość wysp i wysepek, których jest blisko 6000. Największą z wysp jest Kreta, której powierzchnia to 8336 km2. Blisko 80% kraju to teren górzysty. Najwyższym szczytem Grecji jest Mitikas wznoszący się na 2918 metrów n.p.m. – wchodzi on w skład masywu Olimp.

Ze względu na położenie Grecja nieodłącznie związana jest z morzem. Kraj oblewa Morze Śródziemne i jego cztery wydzielone akweny: Morze Jońskie, Libijskie, Kreteńskie oraz Egejskie. Ogromna liczba wysp bogata jest w piękne i różnorodne plaże. Znaleźć tam można skaliste klify, malownicze wapienie oraz mięciutki piasek.

santorini-waskie-uliczki

greece-grecja-ateny-partenon

Klimat w Grecji informacje praktyczne

Grecja leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się gorącym i suchym latem, a także wilgotnymi i łagodnymi zimami. Od kwietnia zimowe opady ustają, a temperatury powietrza wzrastają. Latem termometry w Grecji pokazują miejscami 40 °C. Woda w morzach jest ciepła (od 20 – do ponad 25 °C). Jesień w Grecji przychodzi zazwyczaj w październiku. Temperatury są już niższe, jednak w dalszym ciągu świeci słońce, a opadów jest niewiele.

greece-plaza-beach-all-inclusive

Kiedy jechać do Grecji

Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Grecji są miesiące wiosenne (kwiecień – czerwiec) i jesienne (wrzesień – październik), zaś na plażowanie idealne warunki panują latem od czerwca do września.

meteora-gracja-gory

Informacje wizowe i opłaty lotniskowe

Obywatele Polski, jadący do Grecji, powinni mieć ważny dowód osobisty lub paszport. Nie jest wymagana wiza.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Grecji nie ma obowiązkowych szczepień ochronnych. Warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, błonicy i polio oraz żółtaczce pokarmowej.

Zobacz aktualne ograniczenia wjazdowe z powodu koronawirusa oraz artykuł o podróżach w czasie pandemii koronawirusa.

zakynthos-zatoka

 

Najlepsze oferty wakacji last minute znajdziesz tutaj

 

crete-kreta-skaly-morze

 

autor. red.

fot. pixabay